93 komentarzy

 1. iwona
  29 maja 2015 @ 12:10

  witam, wysyłamy pracownika”swojego” czyli zatrudnionego na umowę o pracę do Niemiec na okres miesiąca. Dodam, że pracownik jedzie do pracy na budowę zgodnie z zawartą umową z pracodawcą Niemieckim. Prosze o informacje, czy mam go potraktować jako pracownika delegowanego czy oddelegowanego? i jakie w związku z każdą formą ponosze koszty? chodzi mi także o wynagrodzenie…

  Reply

  • admin
   30 maja 2015 @ 13:06

   Witam.

   A czy zmieniają Państwo na okres tego miesiąca miejsce pracy pracownika w umowie? Czy miejsce pracy zostaje to samo, a jedynie będzie on wykonywał pracę poza stałym miejscem pracy, czyli w tym przypadku w Niemczech? Rozumiem, że umowę z pracodawcą niemieckim zawarli Państwo, a nie pracownik, tak?

   Reply

 2. Andrzej
  11 marca 2015 @ 22:42

  Witam!
  Czy musi być zachowana przerwa 2-miesięczna po L4 dla pracownika oddelegowanego do pracy w Belgii jeśli miał 3-miesięczną przerwę w pracy i opłacał składki ZUS? Jest on na swojej działalności budowlanej.

  Reply

 3. Iza
  19 stycznia 2015 @ 13:34

  Witam, proszę o pomoc, otwieram firmę która będzie delegowac pracowników do prac monterskich. Oczywiście jako nowa firma nie spełniam warunkach do otrzymania A1. W związku z tym muszę pracowników ubezpieczyc w Niemczech. Nie wiem od czego zacząć. Mieszkam w małym mieście nawet nie mogę biura rachunkowego znaleźli nie mogę, które zechciałoby ze mną w tej kwestii popracować.

  Reply

 4. Ewa
  3 lipca 2013 @ 10:26

  Proszę o pomoc. Firma moja ma wysyłć w podróż słubową do Austrii prcowników na okres 5 m-cy, płacąc pracownikom diety 51 euro x dni pobytu /a w Polsce stawka zaszeregowania x godz pracy do ozusowania i opodatkowania/. Pytanie brzmi, czy diety oraz godz. wynagrodzenia w Polsce bedą zaliczone do obowiązującego wynagrodzenia na terenie Austrii – w razie kontroli płac przez tamtejsze władze.

  Reply

 5. rena
  21 czerwca 2013 @ 00:41

  Mam firme z siedziba w Polsce ,Zawarlam Umowe z pracownikiem na czas nieokreslony.Na umowie napisalam
  miejsce zawarcia Umowy ( miejsce siedziby spolki) , Pracownik podpisal ja zagranica i przeslal do mnie .
  Na umowie wpisalam miejsce wykonywania pracy ( siedziba w Polsce) , a faktycznie pracownik wykonuje ja zagranica (USA).Pracuje juz prawie 3 miesiace.Ja jako pracodawca bylam juz w tym czasie 2 razy .
  W Polsce oplacam skladki ZUS. ,wynagrodzenie wplacam na konto pracownika. Pracownik ma tam miejsce zamieszkania u rodziny.
  Co zrobic ,zeby nie bylo nieprawidlosci .

  Reply

 6. Paulina
  27 maja 2013 @ 12:51

  Witam,
  bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu takiej kwestii. Jeżeli zatrudniam Pracowników na umowę o pracę, umowa jest podpisana w Polsce. I przykładowo zawieram ją 24.05.2013, a termin rozpoczęcia pracy wpisuję 27.05.2013 i jako miejsce świadczenia pracy wpisuję konkretne miejsce na terenie Niemiec. To czy mogę to traktować jako oddelegowanie? Czy muszę najpierw podpisać umowę na polskich warunkach a do tej umowy stworzyć aneks eksportowy i dopiero wtedy to jest oddelegowanie. Z góry dziękuję za pomoc.
  Czy ktoś z Państwa nie podzieliłby się informacją na temat warunków zatrudnienia dla pracownika oddelegowanego w Niemczech (branża budowlana).

  Reply

 7. king1
  9 maja 2013 @ 00:19

  Mam pytanie, chce otworzyc agencje posrednictwa pracy dla obywateli polskich i wysylac ich do pracy do niemiec i francji, i tylko w ten sposob chce pracowac mam kontakty z firmami zagranicznymi i chcialam zapytac czy musze rowniez dzialac na terenie polski i posredniczyc w znalezieniu pracy w polsce – a nie w eu krajach?
  przeczytalam ze musze tak czy inaczej pewna liczbe ludzi wysylac do pracy w polsce. prosze o odp

  Reply

 8. alicja
  6 kwietnia 2013 @ 14:42

  Witam i prosze o pomoc czy mozna wysyłać pracowników za granice na umowe o dzieło ? Z góry dziekuje .

  Reply

  • kamil
   10 kwietnia 2013 @ 11:16

   witam,

   chcialbym sie dowiedziec jakie formalnosci sa potrzebne momencie wyslania pracownika do pracy za granica na podstawie umowy zlecenia, na okres 3 tygodni i pozniej powrot do kraju i ponowne wyslanie pracownika. prace sa typowo budowlane

   z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam

   Reply

 9. ala
  4 kwietnia 2013 @ 13:13

  czy polski pracodawca wysyłający pracowników w podróż służbową na zasadzie 3 tygodnie w niemczech 1 tydzień w polsce musi opłacać tą składkę na SOKA BAU? pracownicy w umowach o pracę mają Polskę (firma budowlana)

  Reply

 10. ala
  4 kwietnia 2013 @ 13:11

  czy mogę zadać pytanie odnośnie SOKA BAU

  Reply

 11. Anonim
  4 kwietnia 2013 @ 11:47

  czy tez na umowe o dzieło

  Reply

 12. Anonim
  4 kwietnia 2013 @ 11:46

  Chciałabym sie dowiedzic czy mozna wysyłac pracowników budowlanych na umowe zlecenie do szwajcari praca na 2miesiace .

