8 komentarzy

  1. A.M.
    10 czerwca 2013 @ 11:57

    Witam, nie wiem do końca jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy sie bierze stawkę brutto czy netto? Moja sytuacja wygląda tak: pracowałam na umowe o prace od. 01.03.2012 – 31.05.2012 i 01.06.2012 – 28.02.2013 za1500 zł brutto/m-c. Nie wykorzystałam ani jednago dnia urlopu wypoczynkowego z tym, że od 20 czerwca byłam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży i po ustaniu zatrudniania pozostaję na zasiłku macierzyńskim do tej pory. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Anna

    Reply

  2. Piotr
    14 maja 2013 @ 16:32

    Witam, mam pytanie, czy zgodnie z kodeksem pracy i odszkodowaniem z art. 99 k.p. tydzień to 5 czy 7 dni do wyliczenia (wiem, że się liczy jak za urlop wypoczynkowy) tylko dzienną kwotę tak wyliczoną mnoży się przez 5 czy 7 dni zgodnie z k.p.? (przyjmując jako tydzień) Proszę o odpowiedź jest to dla mnie bardzo ważne. Pozdrawiam Piotr S.

    Reply

  3. BAsia
    13 marca 2013 @ 15:53

    Witam, Pracownik choruje non stop od 25-06-2012 (obecnie na św.rehab.). W marcu zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę (po 3-ech m-cach pobierania św.) . Bardzo proszę o informację czy czerwiec 2012 roku bierzemy pod wzgląd do obliczenia podstawy do obliczenia ekwiwalentu??? Dziękuję za odp.

    Reply

    • admin
      13 marca 2013 @ 16:08

      Witam
      A jakie pracownik ma składniki wynagrodzenia? Czy ma tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy również jakieś prowizje, premie itp. Jeśli nie ma zmiennych składników, to do ustalenia wysokości ekwiwalentu za urlop nie bierze Pani pod uwagę czerwca 2012, ale pensję, która należałaby się pracownikowi w marcu 2013, gdyby przepracował pełny miesiąc.

      Reply

      • Anonim
        14 marca 2013 @ 09:14

        Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową 23 zł/h.

        – w 06/2012 za przepracowane 15 dni (115,5 godz., 4,5 godz.to prywatne wyjście niepł.) otrzymał 2656,50 zł brutto. Za 6 dni wynagr.za czas choroby otrzymał 531,89 zł

        – w 05/2012 za przepracowane 18 dni (143 godz, 1godz. to prywatne wyjście niepł.) otrzymał 3289 zł + za 3 dni urlopu 552 zł = 3841 zł brutto (nie chorował)

        – w 04/2012 za przepracowane 19 dni (150godz., 2 godz.to prywatne wyjście niepł.) otrzymał 3450 zł + za 1dzień urlopu 184 zł = 3634 zł brutto (nie chorował)

        Bardzo proszę jaka będzie wysokość podstawy ekwiwalentu za 24 dni (192g.) niewykorzystanego urlopu wypocz.
        BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC.
        w 06/12 do przepracowania było 20 dni
        w 05/12 do przepracowania było 21 dni
        w 04/12 do przepracowania było 20 dni

        Bardzo

        Reply

        • Admin
          14 marca 2013 @ 15:43

          Witam
          Proszę jeszcze o informację, czy wynagrodzenie np. za maj pracownik otrzymuje w maju, czy np. w następnym miesiącu (np. 10 czerwca)? To ważne, bo do ustalania podstawy ekwiwalentu za urlop bierze się wynagrodzenie wypłacone, a nie to, do którego pracownik nabył prawo.

          Reply

          • Anonim
            14 marca 2013 @ 16:03

            Wynagrodzenie za maj pracownik otrzymuje 10 czerwca

          • admin
            14 marca 2013 @ 21:41

            W takim wypadku nie musi Pani zatem brać pod uwagę czerwca. Do podstawy ekwiwalentu bierze Pani wynagrodzenie, wypłacone w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec, a zatem zarobki pracownika z marca (wypłacone w kwietniu), kwietnia (wypłacone w maju) i maja (wypłacone w czerwcu). Skoro wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacane jest dopiero w miesiącu następnym, to zgodnie z przepisami do podstawy ekwiwalentu za urlop przyjmuje Pani te składniki wynagrodzenia, które zostały wypłacone, a nie te, które się pracownikowi należą za te trzy ostatnie miesiące.

Odpowiedz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ustne wypowiedzenie umowy o pracę
Czy można ustnie wypowiedzieć umowę o pracę?

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa o pracę pomiędzy pracodawcą i pracownikiem została zawarta w formie ustnej. Pracodawca i...

Zamknij
{link-v-xlrg-1}