51 komentarzy

 1. Artur
  8 lutego 2015 @ 10:49

  czy mozna rozliczy podatek od umowy o dzielo po okresie 6 muesiecy pracy ? Mam na mysli rozliczenie podatku po zakonczeniu umowy z pracownikiem.

  Reply

 2. Weronika
  15 października 2013 @ 14:13

  Witam serdecznie, pracuję w miejscu X od początku wcześnia, dostałam wypłatę zgodnie z planem. Natomiast ciagle czekałam, aż pracodawca podpisze ze mną umowę (do tej pory wszytsko było „na gębę”). Mamy połowę pażdziernika i nagle dzisiaj dostaję do podpisania umowę o dzieło (miała być umowa zlecenie – zależało mi na ubezpieczeniu). Moje pytanie brzmi: Czy przy umowie o dzieło nie jestem w ogóle ubezpieczona? Czy jest jakaś możliwość, że jednak pracodawca mimo wszytsko mnie ubezpiecza? Dodam, że nie jestem nigdzie zatrudniona ani zgłoszona do zus przez żadnego z członków rodziny. Co powinnam zrobić?

  Czego powinnam żądać, aby mieć możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia? Czy wystarczy umowa zlecenie? I czego nie daje mi umowa zlecenie w porównaniu z umową o prace?

  Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   18 października 2013 @ 13:58

   Witam

   Umowa o dzieło nie podlega obowiązkowi składkowemu (chyba, że zawierana z własnym pracownikiem, z którym zawarto już umowę o pracę). W takim wypadku nie jest Pani objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie zdrowotne miałaby Pani natomiast w wypadku zawarcia umowy zlecenia.

   Jeśli chodzi o różnice między umową zlecenia a umową o pracę to temat na cały artykuł, ale w największym skrócie – nawiązanie umowy zlecenia nie pociąga za sobą powstania stosunku pracy, a więc po stronie zleceniobiorcy uprawnień, przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę (urlopów wypoczynkowych, rozliczania czasu pracy wraz z ewentualnymi nadgodzinami itp.).

   Reply

 3. Aniaaa
  2 października 2013 @ 16:51

  Witam chciałabym wiedzieć jak zatrudnić się na umowe zlecenie tzn mam propozycje pracy na cztery umowy zlecenie i nie wiem co z składkami na zus dodam ze jestem osobą bezrobotną niezarejestrowaną w urzędzie pracy inie uczę sie.Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   2 października 2013 @ 19:34

   Witam

   A czy te propozycje pochodzą od jednego zleceniodawcy? Jeśli umowy zlecenia będą Pani jedynym źródłem utrzymania, to składki na ubezpieczenie społeczne będą opłacane z każdej umowy, jeśli wynagrodzenie z ich tytułu łącznie będzie mniejsze niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast ubezpieczenie zdrowotne będzie uiszczane z tytułu wynagrodzenia z każdej umowy. Proszę o informację odnośnie wynagrodzenia z każdej z umów (nie musi być co do złotówki, chodzi o to, czy łącznie Pani nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia za pracę).

   Reply

 4. Paulina
  24 września 2013 @ 14:40

  Witam! Mam pytanie, czy jeśli mam działalność gospodarczą, a chcę zawrzeć umowę o dzieło z inną firmą, z którą nie mamy żadnych interesów wspólnych, chcę po prostu dorobić, to czy od tej umowy trzeba płacić zus??

  Reply

  • admin
   25 września 2013 @ 22:54

   Witam

   A czy z tytułu działalności odprowadza Pani pełny ZUS, czy preferencyjny? Jeśli pełny, nie musi Pani z umowy o dzieło odprowadzać żadnych składek.

   Reply

 5. Marcin
  21 września 2013 @ 09:44

  Witam. Od kilku lat, mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii gdzie płacę podatki i inne składki na ubezpieczenie. Mam okazję rozpocząć współpracę z firmą w Polsce, polegającą na pisaniu dla nich tekstów na strony internetowe. Firma ta chce jednak wszystko przeprowadzić legalnie i w związku z tym proponuje mi umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jak w takim przypadku wygląda sprawa podatków i rozliczeniem z ZUS. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Reply

  • admin
   25 września 2013 @ 22:57

   W Pana sytuacji proponowałbym umowy o dzieło. Skoro ma Pan zajmować się copywritingiem, dziełem będzie każdy tekst, który Pan opracuje. W takim przypadku nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS, natomiast konieczne będzie odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Jako obywatel Polski ma Pan w Polsce obowiązek podatkowy bez względu na miejsce zamieszkania. Proszę o kontakt na email, jeśli jest Pan zainteresowany uzyskaniem szerszych informacji i rachunku do umowy o dzieło.