  Reply

 13. Daniel
  24 marca 2013 @ 18:21

  Jestem na etapie zakładania agencji pracy i zastanawiam się jak wysyłać do pracy do Niemiec opiekunki osób starszych. Widziałem, że inne firmy konstruują umowę, jako umowę zlecenie i rozbijają wynagrodzenie, jako usługi rekrutacyjne wypłacane w PLN i jako pomoc domowa wypłacana, jako dieta w EURO za każdy dzień pobytu. Czy taka forma umowy jest poprawną w świetle prawa? Czy przy tak zawartej umowie, gdzie wynagrodzenie zawarte jest jako podróż służbowa możliwe jest uzyskanie z ZUS zaświadczenia A1 – które de facto jest wydawane na oddelegowanie pracownika do pracy za granicą?
  Czy w takim przypadku takiej umowy zlecenia, jako agencja potrzebuję zezwolenie z Niemiec? Czytałem że potrzebne jest pozwolenie na delegowanie pracowników do Niemiec

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Daniel

  Reply

 14. Andrzej
  12 marca 2013 @ 02:57

  Pracownicy zatrudnieni na stale w Polsce, wyjeżdżają do Niemiec, w podróż służbową na usługi ok. 3 tygodnie w miesiącu.
  Wyjazd w miesiącach od kwietnia do listopada, pracują poniżej 183 dni w roku!!!. W pozostałym czasie wykonują prace w Polsce. Zarabiają 2000 brutto, wypłacam również delegacje 42 EUR za dzień, ryczałt za nocleg oraz przejazd samochodem prywatnym do Niemiec.
  Ponieważ jest to delegacja nie delegowanie, wiec wszystko ok, a wiec A1 niepotrzebne.
  Ale w Niemczech ich skontrolują i żądająA1, jak się tam tłumaczyć, zaraz kontrola i kary.
  Załatwiamy wiec A1, jak dostaniemy to czy mogę dalej płacić delegacje i ryczałt etc.
  Czy jak dostane A1 to automatycznie w myśl tego oddelegowuje pracownika, czy może być A1 i podróż służbowa?
  A jeśli dostane A1 to podstawa płacenia ZUS jest 3.713 zł, ale pracownik zarabia 2000 zł brutto+ dodatki. Jeśli odprowadzę składki do ZUS od 3713 zł., to co jest z podatkiem dochodowym. Będzie niezgodność w dokumentach, jeśli podatek odprowadzę od 2000 zł. a ZUS od 3713. Proszę bardzo o podpowiedź.
  Z góry serdecznie dziękuje. Z wyrazami szacunku.

  Andrzej

  PS. Pracuje na tym od dni i jestem zdezorientowany.

  Reply

  • admin
   14 marca 2013 @ 21:36

   Witam
   W poniedziałek będę w ZUS to spytam o tę kwestię. Są tu pewne rozbieżności, bo skoro to podróż służbowa, to nie musi być A1, które z kolei jest wymagane w związku z przepisami niemieckiego prawa pracy.

   Reply

   • Diana
    19 marca 2013 @ 13:25

    Czy mogę prosić o odpowiedź na podstawie tego co napisał Pan Andrzej?

    Reply

 15. Grażyna
  24 lutego 2013 @ 14:03

  Firma zawarła ze mną umowę zlecenia na czas nieokreślony z możliwością 2-tygodniowego wypowiedzenia, jako opiekunkę osób starszych. W umowie jest zawarte, Ze zlecenie będę wykonywała w Polsce i będę wykonywała na zlecenie Spólki podróże zagraniczne. Nie otrzymałam od Spółki polecenia delegacji w Podróż służbowa, tylko przesłane na mojego maila miejsce pracy w Niemczech. W Niemczech pracowałam przez okres 2 m-cy po czym rozwiązałam umowę zlecenia.
  Mam pytanie, czy Spółka oddelegowała mnie do pracy za granicą, czy faktycznie przebywałam w podróży służbowej?
  Miejscem mojego zamieszkanie było mieszkanie podopiecznej, za które nie płaciłam.

  Reply

  • admin
   26 lutego 2013 @ 21:53

   Witam
   Czy może mi Pani przesłać na e-mail treść umowy? Oczywiście proszę zamazać dane osobowe.

   Reply

 16. Michał
  21 lutego 2013 @ 02:30

  Dzień dobry,

  czy za pracowników delegowanych (w podróży służbowej) należy odprowadzić składki ZUS od podstawy wynoszącej nie mniej aniżeli przeciętne miesięczne wynagrodzenie – tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników oddelegowanych?
  Z czego wynika, że pracownik któremu wpisano jako miejsce pracy np. Niemcy jest automatycznie traktowany jako pracownik oddelegowany? czy można dowodzić, że pomimo takiego zapisu w umowie pracownik faktycznie był tylko delegowany?

  z góry dziękuję za odpowiedź

  Reply

  • admin
   21 lutego 2013 @ 13:58

   Podróż służbowa jest to wykonywanie obowiązków pracowniczych poza stałym miejscem pracy (czyli najczęściej tym określonym w umowie). Jeśli zatem pracownik ma w umowie miejsce pracy w Polsce, a jedzie w zagraniczną podróż służbową, to nie wpływa to na zmianę jego wynagrodzenia w umowie, a jedynie na kwestię obowiązku rozliczenia takiej podróży służbowej (wypłaceniu diet itp.). Wówczas nie obowiązuje wymóg, aby składki ZUS odprowadzać od podstawy nie mniejszej niż przeciętne wynagrodzenie.
   Co do zmiany w umowie miejsca pracy np. na Niemcy, to polskie przepisy prawa pracy nie precyzują, czym jest oddelegowanie. Kwestia oddelegowania wynika z faktu, że umowa o pracę podlega prawu polskiemu, natomiast stałym miejscem pracy jest obszar innego kraju. Wówczas nie ma miejsca podróż służbowa (bo pracownik wykonuje obowiązki w miejscu, wskazanym w umowie), ma to jednak wpływ na kwestie właściwego rozliczania składek ZUS i podatku, bo w przypadku oddelegowania odbywa się to inaczej niż w przypadku podróży służbowych (podróż służbowa nic nie zmienia w tym zakresie, przy oddelegowaniu należy dodatkowo pracownikowi zapewnić wynagrodzenie nie niższe niż minimalne kraju delegacji itp.).

