«

»

cze 01

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę – jak liczyć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Dzisiejszy artykuł omawia zagadnienie obliczania terminów okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W praktyce bowiem okazuje się, iż pomimo faktu, że przepisy prawa pracy są w tym zakresie stosunkowo precyzyjne i czytelne, właściwe obliczenie terminu wypowiedzenia umowy może rodzić trudności i powodować powstawanie niekorzystnych dla pracodawcy albo pracownika pomyłek, z których do najczęstszych należy błędne wskazanie w treści świadectwa pracy dnia zakończenia stosunku pracy.

Obliczanie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Przepisy kodeksu pracy określają terminy wypowiedzenia liczone w dniach, tygodniach i miesiącach. O ile terminy liczone w dniach nie sprawiają problemu (termin liczy się bowiem od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę), tak wyjaśnień wymaga sposób liczenia okresów wypowiedzenia liczonych w tygodniach (np. dla umowy o pracę na czas określony, zawartej na okres powyżej 6 miesięcy) lub miesiącach (np. dla umowy na czas nieokreślony).

Stosownie do przepisów kodeksu pracy okres wypowiedzenia, obejmujący tydzień albo miesiąc albo ich wielokrotność (np. dwa tygodnie) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład

Pracownik ma umowę o pracę na czas określony od dnia 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja (czwartek) oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiąże się w dniu 2 czerwca (sobota).

Przykład 2

Pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2010. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja 2012 roku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia (miesięczny termin wynika ze stażu pracy pracownika u danego pracodawcy), to umowa rozwiąże się w dniu 30 czerwca 2012 roku.

Okres wypowiedzenia kończy się w niedzielę albo święto – co wtedy?

Umowa o pracę nie musi rozwiązywać się w dniu roboczym. Może się okazać, iż koniec okresu wypowiedzenia przypada np. na niedzielę albo święto. Jest to bez znaczenia, gdyż w tych dniach, ustawowo wolnych od pracy, umowa o pracę może się rozwiązać. Pracodawca, który o tym nie wie, wpisze na wszelki wypadek, iż umowa rozwiązała się w dniu roboczym, czym narazi się na odpowiedzialność w wypadku ewentualnej kontroli inspekcji pracy, gdyż skracając w ten sposób okres wypowiedzenia powoduje po stronie pracownika niekorzystne skutki (np. za ostatnie dwa dni okresu wypowiedzenia, jeśli przypadają one na sobotę i niedzielę, nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia za pracę).

Prawidłowe ustalenie dnia, w którym upływa okres wypowiedzenia jest bardzo istotne. Ma ono bowiem znaczenie dla ewentualnych uprawnień pracownika, które zależą od jego stażu pracy, takich jak np. prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, prawo do nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej po zwolnieniu itp. Co więcej, właściwe ustalenie dnia zakończenia okresu wypowiedzenia jest istotne z punktu widzenia ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika za ostatni miesiąc pracy, a także z punktu widzenia daty wystawienia świadectwa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma zatem znaczenie dla ewentualnego uniknięcia sporu z pracownikiem, np. o wypłatę zaległego wynagrodzenia czy sprostowanie świadectwa pracy.

O okresach wypowiedzenia możesz poczytać w dziale Dydaktyka i teoria – zakładka Zmiana i ustanie stosunku pracy.

Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia?

W przykładach powyżej pracownik składał wypowiedzenie w trakcie miesiąca (w czwartek, 16 maja). Skoro zatem okres wypowiedzenia liczą się w tygodniach lub miesiącach, to kiedy zaczynają biec? W chwili złożenia wypowiedzenia czy w momencie rozpoczęcia następnego tygodnia lub miesiąca? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 8 listopada 1988 roku sygn. I PRN 48/88 stwierdzając, iż okres wypowiedzenia umowy, oznaczony w miesiącach, rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem wręczenia wypowiedzenia. Taka sama zasada obowiązuje w wypadku okresów wypowiedzenia, liczonych w tygodniach. Jeśli zatem pracownik w drugim przykładzie złożył wypowiedzenie w dniu 16 maja, to okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg w dniu 1 czerwca 2012 roku.

Na koniec chciałbym przypomnieć, iż już po dokonaniu wypowiedzenia pracodawca i pracownik mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Masz jakieś pytania czy wątpliwości? Podziel się w komentarzach.

Pomóż nam promować serwis, polecaj ten artykuł znajomym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (30 votes cast)
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę – jak liczyć, 4.7 out of 5 based on 30 ratings

Osoby, które odwiedziły tą stronę, znalazły ją szukając::

 • okres wypowiedzenia umowy o pracę
 • jak liczyć okres wypowiedzenia
 • okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
 • od kiedy liczy sie okres wypowiedzenia
 • okres wypowiedzenia
 • jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę
 • okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
 • miesięczny okres wypowiedzenia
 • kalkulator okresu wypowiedzenia
 • jak się liczy okres wypowiedzenia
Podziel się ze znajomymi na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Pinger
 • Twitter
 • Śledzik
 • Blogger.com

240 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Dawid

  witam. pracuję 2,5 roku czyli okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. wypowiedzenie złożyłem 9 grudnia z tym że okres wypowiedzenia wydłużyłem sobie do 3 miesiecy bo chciałem być ferr wzgledem współpracowników i szefa nie zostawiając ich z niezakończonymi robotami… Księgowa w pracy powiedziała skoro wypowiedzenie moje wynosi 3 miesiące (bo tak chciałem) to mam pracować do 9 marca. Dzisiaj szef powiedział że mam pracować do 30 marca bo okres wypowiedzenia zaczyna sie od 1 zawsze a sęk w tym że 10 marca mam już wstawić sie w innej pracy… teoretycznie już bym nie musiał pracować skoro obejmował mnie miesieczny okres wypowiedzenia, dlatego stad moje pytanie, co mogę zrobić żebym 10 marca mógł wstawić sie już w nowej pracy??

  1. admin

   Witam
   A czy ma Pan możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron? Na jakiej podstawie wydłużony został okres wypowiedzenia? Ma Pan odpowiedzialność majątkową za powierzone mienie? Najlepiej w Pana wypadku byłoby rozwiązać umowę o pracę a porozumieniem stron. Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze ostatniego dnia miesiąca, zatem w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia zakończy się on 31 marca 2015 roku i w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się.