   Reply

 6. Przemo
  15 maja 2013 @ 00:46

  Witam
  Proszę o podpowiedź w nastepującej sprawie. Obecnie zatrudniony jestem na umowę o pracę w firmie A z umową na czas nieokreślony i ze stałym wynagrodzeniem. Ostatnimi czasy znalazłem sobie jednak możliwość dorobienia w firmie B, która zaproponowała mi umowę o dzieło. Moje pytanie jest następującej treści, czy muszę poinformować pracodawcę A, iż podjąłem dodatkowa pracę na umowę o dzieło u pracodawcy B?Oraz ile wynagrodzenia może mi potrącić pracodawca B i na jakie składki na umowie o dzieło?Jak równiez jakie ja podatki bądź składki muszę odprowadzić do budżetu państwa?
  Z góry dziękuje i pozdrawiam:-)

  Reply

  • admin
   16 maja 2013 @ 20:07

   Witam
   Jeśli ma Pan umowę o pracę, to z tytułu tej umowy ma Pan odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS. Jeśli chce Pan zawrzeć umowę o dzieło, ale nie ze swoim pracodawcą, ale z innym podmiotem, to nie musi Pan o tym fakcie informować pracodawcy. Taka umowa o dzieło będzie zwolniona ze składek, z wynagrodzenia z umowy o dzieło będzie odprowadzany tylko podatek dochodowy. Co do podatku, to Pan nie musi go samodzielnie odprowadzać, należny podatek do urzędu skarbowego odprowadzi za Pana płatnik, czyli osoba, z którą zawarł Pan umowę o dzieło.

   Reply

  • anetka
   17 maja 2013 @ 12:56

   proponuję poinformować swojego pracodawcę o dodatkowej pracy, zwłaszcza jesli jest to praca u konkurencji , skutki mogą być opłakane dla Pana

   Reply

   • admin
    17 maja 2013 @ 13:09

    Oczywiście z punktu widzenia ewentualnego konfliktu interesów, jeśli podejmuje się dodatkowe zatrudnienie w postaci umowy o dzieło, to nie ma obowiązku informowania o tym dotychczasowego pracodawcy, z punktu widzenia jego dodatkowych obowiązków wobec ZUS< niemniej jednak, jak słusznie Pani zauważyła, dobrze jest poinformować go o samym fakcie podjęcia dodatkowej działalności, aby nie pojawiły się jakiekolwiek ewentualne nieporozumienia. Oczywiście, jeśli ma to być praca w oparciu o umowę o dzieło u podmiotów konkurencyjnych, to takie działanie pracownika może zostać uznane za szkodliwe, a pracownik narusza tym samym jeden ze swoich podstawowych obowiązków pracowniczych – dbałość o dobro zakładu pracy. Należy mieć również na względzie zakaz ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa itp.

    Reply

 7. Agata
  23 kwietnia 2013 @ 13:39

  Witam serdecznie. Jestem twórcą i podpisuję z instytucjami kultury umowy o dzieło. Nie mam na dzień dzisiejszy żadnych innych dochodów. Wkrótce będę na ubezpieczeniu zdrowotnym męża. Czy w związku z tym, że nie mam żadnego tytułu ubezpieczenia typu umowa o pracę, muszę za siebie tzn. czy mam obowiązek sama za siebie odprowadzać ZUS?

  Reply

  • admin
   23 kwietnia 2013 @ 14:41

   Witam
   Nie, w Pani sytuacji nie ma obowiązku dokonywania zgłoszenia do ubezpieczeń i odprowadzania składek ZUS z tytułu zawarcia umowy o dzieło. Jeśli dana osoba pracuje wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to ta umowa o dzieło nie jest samoistną podstawą do objęcia ubezpieczeniem społecznym czy zdrowotnym. Z wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło odprowadza się jedynie zaliczkę na podatek dochodowy.