   Reply

   • Dorota
    13 marca 2013 @ 15:18

    Witam Pana,
    mam pytanie i jednocześnie prośbę o pomoc w kwestii oddelegowania do pracy na Słowenii.
    Pracownicy spółki z o.o. zostali oddelegowani do pracy na Słowenii na okres 12 miesięcy (kontrakt 24 miesięczny).
    Wystąpiliśmy o A1 i również złożyliśmy odpowiednie dokumenty do Ministerstwa Finansów Słowenii o nadanie nr dla celów podatkowych dla pracowników,. Pracownicy są zakwaterowani w prywatnych kwaterach które opłaca polski pracodawca. Nie wiem jak postąpić przy sporządzaniu listy płac i pasków do celów podatkowych. Oprócz comiesięcznych kart informacji o wynagrodzeniu i obowiązkowych składkach na ubezpieczenie społeczne płacone w Polsce Słoweński urząd życzy sobie paski wypłat. Od wynagrodzenia brutto odliczam równowartość 30% diet dla celów oskłądkowania wg ustawy polskiej o ubezpieczeniach społecznych. I tutaj chyba nie mam większych problemów. w 2013 roku kwota bazowa 3713 PLN, składki wg naszego ustawodawstwa. W kwestii podatku to wynagrodzenie łączne brutto minus równowartość diet i minus obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne oraz kwota wolna obecnie 111,25 to daje mi podstawę do opodatkowania, i tutaj stosuję skalę podatkową słoweńską. W paskach które będę załączała są łączne potrącenia (w tym składki społeczne płacone przez pracownika, kwota wolna i równowartość diet). W dokumencie który wypełniam do tamtego urzędu jest tylko kwota brutto i potrącenia na obowiązkowe ubezpieczenie płacone przez pracownika.
    Czy w ten sposób obliczony podatek słoweński i tak sporządzone paski wypłat są prawidłowe. Jak mam postąpić przy sporządzeniu PIT 11-informacji rocznej o dochodach.
    Bardzo proszę o pomoc, jeżeli jest to możliwe to szybką odpowiedz. Nadmieniam , że ta sytuacja ma miejsce od bieżącego roku. Jeszcze nie wysłaliśmy dokumentów do US oraz nie odprowadziliśmy podatku.
    Dziękuję.

    Reply

 17. basia
  15 lutego 2013 @ 15:16

  wypłacam pracownikom oddelegowanym na 6m-cy do pracy w niemczech diete w wysokości 42€ dziennie,cz wypłacona kwota powinbna być opodatkowana????

  Reply

  • admin
   19 lutego 2013 @ 09:43

   Witam
   A na jakiej podstawie wypłaca Pani dietę, skoro to oddelegowanie, a nie podróż służbowa?

   Reply

 18. robert
  6 lutego 2013 @ 16:28

  Panie/Pani ADMIN

  Czy oddelelegowanie ma w ogóle zastosowanie przy umowie zlecenie?
  Wszystkie ustawy mówią o oddelegowaniu w stosunku umowy o pracę, a przynajmniej te, z którymi się zapoznałem.

  Z kąd wziął się limit:
  – pracownik pracuje i przebywa za granicą przez okres lub okresy nie dłuższe niż 183 dni w okresie 12 miesięcy

  Jeszcze jedno, dla mnie wszystkie te przepisy kłucą się z założeniami istnienia UE, gdyż jak wszyscy wiemy
  celem jednolitego rynku Unii Europejskiej jest realizacja 4 zasad:
  •Swobody przepływu towarów
  •Swobody przepływu usług
  •Swobody przepływu osób
  •Swobody przepływu kapitału
  Po co więc wszystkie te ograniczenia, nakazy, zakazy, budowanie niewidzialnych granic fiskalnych, itd. itp……………………..?

  Pozdrawiam

  Reply

 19. Lucyna
  4 lutego 2013 @ 11:02

  Wysyłam pracowników w zagraniczną podróż do Niemiec na okres 5- m-cy z przerwami . Proszę o infromacje czy muszą mieć druk A1.Czy wystarczy tylko delegacja .

  Reply

  • admin
   5 lutego 2013 @ 10:24

   Teoretycznie wystarczy delegacja, jednak proszę zwrócić uwagę na ewentualne koszty – co będzie się Państwu bardziej opłacać, bo diety w delegacji do Niemiec są stosunkowo wysokie. Na e-mail wysłałem Pani materiały, dotyczące kwestii oddelegowania, może się przydadzą.

   Reply

   • rudy
    6 lutego 2013 @ 00:22

    WITAM od roku 2011 wysyłam pracowników budowlanych za granicę na umowie mają 1600 pln. brutto umowa na czas określony, jest także zapis praca na terenie Polski i [Austri]. ZUS wydawał A1 bez żadnego problemu jako pracownikowi ODDELEGOWANEMU twierdząc że A1 dla pracownika DELEGOWANEGO umowa powinna być zawarta od średniej krajowej.Po 18 miesiącach ZUS twierdzi że niema różnicy pomiędzy ODDELEGOWANYM a DELEGOWANYM pracownikiem i składka powinna być płacona od średniej krajowej CO ROBIĆ PROSZĘ O POMOC !!!
    Pozdrawiam…

    Reply

    • admin
     6 lutego 2013 @ 21:19

     Witam
     Jutro w ciągu dnia wyślę Panu na e-mail materiały, jakie otrzymałem z ZUS, a dotyczące właśnie kwestii oddelegowania pracownika do Austrii.

     Reply

     • Ela
      25 lutego 2013 @ 22:24

      Witam, również prosze o materiały dotyczące róznic pomiędzy oddelegowaniem a podróż służbową (pracownicy w umowie m.świadczenia pracy maja określone jako siedziba pracodawcy, pracują głównie w Austrii)

     • admin
      26 lutego 2013 @ 22:21

      Witam. Wysłane na e-mail.

     • BW
      7 października 2013 @ 14:55

      Witam, czy również mogę poprosić o przesłanie materiałó ZUS, o których pan pisze? Z góry dziękuję!

     • admin
      8 października 2013 @ 21:58

      Mail wysłany. Materiały o oddelegowaniu w załączeniu

    • Paweł
     23 lutego 2013 @ 13:52

     Witam. Jeśli to możliwe, proszę mi przesłać odpowiedż od admina na Pańskie pytania. Mam chyba identyczny problem z ZUSem jak Pan. I również potrzebóję POMOCY

     Reply

     • admin
      26 lutego 2013 @ 21:41

      wysłałem Panu na e-mail.

 20. Wioletta
  25 stycznia 2013 @ 10:31

  Witam,
  prowadzę usługi kadrowo płacowe dla polskiej firmy. Mam niecodzienną sytuacje i prosze o pomoc.
  Pracodawca mający firme zarejestrowaną w Polsce wysyła pracowników do pracy w Niemczech na zaświadczenie A1 / pkt. 3.2. prac ownik wykonujący pracę najemną w dwóch lun kilku państwach członkowskich /. Na umowach zawartych z pracownikami jako miejsce pracy jest napisane teren działania firmy, wynagrodzxenie 1600 zł brutto. Pytanie mije brzmi: Czy będzie to oddelegowanie czy podróz służbowa – delegacja? Jak wówczas wyliczyc wynagrodzenie? Gdzie powinien być płacony podatek? Od jakiej kwoty składki ZUS?
  Dodam jescze że pracownicy pracują w Niemczech i równiez w Polsce. Wynagrodzenie wypłaca im Polski pracodawaca.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Reply

  • admin
   27 stycznia 2013 @ 18:41

   Witam
   A na jak długo pracownicy wyjeżdżają do Niemiec?