 2. EQ

  Mam pytanie dotyczące okresu wypowiedzenia umowy przez pracownika.
  Jestem zatrudniona na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2012 r. Niedługo miną 3 lata od podpisania umowy, wiem, że okres wypowiedzenia w dalszym ciągu wynosi 1 miesiąc.
  Przed 1 kwietnia 2012 r. byłam zatrudniona u tego samego pracodawcy na 3 miesięczną umowę o pracę, oraz 2 miesięczną umowę – okres próbny. Czy okres wypowiedzenia liczy się od podpisania ostatniej umowy o pracę na czas nieokreślony? Czy muszę wziąć pod uwagę dwie wcześniejsze umowy, co będzie oznaczało, że przekroczyłam okres 3 lat u tego samego pracodawcy i obowiązuje mnie w tym momencie 3 miesięczny okres wypowiedzenia??
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam

   W przypadku okresu wypowiedzenia, dotyczącego umowy o pracę na czas nieokreślony, jego długość ustala się z uwzględnieniem wszystkich okresów zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli przed zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony miała Pani wcześniejsze okresy zatrudnienia, należy je doliczyć do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W Pani wypadku okres ten będzie wynosił zatem 3 miesiące.

 3. EQ

  Witam. Mam następujące pytanie… Pracuję u tego samego pracodawcy od ponad trzech lat. Na początku miałam dwumiesięczną umowę – okres próbny, później umowę na trzy miesiące i dopiero po niej umowę na czas nieokreślony. (od 1 kwietnia 2012 r.). Czy nadal przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia (biorąc pod uwagę tylko ostatnią umowę)? Czy okres pracy u tego samego pracodawcy sumuje się i w tym momencie ten okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące?
  Pozdrawiam.

 4. ola

  witam składam wypowiedzenie o prace w dniu 3 luty 2015 roku jak mam obliczyc kiedy mija ostatni dzień wypowiedzenia ? Proszę o pomoc i z góry dziękuje .

  1. admin

   Witam. A jaka to umowa? Na czas określony, nieokreślony itp.? Kiedy została zawarta?

 5. KASIA

  pracuje u obecnego pracodawcy od 15.04.14, mam umowę na czas nieokreślony, wypowiedzenie wg kodeksu pracy. Pracodawca likwiduje sklep. Czy wręczając mi w przyszłym tyg. wypowiedzenie ,kiedy ono wygasa, mam również zaległy urlop,.

  1. admin

   Witam. Obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, a zatem, jeśli zostanie ono wręczone w lutym, umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2015 roku. W okresie wypowiedzenia pracodawca może Panią przymusowo wysłać na zaległy urlop wypoczynkowy.

 6. kasia

  Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuje u obecnego pracodawcy od 15.04.14(pierwsza umowa na okres probny).Pracodawca myśli o likwidacji dzialalnosci .Gdyby zostało mi wręczone wypowiedzenie w styczniu to będzie ono kończyło się 28.02.15.? A gdyby zostało wręczone 02.02, to wówczas kiedy mijałby okres wypowiedzenia.?Zapewne bedzie wysłane wypowiedzenie poczta, wiec data otrzymania pisma może być inna niż data rozwiązania umowy, czy wówczas obowiązuje wypowiedzenie od daty otrzymania wiadomości czy jest to data która widnieje na wypowiedzeniu.Pozdrawiam

  1. admin

   Witam

   Wiążąca będzie data doręczenia Pani dokumentu wypowiedzenia. Jeśli będzie to miało miejsce w lutym, umowa o pracę rozwiąże się z dniem 31 marca 2015 roku, obowiązuje Panią bowiem miesięczny okres wypowiedzenia.

 7. roni

  Witam moje pytanie brzmi. Mam 2 tyg wypowiedzenie a szef mówi ze mogę je złożyć tylko 1dnia miesiąca. Umowa na okres określony 1 roku. Chciałbym dziś tj 4marzec złożyć wypowiedzenie. Liczyło by się od soboty ale muszę faktycznie miesiąc pracować ???

  1. admin

   Witam

   Nie, szef nie ma racji. Wypowiedzenie umowy o pracę może Pan jako pracownik złożyć w każdym czasie.

 8. Małgorzata

  Witam
  Mam pyta ie. Z pracodawcą doszłam do porozumienia ze okres wypowiedzenia z 3 miesiecy na miesiac. Zaczeło się liczyć od dnia złożenia wypowiedzenia(20.02) i kończy się 22.03. Czy jest to w porzadku? i czy bede ubezpieczona do konca miesiaca?

  1. admin

   Witam, okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze z upływem miesiąca. Skoro wypowiedzenie złożyła Pani 20.02, to umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2014 roku. Oczywiście będzie Pani w takim przypadku ubezpieczona do końca miesiąca.

 9. Mario

  Witam!!!
  Jeżeli mój mąż ma umowę za czas określony do dnia 30 marca 2014r. z miesięcznym okresem wypowiedzenia, czy pracodawca powinien go miesiąc wcześniej poinformować o nieprzedłużeniu umowy.

  Dziękuje

  1. admin

   Witam

   Jeśli jest to umowa na czas określony, to okres wypowiedzenia nie może być miesięczny. W przypadku takich umów okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, pod warunkiem, że zostały one zawarte na dłużej niż 6 miesięcy.

 10. Marcin

  Witam,
  Mam umowę na czas nieokreślony i trzy miesięczny okres wypowiedzenia, znalazłem lepszą pracę i zaproponowałem w dniu dzisiejszym swojemu pracodawcy wypowiedzenie za porozumieniem stron. otrzymałem odpowiedź że wypowiedzenie powinno skutkować z końcem miesiąca. Czy w przypadku tego rodzaju wypowiedzenia jest to zasadne?

  1. admin

   Witam. Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę w terminie uzgodnionym przez strony. Nie musi to być ostatni dzień miesiąca. Z kolei przy wypowiedzeniu umowy o pracę i w przypadku, gdy okresy wypowiedzenia liczone są w miesiącach to umowa rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia, a ten kończy się w takim wypadku ostatniego dnia miesiąca.

 11. Michał

  Witam

  Co w sytuacji gdy miałem podpisaną umowę na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011
  Czy składając wypowiedzenie dzisiaj (7 lutego 2013) mam miesięczny okres wypowiedzenia ?
  Ale składając je 2 marca – już 3 miesięczny ?