   Umowa o dzieło jest ozusowana wyłącznie w przypadku zawarcia jej z własnym pracodawcą (obok łączącej już strony umowy o pracę).

   Reply

 8. karolina
  14 kwietnia 2013 @ 21:17

  Mam mozliwość współpracy zdalnej (przez internet) z firmą spoza UE. Sporządzałabym tylko raz na czas raporty (dzieła), więc nie byłabym pracownikiem firmy. Ale ponieważ aktualnie mam status osoby bezrobotnej, chciałabym, żeby dochody otrzymywane z tamtej firmy nie tylko mogły być opodatkowane, ale żebym miała też ubezpieczenie zdrowotne.

  Czy jest jakaś inna możliwość rozwiązania tego niż zaliczka na podatek z tytułu „umowy o dzieło” i dorowolna składka zdrowotna? Chodzi o to, że to zlecenie nie jest zbyt duże, więc ta dobrowolna składka (aktualnie „nie mniej niż 348,98zł”) by mi pochłaniała sporą część przychodu. Nie wspominając już o opłacie dodatkowej, którą musiałabym uiścić przed objęciem mnie dobrowolnym ubezpieczeniem..

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  Reply

 9. asia
  9 kwietnia 2013 @ 19:09

  na umowę dzieło z „obcym” pracownikiem nie nalicza sie skłądek ZUS. W takim przypadku nie zgłaszam takiej osoby do ZUS, tak?

  Reply

  • admin
   9 kwietnia 2013 @ 22:22

   Dokładnie tak. Nie dokonuje Pani żadnego zgłoszenia do ubezpieczeń z tytułu zawarcia umowy o dzieło z obcym pracownikiem, z wynagrodzenia brutto nalicza Pani jedynie zaliczkę na podatek dochodowy.

   Reply

 10. Paweł
  3 kwietnia 2013 @ 13:09

  Czy dla składek rentowych i emerytalnych obowiązują limity kwotowe w sytuacji gdy pracownik zatrudniony jest w jednej firmie na umowę a dodatkowo wykonuje dla niej umowy o dzieło? Czy może zawsze od umów o dzieło płacone będą składki niezależnie od tego czy np. w umowie o pracę nie są już pobierane z powodu przekroczenia limitu? Czy pracodawca powinien sprawdzać przekroczenie limitów dla tego pracownika zarówno z umowy o pracę jaki i umów o dzieło?

  Reply

 11. Izabela
  1 kwietnia 2013 @ 23:14

  Witam! Pracuję na umowę o dzieło (tylko) .Moje dobrowolne składki zdrowotne wyniosły 1324,59 zł. Ile z tego mogę odliczyć od podatku przy wypełnianiu Pitu za rok 2012.

  Reply

  • admin
   2 kwietnia 2013 @ 13:34

   Całą składka na ubezpieczenie zdrowotne to 9 % podstawy. Do odliczenia od podatku jest 7,75 %.

   Reply

 12. Kinga
  6 marca 2013 @ 23:32

  Dzień dobry. Jestem studentem i zaproponowano mi staż na zasadzie umowy o dzieło. czy jeżeli uzyskam dochód w ramach tego stażu, to będę musiała się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Czy jeżeli uzyskam dochód w ramach stażu, to moi rodzice utracą ulgi podatkowe przysługujące im z tytułu, że ja się wciąż uczę? I najważniejsze – jestem ubezpieczona z tytułu ubezpieczenia rodziców w ZUS; czy jeśli podpiszę umowę o dzieło, to wtedy ubezpieczenie rodziców przestanie mnie obejmować?

  Reply

  • admin
   7 marca 2013 @ 11:21

   Witam
   Jeśli podstawą Pani zarobkowania będzie umowa o dzieło to tak, musi Pani rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Z kolei co do ulgi podatkowej rodziców, to stracą ją, jeśli z tytułu umowy o dzieło zarobi Pani więcej niż 3089 zł. Umowa o dzieło nie podlega obowiązkom ZUS< więc nie straci Pani ubezpieczenia jako członek rodziny, jeśli któryś z rodziców zgłosił Panią do ubezpieczeń.