   Reply

   • Wioletta
    28 stycznia 2013 @ 10:12

    Witam

    Pracownicy wyjeżdżają do Niemiec na okres od 1 miesiąca do 6 miesięcy .

    Reply

 21. wioletta
  10 stycznia 2013 @ 20:53

  witam ponownie
  nie uzyskałam odpowiedzi na temat wypłaty wynagrodzenia chorobowego w jakiej formie powinno być wypłacone jeśli osoba jest pracownikiem tymczasowym i oddelegowany jest za granicę ,czy z uzyskanych dochodów jakie były faktycznie płacone i z tej podstawy wynagrodzenia odciągane wszystkie składki,czy może ze średniej krajowej.Druga sprawa jeśli ten sam pracownik był zatrudniony od połowy lipca a w drugiej połowie sierpnia zachorował ,pensja do 10 sierpnia była naliczona normalnie i odprowadzone składki były od podstawy wynagrodzenia a po 15 sierpnia zachorował jak w takiej sytuacji jest naliczane wynagrodzenie chorobowe

  Reply

 22. Jolanta
  9 stycznia 2013 @ 22:33

  Witam
  Mój pracodawca ma firmę w Polsce a ja jestem zatrudniona w tej firmie. W miesiącu grudniu pracowałam na umowę zlecenie bez podania miejsca pracy, na terenie Niemiec. Mój pracodawca zapewniał mnie że jest to jak najbardziej legalne ponieważ jesteśmy w UE. W jakie dokumenty pracodawca powinien mnie wyposażyć aby mój pobyt w Niemczech nie kolidował z prawem Niemieckim i na jakie konsekwencje byłam narażona nie mając przy sobie żadnych dokumentów?

  Reply

  • admin
   10 stycznia 2013 @ 11:01

   W takim wypadku wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem umowy zlecenia, jak określono w umowie miejsce wykonywania tego zlecenia itp. Pani jako zleceniobiorca nie podlega przepisom, dotyczącym kwestii chociażby podróży służbowych pracowników. Zleceniodawca pośrednio może z tych przepisów skorzystać, wysyłając zleceniobiorcę za granicę na kilka – kilkanaście dni. W takim wypadku powinien pojawić się dokument, analogiczny do polecenia wyjazdu służbowego pracowników (w grę wchodzi kwestia rozliczenia np. noclegów, wyżywienia itp.), przy czym proszę mieć na względzie fakt, iż co do zasady na podstawie umowy zlecenia zleceniodawca nie ma obowiązku organizowania pracy zleceniobiorcy, jednakże powinien zwrócić mu koszty jakie ten poniósł w ramach realizacji przedmiotu umowy.
   Pani pobyt w Niemczech raczej nie kolidował z prawem niemieckim, tym bardziej, że trwał stosunkowo krótko (przy czym, tak jak napisałem wyżej, wszystko zależy od przedmiotu umowy i tego, czym Pani się w Niemczech zajmowała). Gdyby jednak pobyt zleceniobiorcy za granicą miał trwać kilka miesięcy, to w grę wchodzą już kwestie, dotyczące właściwości urzędów skarbowych i instytucji ubezpieczeniowych (polskich czy niemieckich).

   Reply

 23. wioletta
  9 stycznia 2013 @ 13:34

  mąż był zatrudniony przez agencje pracy jako pracownik tymczasowy przez polską firmę a pracę wykonzał na terenie Niemiec i tak miał na umowie miejsce pracy,umowę miał od początku lipca do 21 grudnia,pensje miał płaconą w euro np.1900 eu. Mam takie pytanie bo podkoniec umowy tj.odpoczątku grudnia do końć grudnia miał L4 bo zachorował na obustronne zap. Płuc jak teraz wyglądała by sytuacja z wypłacenie wynagrodzenia chorobowego jak jest to obliczane czy ze średnich dochodow jakie otrzymywał przez ten okres czy moźe ze średniej krajowej na umowie miał np.12 eu za godz. Plus 1 eu za godz rozłąkowe i czy w takim przypadku jak oni zapłacą do dnia umowy czy tyle dni co było L4

  Reply

 24. Gosia
  8 stycznia 2013 @ 17:42

  Witam. Zamierzam uruchomić Agencję Zatrudnienia i między innymi delegować pracowników do Holandii.Wiem, że jeżeli uzyskam A1 to składki ZUS od wynagrodzeń płacę w Polsce, ale co z podatkiem dochodowym ? Wpłacam do urzędu holenderskiego? W jakiej wysokości i jak obliczyć ? Będę wdzięczna za każdą informację.

  Reply

 25. Ania
  3 stycznia 2013 @ 22:10

  Witam
  Posiadam firmę w Polsce do tej pory zatrudniałam pracowników na podstawie umowy zlecenie, teraz dostałam zlecenie z NIemiec, chciałabym żeby wszystko było zgodne z prawem a nie za bardzo się w tym rozbieram. Prosze o informację jak powinnam zatrdnic pracowników (wumowa zlecenie czy pracę) miejsce pracy Polska czy Niemcy jakie wynagrodzenie, jakie składki ZUS i gdzie płacic podatek w Polsce za nich.
  Z góry dziękuje

  Reply

  • admin
   4 stycznia 2013 @ 10:29

   Witam
   A na jak długo chciałaby Pani wysłać ich do Niemiec? Na czym miałaby polegać praca (tak ogólnie)?

   Reply

 26. Agata
  13 grudnia 2012 @ 13:20

  Witam,
  prowadzę usługi kadrowo płacowe dla polskiej firmy. Mam niecodzienną sytuacje i prosze o pomoc.
  Pracodawca mający firme zarejestrowaną w Polsce wysyła pracowników do pracy w Niemczech na zaświadczenie A1 / pkt. 3.2. prac ownik wykonujący pracę najemną w dwóch lun kilku państwach członkowskich /. Na umowach zawartych z pracownikami jako miejsce pracy jest napisane teren działania firmy, wynagrodzxenie 1500 zł brutto. Zaświadczenia A1 są na 3m-ce oraz trzy na okres powyżej 6 m-cy , ale są one na przełomie roku czyli 5 m-cy w2012 i 5 m-cy w 2013. Pytanie mije brzmi: Czy będzie to oddelegowanie czy podróz służbowa – delegacja? Jak wówczas wyliczyc wynagrodzenie? Gdzie powinien być płacony podatek? Od jakiej kwoty składki ZUS?
  Dodam jescze że pracownicy pracują w Niemczech i równiez w Polsce. Wynagrodzenie wypłaca im Polski pracodawaca.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Reply

  • admin
   13 grudnia 2012 @ 15:29

   Witam
   Wysłałem Pani mail z załącznikiem, proszę sprawdzić i dać znać, czy wystarczy.