  1. admin

   Dziś mamy 7 lutego 2014 roku, jeśli dziś złoży Pan wypowiedzenie, będzie Pan miał miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 marca 2014 (nie ma Pan jeszcze trzyletniego stażu pracy, liczonego do końca okresu wypowiedzenia). Jeśli natomiast wypowie Pan umowę o pracę w marcu, to będzie Pana obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia, ze względu na staż pracy, przekraczający trzy lata (nawet licząc miesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on 30 kwietnia 2014, a wówczas miałby Pan staż pracy, przekraczający trzy lata, zatem zastosowanie musi tu mieć trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 12. Edyta

  Witam,
  obowiązuje mnie 3 m-ny okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony od 4 lat). Wiem, że bieg wypowiedzenia liczy się od 1 dnia miesiąca po dostarczeniu wypowiedzenia i kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Pytanie brzmi – jeśli złożę wypowiedzenie np. 30 stycznia, to bieg rozpocznie się 1 lutego i umowa zostanie rozwiązana z dniem 30 kwietnia. A jeśli złożę wypowiedzenie pierwszego dnia miesiąca, tj. przykładowo 1 lutego czy 1 marca, to bieg zaczyna się tego dnia (i kończy odpowiednio 30 kwietnia lub 31 maja) czy też bieg zaczyna się dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca czyli skończy się odpowiednio 31 maja (przy wypowiedzeniu złożonym1 lutego) lub 30 czerwca (przy wypowiedzeniu złożonym 1 marca)??? będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  1. admin

   Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze z upływem miesiąca. Przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli złoży pani wypowiedzenie w lutym (nieważne, którego dnia), umowa rozwiąże się w dniu 31 maja 2014 roku (okres wypowiedzenia złożonego w lutym rozpoczyna swój bieg 1 marca i od tego dnia trzeba liczyć te trzy miesiące). Jeśli natomiast złoży Pani wypowiedzenie w marcu (nieważne, którego dnia), umowa rozwiąże się 30 czerwca 2014.

 13. Krzysztof

  Witam,

  Jeżeli mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia, to jeżeli złoże taki dokument 1.02 to kiedy nastąpi rozwązanie umowy ?
  Pozdrawiam
  K

  1. admin

   Witam

   umowa rozwiąże się 31 maja 2014 (okres wypowiedzenia, które złoży Pan w lutym, obojętne którego dnia lutego, rozpocznie swój bieg 1 marca, a zakończy w dniu 31 maja 2014).

 14. karolina

  Witam , planuję zakończyć pracę 31.05.2014 roku. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do końca roku 2014. Okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Kiedy złożyć wypowiedznie i co z urlopem, czy mogę go wykorzystać również w okresie wypowiedzenia
  z góry dziekuję za odpowiedź.

  1. admin

   Jeśli ma Pani dwutygodniowy okres wypowiedzenia i chce, aby umowa rozwiązała się w dniu 31 maja 2014 (sobota), to musi Pani złożyć wypowiedzenie w okresie pomiędzy 12 a 16 maja (obojętne, którego dnia w tym okresie). Oczywiście w trakcie okresu wypowiedzenia może Pani korzystać z urlopu wypoczynkowego.

 15. Radosław

  Witam,
  Jestem zatrudniony na umowie o pracę, na czas nieokreślony, na pełny etat od dnia 1.03.2011. Tak więc 1.03.2014 będę posiadał staż 3 letni. Kiedy zatem najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie umowy, aby obowiązywał mnie jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jest to ostatni dzień lutego?

  Pozdrawiam,

  1. admin

   Witam
   Niestety, wypowiedzenie złożone w lutym skutkować już będzie trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jeśli bowiem złoży je pan w lutym, to nawet licząc miesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on 31 marca, a zatem będzie Pan miał już staż pracy przekraczający trzy miesiące. W takim wypadku obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

 16. Kamila

  Witam jesyli złożyłam wypowiedzenie 18 listopada to wypowiedzenie konczy sie dopiero 7 grudnia? czy ja cos zle zrozumialam?

  1. admin

   Nie. Dobrze Pani rozumuje. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. A zatem od 18 listopada (poniedziałek) liczymy dwa tygodnie (dwa kolejne poniedziałki) i do soboty 7 grudnia.

  2. donia

   Witam,
   w Firmie pracuję od 7 lat. Pierwsza umowa na okres próbny, później umowa o pracę na 5 lat, oraz kolejna umowa o pracę na 5 lat.
   Planuję złożyć wypowiedzenie umowy dnia 14 lutego, zachowując dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
   Kiedy zakończy się bieżąca umowa? Kiedy wypowiedzenie się zakończy?

   Czy z dniem 01.03. będę mogła podjąć nową pracę?

   1. admin

    Witam
    Ma Pani umowę o pracę na czas określony. Obowiązuje Panią zatem dwutygodniowy okres wypowiedzenia, liczony w ten sposób, że jeśli wypowie Pani umowę o pracę w dniu 14 lutego (piątek, to umowa rozwiąże się w dniu 1 marca (sobota), ze względu na to, że okresy wypowiedzenia, które liczy się w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. Oczywiście z dniem 1 marca (sobota) może Pani zawrzeć nową umowę o pracę, przy czym (jak myślę), dniem rozpoczęcia pracy będzie poniedziałek, 3 marca

 17. Marta

  Witam,
  obecnie mam umowę na czas nieokreślony od 1 grudnia 2010 r. Wcześniej w tej firmie miałem umowę na czas próbny, a dwie kolejne umowy były na czas określony. Czy dobrze wnioskuję, że okres wypowiedzenie jaki mi obecnie przysługuje to 1 miesiąc bo przepracowałem na umowie na czas nieokreślony mniej niż 3 lata? Rozumiem, ze tu należy liczyć właśnie czas od tej ostatniej umowy na czas nieokreślony a nie od wcześniejszych umów?

  Bardzo dziękuję za pomoc

  1. admin

   Nie – należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy. Skoro umowa na czas nieokreślony jest od 1 grudnia 2010, a była poprzedzona umową na okres próbny, do tego uwzględniając jeszcze, że okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy, w tym wypadku obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

 18. Sławek

  Witam.
  Pracuję od 3 stycznia 2011 i mam obecnie umowę na czas nieokreślony. Pracodawca planuje zwolnienia. Czy jeśli dostanę wypowiedzenie pod koniec grudnia 2013 czy mój okres wypowiedzenia będzie 3 miesięczny czy 1 miesięczny?

  Dziękuję i pozdrawiam

  1. admin

   Witam

   Okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące. Wynika to z faktu, że pracodawca, wypowiadając umowę o pracę w grudniu, musi zastosować okres wypowiedzenia, liczony w miesiącach. Zatem nawet przyjmując jednomiesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on w dniu 31 stycznia 2014, a wówczas będzie Pan miał staż pracy ponad trzy lata, a więc tak czy tak okres wypowiedzenia wynosiłby już trzy miesiące.

   Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uzależniona jest od stażu pracy pracownika. Jeśli jest on dłuższy niż trzy lata, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. W Pana wypadku nawet, jeśli wypowiedzenie nastąpi w grudniu, w czasie trwania okresu wypowiedzenia osiągnie Pan staż trzech lat, zatem okres wypowiedzenia będzie trzymiesięczny.