   Reply

   • Kinga
    7 marca 2013 @ 12:07

    dziękuję bardzo :)

    Reply

 13. an
  5 marca 2013 @ 14:53

  witam i proszę o pomoc,
  w 2011 r pracowałam w firmie X za pośrednictwem firmy Y na umowę o dzieło. wypłatę dostałam. W 2012 rozliczyłam się z US. A teraz otrzymałam PIT -11 oraz list od firmy Y w którym zawiadamiają mnie że „w wyniku kontroli przeprowadzonej w 2012 r przez ZUS, firma Y została zobowiązana do odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z umów o dzieło. kwotę firma niby opłaciła w MOIM IMIENIU i podlega opodatkowaniu traktowana jako przychód. (ok.250zł)”
  zgaduję że ZUS mógł zakwestionować rodzaj umowy – ale firma Y nie wspomina jaki rodzaj umowy miałby mnie łączyć z pracodawcą.
  poza tym przesłany pit jest wystawiony za 2012 rok, chociaż w tym czasie z firmą Y (ani X) nic mnie już nie łączyło i wspomnianej kwoty nie otrzymałam, za to byłam w tym czasie zarejestrowana jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy (a więc nie otrzymująca przychodów). Zastanawiam się co to wszystko oznacza, głównie dla mnie? i czy muszę rozliczać się z US? 250zł to byłby jedyny przychód z 2012 roku chociaż tych pieniędzy nigdy nie miałam.

  Reply

  • admin
   5 marca 2013 @ 20:03

   A kto widnieje na umowie o dzieło jako dający dzieło do wykonania? Firma X czy Y? Kto wypłacał wynagrodzenie z tytułu tej umowy?

   Reply

   • an
    5 marca 2013 @ 20:46

    firma Y „zwana zamawiającym” (agencja pracy tymczasowej) w obu wypadkach

    Reply

    • admin
     5 marca 2013 @ 22:10

     Witam ponownie
     A czy jest Pani w stanie ustalić, czy te zaległe składki zostały uiszczone? Jest to o tyle ważne, że część składki zdrowotnej finansowana jest z zaliczki na podatek dochodowy, więc będzie to mieć wpływ na ewentualne rozliczenia.
     Ma Pani rację – umowa o dzieło została zakwestionowana i uznana za zawartą w istocie umowę o pracę. Pociąga to za sobą obowiązek naliczenia i uiszczenia zaległych składek ZUS.
     Z kolei co do daty wystawienia PIT to ważne jest, czy wynagrodzenie z tytułu tej umowy otrzymała Pani w 2011 czy 2012 roku.

     Reply

     • an
      6 marca 2013 @ 17:05

      sprawdzanie składek w ZUS pewnie zajmie trochę czasu – więc w tej sprawie odezwę się później.
      natomiast wynagrodzenie za pracę w 2011 otrzymałam w 2011 i z otrzymanego po tej umowie pit-u rozliczyłam się normalnie tj. w 2012 (otrzymując zwrot z nadpłaconej zaliczki na podatek dochodowy)
      dlatego zastanawia mnie czy firma z którą nie łączy mnie juz stosunek pracy, 2 LATA PO FAKCIE może wystawić mi pit za rok w którym nie pracowałam i nie otrzymałam od niej wynagrodzenia? ;( i jak z tego „wirtualnego” przychodu mam się wytłumaczyć w US i PUP?

     • admin
      7 marca 2013 @ 11:05

      Witam
      Prawdopodobnie w grę wchodzi taka sytuacja: Umowa o dzieło została zakwestionowana i uznana za umowę zlecenia. W związku zlecający musiał dokonać korekty, naliczyć zaległe składki i je zapłacić. Jednocześnie część składek finansowana jest przez zleceniobiorcę (czyli w tym wypadku przez Panią). A ponieważ Pani nie zapłaciła tych składek (chociaż teoretycznie miała taki obowiązek), to zlecający zapłacił składki również i w części przypadającej na Panią. Skoro zatem Pani nie musiała ich płacić, a zrobił to za Panią zlecający, to tym samym osiągnęła Pani przychód, z którego należy odprowadzić podatek dochodowy. Te 250 zł to pewnie kwota składek, które Pani miała obowiązek pokryć z własnego wynagrodzenia.

     • an
      7 marca 2013 @ 13:07

      dziękuję bardzo za odpowiedź
      mam tylko jeszcze jedno pytanie: czy powinnam zrobić korektę do pit-u za 2011 czy rozliczyć sie „normalnie” za 2012?