   Reply

 27. Iwona
  11 grudnia 2012 @ 10:17

  Czy mogę w ramach podróży służbowej wysłać do pracy za granicę pracownika na okres 1 roku.? W przepisach o podróżach służbowych nie ma granicy czasowej trwania takiej podróży. W umowie o pracę nic się nie zmienia. W poleceniu wyjazdu służbowego określę miejsce pracy : Francja i inne stanowisko. Pracownik będzie wykonywał inne zadania niż wynikające z umowy o pracę. Czy mogę tak zrobić w ramach podróży służbowej czy to już będzie raczej podchodziło pod oddelegowanie? Podatek będzie płacił we Francji natomiast ZUS w Polsce, tak? Jak to wygląda od strony podatkowej. ? Czy podatek naliczam na liście płac tylko odprowadzam go do Francji a nie do Polski? Jakie PIT-y mam wystawić?. Czy do US we Francji mam wystawić PIT?

  Reply

  • admin
   11 grudnia 2012 @ 11:24

   Witam
   W takim przypadku będzie to oddelegowanie. Przepisy nie określają górnej granicy długości czasu trwania podróży służbowej, ale w praktyce przyjmuje się, iż przy takim okresie czasu – 1 roku, będzie to oddelegowanie.
   Co do pozostałych pytań, to wysłałem Pani na e-mail materiały na ten temat (przepisy polskie i francuskie, interpretacje podatkowe itp). – jest tego zbyt dużo, aby zamieścić w komentarzu.

   Reply

 28. Lukas
  8 grudnia 2012 @ 13:12

  Witam
  Wysyłam pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowę zlecenie (miejsce pracy Polska) w delegację (podróż służbową) do Niemiec. Są to pracownicy fizyczni, praca na budowie. Z uwagi na charakter prac czas pobytu na jednej budowie nie jest dłuższy niż jeden miesiąc, potem pracownicy jadą na inną budowę.
  Pytanie brzmi czy delegacja jest właściwą formą i czy nie zachodzi obowiązek oddelegowania pracowników do pracy na terenie Niemiec. Ponadto chciałbym się dowiedzieć czy w wyżej opisanym przypadku zachodzi obowiązek zapłaty tzw. soka bau. Wg. posiadanych przeze mnie informacji jeżeli pracownik jest w podróży służbowej nie ma takiego obowiązku.
  Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   8 grudnia 2012 @ 19:46

   Witam
   Z uwagi na charakter prac czas pobytu na jednej budowie nie jest dłuższy niż jeden miesiąc, potem pracownicy jadą na inną budowę.
   Czy między jedną a drugą budową wracają do kraju? Czy prosto z jednej budowy w ramach tej samej podróży służbowej jadą od razu na inną budowę?

   Reply

   • JANUSZ
    18 lutego 2013 @ 23:23

    WITAM MAM TAKA SAMA SYTUACJE JAK LUKAS MOI PRACOWNICY JADĄ NA DELEGACJE NA 3TYG W MIESIĄCU POTEM WRACAJA NA 1TYDZ I TAK CO MIESIĄC PRACA NA BUDOWIE CZY MUSZE OPŁACAC SKLADKE SOKABAU I TRZYMAC SIE STAWEK MINIMALNYCH W NIEMCZECH?

    Reply

    • admin
     19 lutego 2013 @ 10:25

     SOKA-BAU służy zabezpieczeniu środków finansowych od pracodawców, działających w branży budowlanej. Środki te przeznaczane na wypłacenie zaległego wynagrodzenia urlopowego.
     Firmy budowlane mają obowiązek zgłosić pracowników do SOKA-BAU i wpłacać tzw. Urlaubsgeld. Jeżeli pracownik skorzysta z całości przysługującego mu urlopu, pracodawca ma możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy z SOKA-BAU. Z kolei jeśli pracownik w trakcie roku zakończy pracę i nie zdąży wykorzystać całego przysługującego mu urlopu, to wówczas SOKA-BAU wypłaca pracownikowi zaległe wynagrodzenie urlopowe.
     Każda zagraniczna firma budowlana, w tym również firmy polskie, prowadząca działalność na terenie Niemiec, ma obowiązek naliczać i odprowadzać składki urlopowe do SOKA-BAU za swoich pracowników.
     Z kolei polski pracodawca, delegujący swoich pracowników do pracy na terenie Niemiec, powinien zapewnić pracownikom wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnemu, obowiązującemu w Niemczech. Taki obowiązek wynika z dyrektywy unijnej nr 96/71/WE, jak również z niemieckiej ustawy o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmer-Entsendegesetz).

     Reply

 29. Mietas
  25 listopada 2012 @ 19:03

  Mam pytanie czy pieniądze otrzymane z PDOK w Belgii musze w ZUS-ie zapłacić składki od nich. Bo raz zus mówi że tak a drugi raz że nie bo są to czeki imienne i wypłacane pracownikowi przez PDOK w Belgii

  Reply

 30. Edyta
  19 listopada 2012 @ 13:20

  Wysyłam pracownika za granice w ramach umowy o pracę ( w umowie o prace nie ma wpisu że będzie wyjeżdzał ), jedzie na 6-7 dni w miesiącu i wraca, w kolejnym miesiącu sytuacja sie powtarza. Jest to wyjazd do Francji lub Belgii. Francuzi wymagają A1. Czy jest to delegacja czy oddelegowanie. W Zus Panie twioerdzą że jest to oddelegowanie i musze to rozliczać według stawek tego wyższego wynagrodzenia. Wogóle twierdza że w Zus nie istnieje cos takiego jak delegacja. Pomocy

  Reply

  • admin
   19 listopada 2012 @ 13:39

   A jakie miejsce pracy mają pracownicy w umowach? Od tego głównie zależy, czy dany wyjazd jest podróżą służbową czy oddelegowaniem.

   Reply

 31. Joanna
  16 listopada 2012 @ 16:31

  Witam,

  firma wysłała mnie w podróż służbową poza UE. W trakcie pobytu w tym kraju wystąpiły tu lokalne dni świąteczne. Czy muszę wystawić za te dni wniosek urlopowy czy jest to interpretowane na korzyść pracownika i te dni traktuje się tak samo jak święta w Polsce? Skoro firma była zamknięta to i tak nie mogłam przyjść do pracy.. proszę o informację jak to powinno wyglądać..
  Jakie artykuły PP mają tu zastosowanie?