  2. Anna

   Witam
   Mam zawartą umowę o pracę na czas określony – okres wypowiedzenia 2 tygodnie.
   Nową pracę zaczynam 2 stycznia 2014 roku.
   Chcę złożyć wypowiedzenie obecnemu pracodawcy- kiedy powinnam to zrobić?
   W piątek 13.12.2013 i wtedy umowa zakończy się z dniem 28.12.2013- sobota
   Czy mogę złożyć wypowiedzenie 18.12.2013 – wtedy 14 dni minie 31.12.2013- jest to ostatni dzień miesiąca.

   1. admin

    Witam

    Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a od dnia 2 stycznia 2014 roku zamierza Pani podjąć nowe zatrudnienie, to byłoby dobrze, aby obecna Pani umowa o pracę rozwiązała się jeszcze w grudniu. Jeśli wypowie Pani umowę w dniu 13 grudnia (piątek), to rozwiąże się ona w dniu 28 grudnia 2013. Jeśli natomiast zamierza Pani wypowiedzieć ją w dniu 18 grudnia 2013, to rozwiąże się ona dopiero w sobotę 4 stycznia 2014. Proszę pamiętać, że okresy wypowiedzenia umowy o pracę, które liczone są w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. Proszę nie liczyć 14 dni kalendarzowych, ale np. od środy do środy i do środy (2 tygodnie) i do soboty.

 19. Monika

  W umowie jest adnotacja o rozwiązaniu za wypowiedzeniem. Czyli gdybym złożyła 18.10 to 26.10 w sobote była bym ostatni dzień w pracy?

  Możliwe, że pojawi się kilka komentarzy o podobnej treści. Bo dodawałam a nic mi się nie wyświetlało, więc przepraszam.

  1. admin

   Nie ma sprawy.

   Tak, jeśli złoży pani wypowiedzenie w dniu 18 października, to dzień 26 października będzie ostatnim dniem Pani pracy.

 20. Monika

  Witam,
  mam pytanie. Jestem zatrudniona od połowy kwietnia w firmie poprzez agencję pracy tymczasowej. Planuje złożyć wypowiedzenie, ale nie wiem jak je liczyć, gdyż jest to praca w systemie czterobrygadowym. Nie wiem czy liczy się dni robocze czy dni kalendarzowe. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc w wyjaśnieniu na jakimś przykładzie.

  Jeszcze jedno pytanie czy wypowiedzenie składa się w agencji czy u pracodawcy użytkownika?

  Pozdrawiam

  1. admin

   Witam

   W Pani wypadku, ze względu na długość trwania umowy o pracę tymczasową, okres jej wypowiedzenia będzie wynosił tydzień. Wypowiedzenie składa Pani w agencji, jednak zaznaczyć należy, iż to, czy wypowiedzenie będzie możliwe zależy również od tego, czy sama umowa przewiduje możliwość złożenia wypowiedzenia. Proszę sprawdzić w Pani umowie, czy taka możliwość w Pani wypadku istnieje.

   Jeśli umowa przewiduje możliwość rozwiązania jej za wypowiedzeniem, okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 tydzień, przy czym niezależnie od dnia, w którym Pani to wypowiedzenie złoży, umowa rozwiąże się w sobotę następnego tygodnia (w przypadku umów tymczasowych przepisy nie przewidują sposobu ustalania, w którym dniu kończy się okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach. W tym zakresie należy więc posługiwać się przepisami kodeksu pracy).

 21. Piotr

  Witam,
  Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony, pracuję ok 2 lat w firmie)
  Czy dobrze rozumiem że nie ma znaczenia czy wypowiedzenie złożę dziś tj. 10.10.2013 czy 28.10.2013 to i tak ostatni raz w pracy będę musiał być 29.11.2013. Mam rację?

  1. admin

   Witam

   Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w miesiącach, kończą się zawsze na koniec miesiąca. w Pana wypadku ostatnim dniem pracy będzie 30 listopada. W tym dniu umowa rozwiąże się po zakończeniu biegu okresu wypowiedzenia.

 22. Dawid

  Bardzo proszę o pomoc – 19 września 2013 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Którego dnia nastąpi wypowiedzenie??

  Bardzo proszę o pomoc!

  1. admin

   Witam

   Okresy wypowiedzenia, liczone w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. W Pana wypadku umowa o pracę zakończy się w dniu 5 października. Wypowiedzenie nastąpiło z chwilą, w której Pan je wręczył, natomiast od tego dnia zaczyna swój bieg okres wypowiedzenia. 5 października to ostatni dzień obowiązywania Pana umowy o pracę.

 23. Jakub

  Witam.
  Mam pytanie. Mam umowę na czas określony na czas powyżej 6 miesięcy. Obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Aktualnie znajduję się na l4, które kończę w przyszłym tygodniu we wtorek. Od środy będę zaczynał urlop ojcowski po którym nie planuję wracać do pracy. Czy mogę już dzisiaj złożyć wypowiedzenie będąc na L4? Czy okres wypowiedzenia będzie liczony dopiero od soboty po zakończeniu mojego urlopu ojcowskiego? Czy będąc na wypowiedzeniu mogę jeżeli będzie taka potrzeb pójść na L4? Z góry dziękuję.

  1. admin

   Witam

   Wypowiedzenie jak najbardziej może Pan złożyć, przebywając na zwolnieniu lekarskim. Urlop ojcowski nie przedłuża okresu wypowiedzenia, nie jest on liczony od jego zakończenia.

 24. Mariola

  Mam pytanie: Obecna umowa o pracę u danego pracodawcy zawarta 1.02.2013 na czas nieokreślony. Łączny czas zatrudnienia u pracodawcy przekracza 6 m-cy lecz nie przekracza 3 lat. W treści obowiązującej umowy widnieje zapis iż strony ustalają dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Przepisy kodeksu jednak mówią o miesięcznym. Jaki okres wypowiedzenia powinien być zastosowany. Chciałabym złożyć mojemu pracodawcy wypowiedzenie i rozpocząć nową pracę z dniem 1 października 2013.
  Zatem jeśli dobrze rozumiem powinny mieć zastosowanie przepisy kodeksu a nie umowy??? i powinnam złozyć wypowiedzenie najpóźniej dnia 30 sierpnia 2013. Okres wypowiedzenia zacząłby zatem biec 1 września, a umowa rozwiązała by się z dniem 30 września 2013.

  1. admin

   Witam

   Oczywiście pierwszeństwo mają przepisy Kodeksu pracy. Jeśli 30 sierpnia złoży Pani wypowiedzenie, 30 września Pani umowa o pracę zakończy się.