     • admin
      7 marca 2013 @ 16:28

      Proszę rozliczyć się normalnie za 2012 rok

 14. Daza
  26 lutego 2013 @ 00:23

  Witam, pracuje w tej chwili tylko na umowę o dzieło, 2 razy w tyg po 1h(50zl) czyli miesięcznie ok 400 zł. Pracodawca nie odprowadza więc składek zus. Czy to znaczy ze nie jestem ubezpieczona? I w razie wizyty w państwowej służbie zdrowia muszę płacic? Czy muszę sama placic składki zus?

  Reply

  • admin
   26 lutego 2013 @ 22:22

   A czy ma Pani status studenta? Czy ktoś z Pani bliskich zgłosił Panią do ubezpieczeń jako członka rodziny?

   Reply

 15. Anna
  23 lutego 2013 @ 22:01

  Jestem zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem min. oraz na umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Z mojego punktu widzenia jest to jeden pracodawca, ale umowa o pracę jest podpisana ze spółką X, a umowa o dzieło ze spółką Y.
  Czy w takim przypadku z umowy o dzieło odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe? Jak mogę to zweryfikować? Czy w razie urlopu macierzyńskiego wynagrodzenie z umowy o dzieło jest uwzględniane w obliczeniu wysokości zasiłku?
  dziękuję, anna

  Reply

 16. Agnieszka
  31 stycznia 2013 @ 19:11

  Witam!
  Znalazłam się w dość dziwnej sytuacji. Od 15.11.2012 roku rozpoczęłam pracę na umowę o dzieło (sprzątanie biur) pierwsza umowa trwała do końca miesiąca wynagrodzenie za te kilka dni dostałam 330 zł brutto. Kolejna umowa była też o dzieło na cały grudzień z wynagrodzeniem 750zł brutto. W grudniu był też przetarg na firmę sprzątającą i mój pracodawca nie wygrał. Do czego zmierzam? Chodzi o to że w styczniu nie dostałam umowy bo nie było wiadomo kiedy nowa firma przejmie obiekt, okazało się że pracuję do końca stycznia. Ale wyszły chocki klocki bo mój pracodawca miał kontrolę z ZUS i zakwestionowali umowę o dzieło. To że nie dostałam umowy to pikuś bo niby mam ją dostać jutro ale mój pracodawca powiedział że moje wynagrodzenie będzie bardzo niskie ponieważ musi mi odciągnąć składki ZUS za ten okres co pracowałam. Czyli od styczniowego wynagrodzenia odejmie mi składki za okres w którym pracowałam. Jest to możliwe? Przecież to znaczy że cały miesiąc pracowałam za kilka złotych.

  Reply

  • admin
   31 stycznia 2013 @ 20:05

   Witam

   A ma Pani może więcej informacji, dlaczego Pani umowa o dzieło została zakwestionowana? Czy ZUS uznał, że była to umowa zlecenia?
   Na umowie o dzieło co do zasady składek ZUS nie ma. Proszę też mieć na względzie, że nawet, gdyby powierzający dzieło (to nie jest Pani pracodawca) musiał teraz odprowadzić zaległe składki, to po pierwsze część z nich pokrywa z własnej kieszeni, a po drugie jeśli tych składek nie odprowadził w terminie, należą się Pani odsetki za nie.
   Jeśli ma Pani możliwość precyzyjniejszego opisania sytuacji i tej konkretnej umowy o dzieło, w szczególności czy ta umowa o dzieło została uznana przez ZUS za zlecenie albo umowę o pracę. Proszę nie podawać żadnych danych osobowych, ale napisać, na czym to kwestionowanie umowy o dzieło polega.

   Reply

   • Agnieszka
    31 stycznia 2013 @ 20:13

    Dzisiaj podczas rozmowy mój pracodawca powiedział mi że ZUS zakwestionował umowę o dzieło uznał je za zlecenie. To znaczy że pracodawca nie może odciągnąć mi składki za podpisaną umowę o dzieło tak???