  Reply

  • admin
   16 listopada 2012 @ 20:37

   Witam
   Co do zasady Pani umowa o pracę podlega polskim unormowaniom z zakresu prawa pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy wyraźnie wskazują, iż dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta, określone w ustawie jako dni wolne od pracy. Oczywiście ustawa dotyczy świąt „polskich”, które nie muszą mieć swoich odpowiedników w innych krajach. W takim wypadku, jeśli podczas podróży służbowej występują takie „lokalne” święta, to co do zasady nie są one dla Pani jako pracownika polskiego dniami wolnymi od pracy. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę, że jak to Pani napisała „firma jest zamknięta”, to Pani również ma wolne. Nie musi Pani na ten dzień występować z wnioskiem o urlop wypoczynkowy (chociaż zdarzają się pracodawcy, którzy tego od swoich pracowników wymagają, nie jest to jednak działanie zgodne z przepisami prawa pracy, nie można bowiem w takim wypadku zmuszać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego).

   Reply

   • Joanna
    19 listopada 2012 @ 12:47

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Też mi się tak wydawało. Którymi paragrafami KP mogłabym to uargumentować w tym przypadku? Mój pracodawca nie wydaje się być świadomym tego, że jego działanie nie jest zgodne z prawem..
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    Reply

 32. Jolanta
  15 listopada 2012 @ 16:50

  witam,

  Moja firma deleguje pracowników (umowa zlecenia) do Niemiec, występuję o A1 (paranoja z tymi warunkami!), odprowadzam składki od ok.3700-wszystko zgodnie z prawem, przepięknie tylko brak zysku-wszystko pozera zus i pit, jak zwiększam ilość pracowników delegowanych, muszę zwiększyć w Polsce, jak zwiększa mi się przychód zagraniczny to musi mi się zwiększyć w Polsce. Kto wymyśla te zasady? Przecież nie da się uczciwie prowadzić działalności która głównie opiera się na delegowaniu pracowników. Dlaczego przedsiębiorcę zmusza się a właściwie dyktuje mu się warunki do prowadzenia biznesu. I żeby to jeszcze były ułatwienia…a tu same kłody pod nogi. Myślę ze ten kto wymyśla te zasady powinien sam poprowadzić firmę w Polsce(nie w Anglii Panie Rostowski) chociaż pol roku a potem się mądrzyć. Firmę mam od marca, 12 osób deleguje, place sumiennie składki i z każdym miesiącem odnotowuje stratę. więc jedyna rada zwijać interes i przenieść go do innego kraju, jak to zrobiło dziesiątki moich znajomych.

  Reply

  • admin
   15 listopada 2012 @ 21:40

   Zgodzę się z Panią, iż koszty zatrudnienia są ogromne. Do tego jeszcze niekorzystne dla pracodawców przepisy, dotyczące delegowania i zagranicznych podróży służbowych i kwestia biurokracji z pewnością nie ułatwiają przedsiębiorcom życia.

   Reply

 33. AnnaJ
  9 listopada 2012 @ 10:43

  Witam, czy poprawna jest umowa o o pracę – zawarta między polska firmą ( siedziba w Polsce), a pracownikiem , gdzie jako miejsce pracy wpisano Niemcy ( oddelegowanie ) i jednocześnie wpisano, iz ” wynagrodzenie będzie wynosiło 3.300,00 zł plus dieta i ryczałt wg obowiązujących przepisów” Czy przepisy nie stanowią że jeżeli pracownik jest oddelegowany – to diet się nie nalicza ?. Jeszcze interesuje mnie co z z Zusem i pdof w Polsce ? Jeżeli praca jest tylko wykonywana w Niemczech , to w Polsce nie podlega ? A może umowa w takim przypadku jest poprawna i pracodawca może naliczac diety i od tej kwoty 3.300,00 placic polski zus i pdof. Proszę o pomoc.

  Reply

  • admin
   9 listopada 2012 @ 11:13

   Witam
   Jeśli pracownik ma w umowie miejsce pracy Niemcy, to nie znajduje się w podróży służbowej, tylko w oddelegowaniu. Diety dotyczą podróży służbowych, więc pracownik, któremu zmieniono stałe miejsce wykonywania pracy (u was wskazano Niemcy) i który został do niego oddelegowany, nie ma prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowych.
   Co do ZUS i podatku dochodowego, to musi Pani w ZUS poświadczyć pracownikowi formularz A1. Proszę się również upewnić, jaka będzie w tym wypadku podstawa do składek (niekoniecznie będzie to wynagrodzenie pracownika, podstawą do składek ZUS w przypadku oddelegowania jest to kwota nie niższa niż kwota przeciętnego wynagrodzenia (w 2012 roku jest to 3.646,09 zł)). Zaliczki na podatek dochodowy płaci Pani w Polsce.

   Reply

   • AnnaJ
    9 listopada 2012 @ 11:31

    a czy w umowie o pracę , nie ma obowiazku wpisania kwoty wynagrodzenia nie mniejszej niż wynagrodzenie w Niemczech – czy może być to najniższe w Polsce , a jedynie skladki do zus odprowadzać od tej kwoty przec wynagrodz :3.646,09 zł

    Reply

    • admin
     9 listopada 2012 @ 12:05

     Musi pani pamiętać, iż kwestię delegowania pracowników do krajów UE reguluje dyrektywa 96/71/WE. Państwa członkowskie UE zobowiązane zostały wprowadzić do krajowych przepisów regulacje zapewniające pracownikom delegowanym zachowanie minimalnych standardów obowiązujących w państwie oddelegowania w dziedzinach:
     • maksymalnych okresów pracy i minimalnych okresów wypoczynku;
     • minimalnego wymiaru płatnych urlopów rocznych;
     • minimalnej stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny;
     • warunków wynajmu pracowników, w szczególności przez agencje pracy tymczasowej;
     • zdrowia, bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy;
     • środków ochronnych stosowanych w odniesieniu do zatrudnienia kobiet ciężarnych lub kobiet tuż po urodzeniu dziecka, dzieci i młodzieży;
     • równości traktowania mężczyzn i kobiet, a także innych przepisów w zakresie niedyskryminacji.
     Wobec powyższego musi Pani ustalić wynagrodzenie pracownika, nie niższe niż minimalne w Niemczech, przygotować aneks do umowy (albo w umowie określić kwotę), a odnośnie składek – podstawą do składek społecznych jest przychód pracownika, przy czym podstawa ta (po przeliczeniu na PLN) nie może być niższa niż kwota przeciętnego wynagrodzenia.