 25. Zdzisław

  Chciałbym rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia 10 września (mam podstawy prawne). Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca zobowiązany jest wypłacić mi odszkodowanie za czas wynagrodzenia.
  W związku z tym za jaki okres (daty) pracodawca będzie musiał wypłacić mi odszkodowanie? 11 wrzesień – 10 październik?

  1. admin

   Odszkodowanie w Pana wypadku powinno wynosić tyle, ile wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, czyli będzie to jednomiesięczna Pana pensja, bez konieczności wskazywania dokładnych dat, jeśli ma Pan stawkę miesięczną wynagrodzenia.

 26. Kamila

  Witam w dniu, 01-08-2013 po zakończonym dniu pracy wręczono mi rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem z data 01-08-2013 z 14 dniowym okresem wypowiedzenia, który kończy się 17-08-2013, dostałam ustną informację,że do dnia 6-08 przebywam na urlopie wypoczynkowym. Czy data zakończenia 17-08 jest w tym przypadku prawidłowa? czy te 14 dni powinno być liczone po tym jak wykorzystam urlop, czy z kolei urlop jest juz zawarty w tych 14 dniach? z góry dziękuje za odpowiedź.

  1. admin

   Tak. Data jest prawidłowa. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się w sobotę, więc 17 sierpnia to data prawidłowa. Co do urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, nie ma on wpływu na jego bieg. Nie oznacza to, że jeśli pójdzie Pani na urlop wypoczynkowy, to okres wypowiedzenia zacznie swój bieg dopiero po urlopie.

 27. sylwia

  Sylwia

  24 czerwca 2013 na 18:12 (UTC 2)

  Odpowiedz

  Witam,
  mam pytanie dotyczące możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (art. 84 KC). Pracownik złożył wypowiedzenie. Po kilku dniach okazało się, że jest ciężko chory (choroba nowotworowa). Był już chory w chwili złożenia wypowiedzenia, ale nie wiedział o tym fakcie. Znając stan swojego zdrowia, z pewnością nie złożył by wypowiedzenia. Czy może uchylić się od skutków tego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu i domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal ?
  Pozdrawiam.
  Sylwia

  admin

  26 czerwca 2013 na 16:16 (UTC 2)

  Odpowiedz

  Witam

  Rozumiem, że okres wypowiedzenia zakończył się i umowa o pracę się rozwiązała? W takiej sytuacji pracownik nie za bardzo ma możliwość powołania się na błąd przy składaniu oświadczenia woli w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik uzasadniał jakoś swoje wypowiedzenie (chociaż informował kogoś, dlaczego chce odejść z pracy)?
  sylwia

  26 czerwca 2013 na 17:37 (UTC 2)

  Odpowiedz

  Witam,
  umowa była/jest na czas nieokreślony. Pracownik nie uzasadniał swojego odejścia – czy to ma znaczenie ?
  Czy takową sytuacje można porównać do pracownicy, która składa wypowiedzenie, a później okazuje się , że jest w ciąży (i była w dniu złożenia oświadczenia, ale nie wiedziała o tym fakcie)? Wówczas takie wypowiedzenie można cofnąć za zgodą pracownicy, a pracodawca musi wyrazić zgodę. Czy w przypadku chorego pracownika można zastosować analogicznie przepisy dotyczące ciężarnej pracownicy ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
  Sylwia

 28. Monika

  Witam,
  od 4 lat byłam zatrudniona w wymiarze pełnego etatu w ramach umowy na czas nieokreślony w firmie X, w związku z czym miałam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od stycznia br. Wymiar etatu zmniejszony został do 7/8, równocześnie zostałam zatrudniona na 1/8 etatu w ramach umowy na czas nieokreślony w firmie Y. Na początku lipca br. umowę w firmie X rozwiązałam za porozumieniem stron i otrzymałam pełen wymiar etatu w firmie Y. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia mojego okresu wypowiedzenia w firmie Y?
  Będę wdzięczna za wyjaśnienie

  1. admin

   Witam

   A czy te firmy X i Y mają ze sobą coś wspólnego? Na przykład tego samego właściciela?

 29. basia

  dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy które zmuszona byłam podpisac nastepnego dnia dostarczyłam l4gdyz jestem osobą często chorującą okres wypowiedzenia juz minął a l4 jest w dalszym ciągu kontynuowane dodam iż w lipcu mam termin operacji wiec mam nurtujące mnie pytanie?ponieważ wiem że po ustaniu okresu wypowiedzenia nie jestem już pracownikiem tego zakładu więc gdzie ja mam traz podbic legitymację ubezpieczeniową jak dalsze l4 przesyłane jest do zus?i jak długo mogę jeszcze ciągnąć chorobowe w takiej sytuacji proszę pilnie o odpowiedz

  1. admin

   Witam

   Jeśli na zwolnienie lekarskie poszła Pani w ciągu 14 dni od dnia zakończenia umowy o pracę i będzie ono trwać co najmniej 30 dni, to nie ma potrzeby, aby podbijała Pani legitymację ubezpieczeniową. Jako osobie niezdolnej do pracy i pobierające zasiłek z ZUS ma Pani prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Okres zasiłkowy w Pani sytuacji może trwać maksymalnie 182 dni.

 30. Sylwia

  Witam,
  mam pytanie dotyczące możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (art. 84 KC). Pracownik złożył wypowiedzenie. Po kilku dniach okazało się, że jest ciężko chory (choroba nowotworowa). Był już chory w chwili złożenia wypowiedzenia, ale nie wiedział o tym fakcie. Znając stan swojego zdrowia, z pewnością nie złożył by wypowiedzenia. Czy może uchylić się od skutków tego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu i domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal ?
  Pozdrawiam.
  Sylwia

  1. admin

   Witam

   Rozumiem, że okres wypowiedzenia zakończył się i umowa o pracę się rozwiązała? W takiej sytuacji pracownik nie za bardzo ma możliwość powołania się na błąd przy składaniu oświadczenia woli w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik uzasadniał jakoś swoje wypowiedzenie (chociaż informował kogoś, dlaczego chce odejść z pracy)?