    Reply

    • admin
     31 stycznia 2013 @ 20:49

     Jeśli umowa o dzieło została uznana za umowę zlecenia, to wynagrodzenie z tego tytułu co do zasady podlega ozusowaniu. W Pani wypadku uważam, że całość składek ZUS powinien wziąć na siebie powierzający dzieło, gdyż to on wprowadził Panią w błąd w chwili zawierania umowy. Pani nie musi się znać na przepisach, ale myślę, że gdyby Pani od początku wiedziała, że od wynagrodzenia trzeba będzie odprowadzić składki ZUS i na rękę dostanie Pani około 450 zł, to myślę, że nie zgodziłaby się Pani na pracę cały miesiąc za takie wynagrodzenie. Obawiam się jednak, że powierzający dzieło będzie robił problemy z wypłatą wynagrodzenia. Poczekajmy, zobaczymy, czy i ile potrąci Pani z wynagrodzenia z umowy o dzieło, wówczas podejmiemy dalsze kroki.

     Reply

     • Agnieszka
      31 stycznia 2013 @ 20:59

      Bardzo dziękuję za odpowiedz. Dam znać co z tego wynikło. Pozdrawiam

 17. anonim
  5 grudnia 2012 @ 23:18

  Witam
  W okresie 02.2009 – 02.2010 miałem umowy o dzieło z Firma A od których firma nie odprowadzała składek oprócz zaliczki na podatek dochodowy. W tym samym okresie miałem umowę o prace w firmie B. Po 2 latach dostałem informację z Zus-u iż w zarządach tych firm zasiadają te same osoby a wiec potraktowali je jako jedną firmę. Z masy paragrafów trudno mi zrozumieć jakie to ma konsekwencje dla tych firm i dla mnie.
  Jasne jest iż pracodawca w takim wypadku powinien odprowadzić za mnie składki od sumy kwot, ale czy ja ponoszę jakieś konsekwencje. Czy pismo z Zusu jest dla mnie tylko informacją iż mogę spodziewać się uregulowania zaległości przez pracodawcę. Czy będę musiał korygować deklarację do US. Czy ta sprawa w ogóle mnie nie dotyczy. Proszę o poradę. Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   5 grudnia 2012 @ 23:51

   Sprawdzę to, bo skoro pisze Pan o zarządzie, to pewnie pracodawca A i B to spółki prawa handlowego. W mojej ocenie nie ma znaczenia, że w zarządach zasiadają te same osoby – firmy A i B to dwa zupełnie inne podmioty i dwóch różnych pracodawców.
   Gdyby faktycznie okazało się, że te dwie spółki to tak naprawdę jeden pracodawca, to Pan nie musi korygować żadnych deklaracji do ZUS – powinien to zrobić Płatnik, czyli pracodawca.
   Jutro udzielę Panu pełnych informacji w tym zakresie.

   Reply

  • admin
   6 grudnia 2012 @ 12:29

   Czy może Pan podać mi informacje (może być na e-mail), jakie to są spółki? Jawne, partnerskie, z o.o.? Czy te spółki są ze sobą jakoś powiązane?

   Reply

   • anonim
    6 grudnia 2012 @ 18:05

    Witam
    Umowę o prace miałem w sp. jawnej (firma A) a umowy o dzieło dotryczą sp.z o.o. (firma B)

    Reply

    • admin
     6 grudnia 2012 @ 22:17

     Spółka jawna i spółka z o.o. to dwa zupełnie różne podmioty, nawet, jeśli mają takich samych wspólników czy taki sam zarząd. Umowę o pracę w imieniu pracodawcy – spółki, podpisują osoby upoważnione, czyli np. dwaj członkowie zarządu, ale pracodawcą i tak pozostaje spółka, a nie osoba, która podpisała umowę o pracę. Podpisując z pracownikiem umowę o pracę osoba ta reprezentuje pracodawcę, czyli spółkę, a nie siebie. Musiałbym zobaczyć te pisma, które pan dostał z PIP, ale w takim przypadku w mojej ocenie wszystko jest w porządku i nie musi być żadnych korekt.

     Reply

 18. Messer
  28 listopada 2012 @ 21:36

  Witam
  Bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie:
  Spółka z o.o. na okres od 1 czerwca do 31 lipca 2012r. zawarła umowę o dzieło z osobą niebędącą jej
  pracownikiem. W umowie wynagrodzenie określono w wysokości 4.000zł, płatne po zakończeniu dzieła. Od
  16 lipca 2012r. spółka zatrudniła tę osobę również na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem w
  kwocie 4.800zł. W dniu 3 sierpnia 2012r. wypłaci jej wynagrodzenie za wykonanie dzieła w wysokości
  4.000zł. Należy wyliczyć podstawę naliczania składek zus oraz ich wysokość od pracownika zatrudnionego na
  umowę zlecenia oraz na umowę o pracę.