     Reply

 34. Karina
  7 listopada 2012 @ 23:04

  Pracodawca odsyła pracowników zatrudnionych na umowę o pracę do pracy do Francji zmienia im w umowach o pracę miejsce świadczenia pracy na Francję czyli jest to odesłanie dostają dodatek za rozłąkę. Zapewniając im transport do miejsca świadczenia pracy z Polski do Francji oraz pokrywa koszty zakwaterowania czy powinien te koszty opodatkować i oskładkować jako przychód pracownika? jeżeli tak to jak ustalić wartość?

  Reply

  • admin
   7 listopada 2012 @ 23:29

   A czy to są koszty imienne? To znaczy czy pracodawca każdemu z pracowników z osobna pokrywa te koszty, czy np. wynajmuje hotel na ileś tam miejsc, kupuje ileś tam posiłków, wynajmuje busa w celu dowiezienia pracowników do miejsca pracy itp?

   Reply

   • Karina
    8 listopada 2012 @ 09:12

    nie jest wynajmowane mieszkanie i przewożeni są busem, a jeszcze jedno pytanie w temacie dodatku za rozłąkę czy powinien być oskładkowany i opodatkowany?

    Reply

    • admin
     8 listopada 2012 @ 14:43

     Co do zasady koszty mieszkania i busa nie będą opodatkowane i ozusowane, natomiast dodatek za rozłąkę będzie stanowił przychód pracownika i należy go oskładkować i opodatkować (doliczyć do wynagrodzenia brutto pracownika, od którego nalicza Pani listę płac).

     Reply

     • Karina
      9 listopada 2012 @ 23:38

      a jaka jest podstawa prawna na zwolnienie z podatku i składek ZUS zakwaterowania i przejazdów oraz zwolnienia dodatku za rozłąkę?

     • admin
      10 listopada 2012 @ 12:57

      A proszę mi jeszcze odpowiedzieć, jak technicznie wygląda kwestia zakwaterowania pracowników – czy nocują oni w lokalu, należącym do pracodawcy, czy pracodawca wynajmuje im zbiorowo jakiś lokal, czy też zakwaterowanie polega na tym, że pracodawca każdemu z osobna opłaca pobyt np. w hotelu? Proszę też o informację, czy pracownicy nocują w hotelu robotniczym, wynajętych kwaterach itp. Nie zawsze bowiem zwolnienie od składek i podatku będzie, jednak zależy to od formy zakwaterowania.
      Z kolei co do dodatku za rozłąkę, to podstawą prawną jest w tym wypadku par. 2 ust. 18 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 35. Edyta
  11 października 2012 @ 17:05

  Witam ,

  Mam pytanie odnosnie takiej sytuacji :
  Pracownik bedac na oddelegowaniu do Francji (umowa o oddelegowniu pracownika byla podpisana nie delegacja) w czasie wolnym od pracy odniosl wypadek w hotelu w skutek ktorego byl na zwolnieniu lekarskim (kontuzja nogi) czy taki wypadek mozna uznac jako wypadek w pracy i L4 platne 100% czy po prostu jest to potraktowane normalnie jako 80 % ?

  Dodatkowo wypadek ten ma skutki w dzisiejszym jego stanie zdrowia bowiem po roku czasu okazalo sie ze kontuzja zle zaklasyfikowana spowodowala powazne zmiany i potrzebna byla operacja (koszt operacji musial pokryc sam pracownik zeby bylo szybciej) dlatego tez teraz nasuwa sie nowe pytanie czy obecne L4 mozna zaklasyfikowac pod poprzedni wypadek jako nastepstwo poprzedniego i czy chorobowe moze byc platne 100% ( lekarz zaswiadcza ze jeden i drugi uraz sa polaczone) .

  Czekam na Panstwa odpowiedz .

  Pozdr,

  Reply

  • admin
   11 października 2012 @ 20:56

   Pisze Pani, że po roku „kontuzja źle zaklasyfikowana spowodowała poważne zmiany i potrzebna była operacja (koszt operacji musiał pokryć sam pracownik żeby było szybciej)” – czy to oznacza, że zdarzenie miało miejsce ponad rok temu?
   Wypadek przy pracy i L4 powoduje po stronie pracownika prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, zwykłe L4 zasiłkowe to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Tu nie chodzi tylko o różnicę w wysokości podstawy zasiłku (80 albo 100 %).
   Proszę o informację, kiedy miał miejsce wypadek, jak długo po nim pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, czy po tym zdarzeniu wrócił do pracy, a dopiero potem znów poszedł na l4. Gdyby w ten sposób musiała Pani ujawnić zbyt dużo danych, proszę o kontakt na e-mail w zakładce Kontakt.

   Reply

 36. rybka
  30 września 2012 @ 14:58

  Czy 5 ! umowa na czas określony musi być traktowana jako stała , pierwsza zawarta 6 lat temu , nie było przerw, jest ciągłość\?

  Reply

  • admin
   1 października 2012 @ 13:52

   Z jednym pracownikiem co do zasady można zawrzeć dwie umowy o pracę na czas określony. Trzecia, jeśli istnieje ciągłość zatrudnienia, powinna być już umową na czas nieokreślony. Proszę precyzyjniej opisać sytuację. Ile dokładnie zawarto umów, bo być może nie były zawierane nowe umowy o pracę na czas określony, tylko aneksowano dotychczasowe.

   Reply

 37. rybka
  30 września 2012 @ 14:55

  Mój brat został wysłany do pracy do Niemiec przez firmę polską do pracy w innej firmie aby tam wykonać pracę . Uległ wypadkowi w pracy, był w szpitalu. Jakie odszkodowanie z tego tytułu mu się należy i jakie dokumenty powinien mieć będąc wysłanym do pracy tam. Nadmieniam iż ma umowę polska i miejscem pracy jest kraj.Od czego zacząć , co powiniem wypłacić pracodawca?

  Reply

  • admin
   1 października 2012 @ 13:53

   A czy pracodawca formalnie stwierdził zaistnienie wypadku przy pracy? Czy brat dostał np. kartę wypadku, protokół powypadkowy itp.?

   Reply

 38. dana
  24 września 2012 @ 19:11

  Syn znajomych został zatrudniony przez Polską firmę do pracy za granica. W umowie o pracę wpisano teren UEz wynagrodzeniem 1500sł brutto . W drodze do miejsca pracy uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Czy będzie to wypadek w drodze do pracy czy wypadek zrównany z wypadkiem w pracy. Dodam że pracodawca nie złożył wniosku o A1.