   1. sylwia

    Witam,
    umowa była/jest na czas nieokreślony. Pracownik nie uzasadniał swojego odejścia – czy to ma znaczenie ?
    Czy takową sytuacje można porównać do pracownicy, która składa wypowiedzenie, a później okazuje się , że jest w ciąży (i była w dniu złożenia oświadczenia, ale nie wiedziała o tym fakcie)? Wówczas takie wypowiedzenie można cofnąć za zgodą pracownicy, a pracodawca musi wyrazić zgodę. Czy w przypadku chorego pracownika można zastosować analogicznie przepisy dotyczące ciężarnej pracownicy ?
    Sylwia

 31. Paulina

  Witam,
  Chciałam zapytać kiedy mam złożyć wypowiedzenie umowy zawartej na 6 miesięcy z adnotacją o dwutygodniowym wypowiedzeniu tak aby zachować ciągłość pracy. Nową pracę zaczynam z dn. 1 lipca 2013. Z góry dziękuję za odpowiedź. Paula

 32. Gosia

  Witam,
  wg umowy o pracę mam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, chciałam zakończyć pracę w obecnej firmie wraz z końcem czerwca. Wynikałoby z tego, iż wypowiedzenie powinnam złożyć najpóźniej 14.06, wtedy tez ostatnim dniem pracy byłby 28.06. Wg przepisów okres wypowiedzenia biegłby od soboty 15.06 do soboty 29.06. Kierownik jednak twierdzi, ze okres wypowiedzenia liczy się od poniedziałku do poniedziałku…kto ma rację?

  1. admin

   Pani ma rację. Ponieważ okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, a kończy się w sobotę, to należy uznać, iż są to dwa tygodnie liczone od soboty do soboty. Gdyby uznać, że okres wypowiedzenia biegnie od poniedziałku do poniedziałku, to wówczas dwutygodniowy okres wypowiedzenia musiałby się zakończyć w poniedziałek, co jest niemożliwe, gdyż przepis mówi wyraźnie – okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się w soboty.

 33. Ona

  Witam, może ktoś będzie mógł mi pomóc… Pracuję na umowę na czas określony, z różnych poważnych przyczyn chcę złożyć wypowiedzenie (2 tyg. okres mnie obowiązuje), ale… boje się złożyć wypowiedzenie, bo boje się, że wtedy zaczną się kłopoty, bo kilka projektów będę musiała zostać. Czy mam się o co obawiać? Nie jestem szefem zespołu, jestem zwykłym pracownikiem, jestem zaangażowana w kilka prac, ale to chyba mój szef za nie odpowiada? Czy mam się czego obawiać, jeśli jakiegoś projektu nie dokończę?
  Przepraszam za dziwne pytanie.
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam

   Nie musi się Pani obawiać. Pracownik nie musi uzasadniać swojego wypowiedzenia umowy o pracę. Oczywiście jeśli jest Pani zaangażowana w projekty, ale nie jest odpowiedzialna za ich nadzór, to nie musi się Pani obawiać niczego.

 34. Marcin

  Witam,

  mam również 2 tygodniowy okres wypowiedzenia ( umowa zawarta na okres próbny 3 miesiące 29.03-23.06 2013). Jak złożyłem wypowiedzenie 11 maja(sobota), to od kiedy będzie się ono liczyć ? i kiedy się skończy

  liczę na szybka odpowiedz :)
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam
   Umowa o pracę rozwiąże się w dniu 25 maja. Okresy wypowiedzenia, które liczy się w tygodniach, kończą się w soboty, więc skoro Pan złożył wypowiedzenie w dniu 11 maja (sobota), to stosunek pracy zakończy się w dniu 25 maja (sobota).

 35. Dominika S

  Witam, proszę o informację – mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Jak złożę wypowiedzenie 17 maja, to od kiedy będzie się ono liczyć ?
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam
   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 17 maja, to umowa o pracę zakończy się w dniu 1 czerwca (sobota). Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, które liczy się w tygodniach (tak, jak w Pani przypadku), upływają zawsze w sobotę.

 36. Anonim

  Witam, mam umowę o pracę od 15.04 br do 31 maja br, chciałbym złożyc wypowiedzenie umowy o pracę aby skonczyła sie ok 17-18 maja wobec tego mam je zlozyć do 10-11 maja? W umowie jest zapisany 7 dniowy okres wypowiedzenia, pozdrawiam

  1. admin

   Witam
   Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. Aby zatem umowa zakończyła się 18 maja (sobota) musi Pan złożyć wypowiedzenie w okresie pomiędzy 6 a 10 maja (w którymkolwiek z tych dni).

 37. Małgo

  Witam,
  mam serdeczną prośę odnośnie okresu wypowiedzenia, który mnie obowiązuje. Pracuję na umowę o pracę, na czas określony (do końca lutego 2014r.). Chciałabym złożyć wypowiedzenie końcem maja br., od kiedy będzie się ono loczyć? Jest to moja pierwsza umowa o pracę, wyliczyłam, że za każdy miesiąc, począwszy od stycznia do maja, mam 8 dni wolnego (4 wykorzystane), czy te 4 pozostałe dni będę musiała wykorzystać podczas trwania okresu wypowiedzenia?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. admin

   Witam

   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie umowy o pracę w ostatnim tygodniu maja (tj. w dniach od 27 do 31 maja, w którymkolwiek z tych dni), to umowa o pracę rozwiąże się w dniu 15 czerwca (sobota). Okresy wypowiedzenia umowy o pracę liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę.
   Co do zaległego urlopu wypoczynkowego to pracodawca będzie mógł Panią zobowiązać do wykorzystania zaległego urlopu w okresie trwania okresu wypowiedzenia.

   1. Małgo

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 38. Jarek

  Dzień dobry,

  Mam ogromną prośbę na odpowiedź związany z tematem, a mianowicie:

  Jestem zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy(moja pierwsza umowa o pracę). Okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Jeżeli złożyłem wypowiedzenie w dniu 15 kwietnia(poniedziałek) to kiedy upływa obowiązek pracy i rozwiązuje się umowa?

  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

  1. admin

   Witam

   Umowa rozwiąże się w dniu 4 maja (okresy wypowiedzenia umowy o pracę liczone w tygodniach kończą się w soboty)

 39. Baśka

  Witam serdecznie, pytanko odnośnie tematu.
  Zatrudniona jestem na umowę o prace na czas określony od września 2012 do września 2013. Wcześniej pracowałam jeszcze na zleceniu, ale nie wiem czy to też się jakoś wlicza u tego samego pracodawcy.
  Planowany termin złożenia wypowiedzenia to 24 lub 25 kwiecień. Proszę o podanie terminu końca pracy.
  Jeśli chodzi o urlop jak on jest liczony. Za 212 rok urlop już prawie wykorzystałam został mi 1 dzień. Natomiast za 2013 jeszcze nie wykorzystałam. Proszę o podpowiedz :D

  1. admin

   Witam
   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 24 lub 25 kwietnia, to umowa o pracę zakończy się w dniu 11 maja (dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę).
   Z kolei co do urlopu, to będzie Pani przysługiwać jeden dzień zaległy za 2012 rok plus 5/12 z wymiaru, jaki przysługiwałby Pani w tym roku (20 albo 26 dni).