  Reply

  • admin
   28 listopada 2012 @ 22:28

   Witam
   Jak rozumiem w czerwcu ta osoba była zatrudniona tylko w oparciu o umowę o dzieło. W takim wypadku za czerwiec należy rozliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło bez składek ZUS. Z kolei od dnia 16 lipca strony umowy łączyła również umowa o pracę, a zatem wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło od dnia 1 lipca do dnia 15 lipca będzie nieoskładkowane, natomiast ustalając wynagrodzenie z tytułu tej umowy za okres od dnia 16 do 31 lipca należy je oskładkować (jest to w tym okresie umowa o dzieło z własnym pracownikiem). Należy zatem ustalić, jakie wynagrodzenie należy się z tytułu umowy o dzieło za okres od 1 do 15 lipca (przyjąć np., iż dzieło zostało wykonane w połowie i zapłacić za ten okres 2000 zł, rozliczając je na podstawie rachunku bez składek ZUS, a wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło od dnia 16 lipca (pozostałe 2000 zł) doliczyć do wynagrodzenia za pracę i oskładkować). Skoro od dnia 16 lipca powstał, niezależnie od umowy o dzieło, stosunek pracy łączący strony umowy o dzieło, to w ciągu 7 dni od dnia 16 lipca pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń formularzem ZUS ZUA. Rozliczając składki od umowy o dzieło za okres od 16 do 31 lipca nie trzeba tego robić oddzielnie dla umowy o dzieło i umowy o pracę. Wystarczy zsumować podstawy do składek (wynagrodzenie za ten okres) i od tak powstałej kwoty naliczyć składki.
   W chwili zatrudnienia na umowę o pracę osoby, z którą łączy Państwa już umowa o dzieło, obowiązek składkowy powstaje z jednej i drugiej umowy. Jednakże nie zgłasza się pracownika do ubezpieczeń osobno z tytułu umowy o dzieło i umowy o pracę. Zgłoszenie następuje w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, a jeśli okres obowiązywania umowy o pracę i umowy o dzieło pokrywa się, to z umowy o dzieło już nie dokonuje się zgłoszenia do ZUS, tylko sumuje się wynagrodzenie z umowy o dzieło z wynagrodzeniem z umowy o pracę, a suma jest podstawą do składek.

   Reply

   • Anonim
    29 listopada 2012 @ 11:32

    dziękuje za pomoc.

    Reply

 19. Anonim
  5 listopada 2012 @ 00:25

  Witam ! Proszę o podpowiedź, czy umowę zlecenia ryczałtową do 200 zł można zawrzeć na kilka miesięcy. tzn zleceiobiorca otrzymuje co miesiąc 200 zł i podatek naliczany jest ryczałtowo. Na umowie jest zapis że otrzymywać będzie 200 zł miesięcznie.

  Reply

  • admin
   5 listopada 2012 @ 09:56

   Witam
   Nie ma żadnych przeszkód, aby umowa zlecenia została zawarta na dłużej niż jeden miesiąc, a rozliczanie jej odbywało się na zasadzie wynagrodzenia miesięcznego (nawet ryczałtem). Ważniejsze jest, aby zawieranie umowy zlecenia na dłuższy czas nie służyło obejściu przepisów prawa pracy, tzn. aby nie zawierano jej tam, gdzie w istocie powinna zostać zawarta umowa o pracę.

   Reply

 20. marzena
  24 lipca 2012 @ 16:24

  Dzień dobry, czy można prosić wzór rachunku do umowy zlecenia

  Reply

Odpowiedz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypowiedzenie zmieniające
Błąd w wypowiedzeniu zmieniającym – czy jest ono skuteczne

Błędy w wypowiedzeniach zmieniających Nierzadko zdarza się, iż w zakładzie pracy pojawia się konieczność dokonania zmian organizacyjnych. Zmiany te spowodowane są bądź to trudną sytuacją...

Zamknij