  Reply

  • admin
   24 września 2012 @ 19:24

   Jako miejsce pracy wpisano teren Unii Europejskiej? A w jakim charakterze pracę miał wykonywać? Prawdopodobnie zdarzenie to będzie uznane za wypadek w drodze do pracy, skoro miejscem pracy był teren całej Wspólnoty, ale w mojej ocenie taka konstrukcja umowy jest niedopuszczalna. Pracodawca wskazał teren całej UE prawdopodobnie po to, aby zaoszczędzić na dietach, należnych za podróże służbowe. Niemniej jednak z punktu widzenia przepisów będzie to albo wypadek przy pracy albo w drodze do pracy.

   Reply

   • dana
    8 października 2012 @ 21:16

    No właśnie …. że to czy wypadek w pracy lub w drodze do pracy nie wyjaśnia sprawy i w zakresie odszkodowań stanowi istotna różnicę. W zakresie oddelegowania do pracy za granica chyba będzie to wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy?

    Reply

    • admin
     8 października 2012 @ 21:44

     Tak. Wypadek w czasie oddelegowania pracownika do pracy za granicą powinien być traktowany za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, choć przepisy prawa pracy w tym zakresie nie są precyzyjne. Ważne, aby wypadek nastąpił bezpośrednio w związku ze świadczeniem pracy, a nie np. prywatną inicjatywą pracownika delegowanego.

     Reply

 39. kasia
  19 września 2012 @ 12:44

  Witam, posiadam firme w Polsce. Wysyłam pracowników do pracy do Niemiec. Nie posiadam A1 gdyż nie spełniam warunków aby otrzymać to pozwolenie. . Pracownicy mają umowy na pół etatu i miejce wykonywania pracy w Polsce. Co mogę zrobić aby wysyłanie pracowników było bardziej „legalne”. Płacę pracownikom w eur. jednakże nie jest to nigdzie udokumentowane. Bardzo proszę o odpowiedź .

  Reply

  • admin
   19 września 2012 @ 14:38

   Co oznacza „nigdzie nie udokumentowane? W Pani wypadku w grę wchodziłaby pewnie zagraniczna podróż służbowa. Proszę o kontakt w tej sprawie na e-mail, proszę napisać, na jak długo wysyła Pani pracowników, coś ustalimy, aby było to dla Pani bezpieczne i zgodne z przepisami.

   Reply

 40. Przemek
  19 września 2012 @ 08:14

  Dzień Dobry,
  Jeżeli pracodawca wysyła mnie na pół roku za granicę, jak często mogę odwiedzać rodzinę na koszt pracodawcy?

  Pozdrawiam
  Przemek

  Reply

  • admin
   19 września 2012 @ 11:19

   Proszę doprecyzować – na koszt pracodawcy, czyli pracodawca pokrywałby koszty Pana dojazdu do miejsca zamieszkania rodziny oraz powrotu do miejsca, w którym Pan pracuje za granicą? Proszę również o informację, czy za granicą znajduje się Pan w podróży służbowej czy został pan oddelegowany? Czy pracodawca na te pół roku zmienia Panu w umowie miejsce pracy?

   Reply

   • Przemek
    19 września 2012 @ 12:17

    Na delegacji – pracodawca mi mówi, że mam lecieć do klienta, płaci na miejscu za noclegi.
    Chodzi mi właśnie o takie przerwy weekendowe – koleżanka z innej firmy mogła co 2 tygodnie wrócić na weekend.
    W umowie o pracę nic się nie zmienia.

    Reply

    • admin
     19 września 2012 @ 14:36

     Przepisy rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, które stosuje się w wypadku zagranicznych podróży służbowych, nie zobowiązują pracodawcy do pokrywania kosztów „prywatnych” przejazdów pracownika, a za taki należy uznać odwiedziny rodziny albo znajomych. Przepisy określają jedynie ryczałty na przejazdy i dojazdy, ale związane bezpośrednio z pracą w trakcie podróży służbowej. Ta kwestia może zostać uregulowana przez samego pracodawcę (tak pewnie jest w wypadku Pana koleżanki). W Pana wypadku najlepiej byłoby to ustalić z pracodawcą, bo to od niego zależy, czy będzie Panu pokrywał koszty dojazdów do rodziny i powrotów do miejsca, w którym wykonuje Pan pracę za granicą.

     Reply

 41. KINGA
  13 września 2012 @ 16:46

  Jeżeli firma deleguje pracowników zagranicę-okresy 3-4 tygodnie, nie posiadając A1,gdyż nie spełnia wszystkich warunków do jej uzyskania, podstawa do ubezpieczenia 3526(wymagana przy oddelegowaniu) to również ma obowiązek wypłacania delegacji??? Czy jest to traktowane wówczas jako podróż służbowa? jeżeli nie wyjeżdża w danym m-cu to wynagrodzenie jest niższe. nadmieniam miejsce pracy teren danego województwa.

  Reply

  • admin
   13 września 2012 @ 21:03

   W takim wypadku można przyjąć, iż będzie to podróż służbowa pracownika, wykonuje on bowiem pracę poza miejscem pracy, ustalonym w umowie. Pracodawca ma zatem obowiązek rozliczyć taką podróż służbową zgodnie z zasadami rozliczania zagranicznej podróży służbowej pracownika.

   Reply

   • KINGA
    17 września 2012 @ 14:45

    Dziękuję.

    Reply

 42. Anonim
  3 września 2012 @ 16:47

  Podpisałam umowę zlecenie z APT z Polski która oddelegowała mnie do agencji w Hamburgu
  nie zapewniając pracy jakie pprzepisy mozna zastosowac

  Reply

  • admin
   3 września 2012 @ 21:31

   Czy z umowy zlecenia, jaką zawarła Pani z firmą APT wynikało, że firma ta zobowiązuje się zapewnić wam pracę w Holandii? Czy chodziło o jakiś rodzaj pracy tymczasowej? Proszę o więcej informacji. Jeśli nie chce Pani udzielać ich publicznie w komentarzu, proszę o informacje na ten temat poprzez e-mail w zakładce „Kontakt”. W mojej ocenie nie wchodzą raczej w grę przepisy prawa pracy, a przepisy, dotyczące umów cywilnoprawnych, ale za mało informacji Pani podała, więc trudno mi się do tego odnieść.

   Reply

Odpowiedz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Alkohol w pracy a rozwiązanie umowy o pracę
Alkohol w pracy a rozwiązanie umowy o pracę – co, jak i kiedy

Zwolnienie dyscyplinarne za alkohol w pracy Spożywanie alkoholu w miejscu pracy lub stawienie się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu stanowi niewątpliwie jedno z najcięższych...

Zamknij