   1. baśka

    „plus 5/12 z wymiaru, jaki przysługiwałby Pani w tym roku (20 albo 26 dni).”
    Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie 20 albo 26 dni??
    Czy urlop nie jest liczony po miesiącach przepracowanych w danym roku czyli w tym wypadku ok 7 urlopu za 2013 rok??

    1. Anonim

     Już wiem :D
     Czyli przysługuje mi 20 dni dzielę to przez 12 miesięcy a potem mnożę przez 4 miesiące tak?? wychodzi 7 dni urlopu??

    2. admin

     Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy. Dziesięcioletni staż pracy uprawnia pracownika do skorzystania z tego wyższego wymiaru, 26 dni (oczywiście na pełnym etacie)

 40. jutyna

  Witam, posiadam 3 m-ce okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie myślałam listem 30.01, a do pracodawcy wpłynęło 01.02. Od kiedy liczy się mój okres wypowiedzenia. Czy ważna jest data stempla pocztowego czy data wpływu do firmy.

 41. Emila

  Witam,
  pracuje u obecnego pracodawcy od 1 lipca 2009 r,umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony, z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia (odpowiedzialność materialna). 18 marca skończył mi się urlop macierzyński, korzystam z zaległego wypoczynkowego, w międzyczasie rozchorowało się dziecko i miałam opiekę. Pensję mam mieć wypłaconą do ostatniego, pracodawca przelał pensję wszystkim tylko nie mi tłumacząc się, że nie miał czasu się tym zająć. Czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy i jaki okres wypowiedzenia powinnam uwzględnić do wypłaty odszkodowania za zaistniałą sytuację, 3 miesiące czy miesiąc?
  Pozdrawiam

 42. Jac

  Ja mam troszeczkę inne pytanie mianowicie czy okres próbny zalicza się do długości pracy? Bo nie wiem czy mam miesięczny okres wypowiedzenia czy dwutygodniowy.
  Drugie pytanie do poniższego przykładu:

  Strony zgodnie postanawiają, że z dniem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ulega rozwiązaniu umowa o pracę
  (dzień, miesiąc, rok)

  Jaką datę powinienem wpisać jeżeli nową pracę zaczynam 2 maja a wypowiedzieć umowę chcę pod koniec marca ?

  1. admin

   Okres próbny zalicza się do stażu pracy, jeżeli u tego samego pracodawcy pracował Pan również po upływie tego okresu próbnego. Z kolei to, co Pan napisał poniżej, to przykład rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, więc datę dowolną można tu wpisać. Jeśli wypowie Pan umowę pod koniec marca, to zakładając, że będzie obowiązywał Pana miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę, zakończy się ona w dniu 30 kwietnia.

 43. Ewa

  Mam umowę na zastępstwo od 01.08.2012 do 31.08.2013 z klauzulą możliwości 7 dni okresu wypowiedzenia
  Chcę złożyć 22.03.2013 wypowiedzenie by 31.032013 umowa się rozwiązała ponieważ od 01.04.2013 chcę podjąć nową pracę. W okresie 25-29.03.2013 chcę wykorzystać urlop. Jest to moja 1 praca/20dni urlopu/ Za ile dni mam dostać ekwiwalent i czy dobrze planuję termin zożenia wypowiedzenia

  1. admin

   Witam
   A z czego wynika ten 7-dniowy okres wypowiedzenia mowy o pracę? Zgodnie z przepisami kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi trzy dni robocze.

   1. Ewa

    Taki okres wypowiedzenia 7 dniowy jest zawarty w umowie

    1. admin

     Witam
     Proszę o informację jeszcze, kiedy została Pani zatrudniona w tej firmie. To ważne z punktu właściwego ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

     1. Ewa

      Witam
      Zatrudniona zostałam 01.08.2012 Wykorzystałam w 2012r 3dni urlopu
      Proszę o odpowiedź kiedy mam złożyć wypowiedzenie i z jaką datą; czy od 25.03.2013 do 29.03.2013/piątek/ mogę wykorzystać urlop, Ponieważ jest to moja pierwsza praca i pierwszy urlop to czy jest prawdą że się go nie zaokrągla tylko liczy wręcz do minut?
      Bardzo wielkie dziękuję. Pozdrawiam.

 44. Marcin

  Jeśli w umowie na czas nieokreślony mam zawarte że czas wypowiedzenia umowy to 3 miesiące a ze stażu wynika że mniej, to liczy się to co jest zapisane w umowie ? dodatkowo np jakbym złożył wypowiedzenie umowy z 3 miesięcznych terminem dnia 6 maja to okres zatrudnienia kończy się 31 sierpnia?

  1. admin

   Witam
   A czy ma Pan umowę o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie? Jeśli tak, to w takim wypadku możliwe jest przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę z jednego miesiąca do trzech nawet, jeśli pracownik nie ma wymaganych kodeksowo trzech lat stażu pracy.

 45. Gosia

  Witam,
  Mam pytanie w związku z okresem wypowiedzenia.
  1 marca tego roku przy okazji wydawania wypłat otrzymałam również wypowiedzenie. w nagłówku pisma widnieje data 28 lutego, a z treści wynika że okres wypowiedzenia to 1-31 marca. Czy aby na pewno?? po przewertowaniu całej masy stron w internecie wychodzi mi że okres wypowiedzenia w tym wypadku mimo wszystko powinien trwać nie 1-31 marca lecz 1-30 kwietnia. Jeśli tak czy jest to podstawą do odwołania się?

  1. admin

   Witam
   Rozumiem, że ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony, a z Pani stażu pracy u tego pracodawcy wynika, że obowiązuje Panią jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenie zostało przygotowane z dniem 28 lutego, ale wręczone Pani dopiero 1 marca, to ma Pani rację – okres wypowiedzenia zakończy się 30 kwietnia, a rozpocznie 1 kwietnia. Proszę napisać odwołanie, jest to ewidentny błąd pracodawcy.

 46. Piotrek

  Witam

  Chciałem się dowiedzieć kiedy mogę podpisać kolejną umowę o pracę żeby zachować ciągłość pracy.
  Ostatnio miałem pracę od 2009 r. na czas określony z okresem wypowiedzenia 2 tygonie, dostałem wypowiedzenie które kończy się 09.03.2013r. w sobotę i wiem już że to normalne przy tym okresie wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia dostałem nową propozycję pracy i nie wiem teraz kiedy podpisać umowę, bo gdyby się okazło że po miesiącu okresu probnego nie przedłużą mi umowy i będę musiał się zarejestrować w Urzędzie Pracy to czy będę miał prawo do zasiłku gdy między umowami będę miał dzień wolny. Bo to by było że do 09.03.2013r wypowiedzenie a od 11.03.2013r nowa umowa i brak ciągłości bo 10.03.2013r wolny. A czy umowy można podpisywać w dni wolne.

  1. admin

   Witam
   Po pierwsze nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać umowę o pracę w dzień wolny od pracy, a po drugie, to, czy będzie miał Pan prawo do ewentualnego zasiłku dla bezrobotnych zależy głownie od tego, czy w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracował Pan przynajmniej 365 dni i czy w tym czasie miał Pan odprowadzaną składkę na Fundusz Pracy. Dzień przerwy nie ma tu wpływu na Pana prawo do zasiłku.
   W dniu wolnym od pracy jak najbardziej można nawiązać stosunek pracy, kwestia tylko ustalenia dnia rozpoczęcia pracy.

 47. Aneta

  Witam, pracuje w firmie od 30/10/2007, umowa na czas nieokreslony po trzymiesiecznym okresie probnym. Od 10/12/2012 r jestem na L4. Otrzymalam informacje, ze po powrocie ze zwolnienia (prawdopodobnie leczenie potrwa jeszcze 3 miesiace, tym samym bede na zwolnieniu ok. pół roku) dostane wypowiedzenie z powodu redukcji etatu. Do tej pory były 2 osoby z identycznym zakresem obowiazkow, postanowiono, ze zostaje jedna. Niestety nie ja.
  prosze o informacje czy obowiazuje pracodawce w stosunku do mnie 3 miesieczny okres wypowiedzenia i dwumiesieczna odprawa? Co sie dzieje z niewykorzystanym urlopem? Pozdrawiam serdecznie, Aneta

  1. admin

   Witam
   Tak – jeśli pracodawca wypowie Pani umowę o pracę z przyczyny niedotyczącej pracownika, a wypowiedzenie oprze w przepisach ustawy o zwolnieniach grupowych, będzie Pani przysługiwała odprawa. Ze względu na staż pracy odprawa będzie w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia. Oczywiście odprawa będzie przysługiwać tylko, jeśli w zakładzie pracy zatrudnionych jest co najmniej 20 osób.
   Ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony, a staż pracy u tego pracodawcy przekraczający trzy lata. Obowiązuje Panią zatem trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Okres ten może zostać skrócony przez pracodawcę, niemniej jednak otrzyma Pani odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego okres wypowiedzenia miał obowiązywać.

   1. Aneta

    Dziekuje za informacje. pozdrawiam, Aneta

 48. Jacek

  Witam

  Było już podobne pytanie, ale mój przypadek jest tak idelanie „na styk z kalendarzem”, więc mimo wszystko pozwolę sobie dopytać.
  Pracuję w obecnym zakładzie od 01.04.2010. Chcę odejść z końcem marca. Miałem nadzieję, że składając wypowiedzenie teraz (tj. w lutym 2013 r.) będzie mnie jeszcze obowiązywał 1 miesiąc wypowiedzenia, czyli marzec właśnie. Tymczasem, po złożeniu wypowiedzenia (w lutym), dowiedziałem się w kadrach, że „ponieważ 3-letni okres zatrudnienia u tego pracodawcy kończy mi się 31 marca 2013 r., więc efektywnie w tym też dniu wejdę już w 3-miesięczny okres wypowiedzenia i muszę w związku z tym pracować do końca maja”.

  Oczywiście mogę próbować się porozumieć z pracodawcą, ale miałem nadzieję, że 3-miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje od pierwszego dnia po końcu 3-letniego okresu pracy, a więc w moim przypadku od 1 kwietnia, a nie od 31 marca, jak przekonuje mnie mój pracodawca.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. admin

   Witam
   Okres wypowiedzenia zalicza się do stażu pracy, a więc jeśli łącznie z miesięcznym okresem wypowiedzenia przekroczyłby Pan staż pracy 3 lata u danego pracodawcy, to obowiązywał by Pana trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. w Pana wypadku pozostaje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, ewentualnie porozumienie się z pracodawcą w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.

   1. Zainteresowany

    A jest na to jakiś konkretny przepis, interpretacja, wyrok sądy

 49. Antoni

  Witam, 1 listopada 2012 rozpoczalem pracę na czas nieokreslony z wpisanym w umowie 1-mcznym okresem wypowiedzenia. Wczesniej u tego samego pracodawcy zatrudniony bylem na 3-mczną umowe-zlecenia na tych samych warunkach i stanowisku, co pozniejsza wspomniana umowa o pracę. Pracodawca usiłował wręczyc mi wypowiedzenie nie wiedząc, iż przebywam na urlopie (nie wiedział, bo zmieniło się szefostwo i nie mialo takiej wiedzy). Zapowiedział, że w takim razie wręczy mi wypowiedzenie po moim powrocie z urlopu, tj. 25 lutego 2013r. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia? Kiedy zakończyłby się, gdyby wypowiedzenie zostałoby mi wreczone 1 marca 2013r?

  1. admin

   Witam
   W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, iż umowa zlecenia nie jest formą nawiązania stosunku pracy, zatem stosownie do treści art. par. 1 okres wypowiedzenia Pana umowy o pracę uzależniony jest od Pana stażu pracy u danego pracodawcy. Pana staż pracy wynosi obecnie mniej niż 6 miesięcy (chyba, że zanim zawarł Pan umowę zlecenia to wcześniej również pracował u tego pracodawcy, wówczas okresy zatrudnienia na potrzeby ustalenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, ale tylko zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, sumuje się).
   W Pana wypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie (chyba, że ma Pan odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, wówczas faktycznie ten dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać wydłużony do jednego miesiąca). Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, natomiast liczone w miesiącach upływają ostatniego dnia miesiąca.
   Jeśli okres wypowiedzenia wynosiłby dwa tygodnie, to wypowiedzenie, wręczone 25 lutego skutkować będzie rozwiązaniem umowy o pracę w dniu 9 marca. Jeśli natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie wynosić 1 miesiąc, wówczas umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2013.
   Z kolei gdyby wypowiedzenie zostało wręczone 1 marca, to przy założeniu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę umowa rozwiąże się w dniu 16 marca, natomiast gdyby okres wypowiedzenia wynosił jeden miesiąc, umowa rozwiąże się w dniu 30 kwietnia.

   1. Antoni

    A co z faktem, że w umowie obie strony, czyli i ja i pracodawca ustaliły 1-miesieczny okres wypowiedzenia?

    1. admin

     A ma Pan może odpowiedzialność materialną za powierzone mienie?

     1. Antoni

      Formalnie nie, lecz sprawowalem funkcję kierownika zakładu.

     2. admin

      To w takim wypadku obowiązuje kodeksowy (a więc póki co jeszcze dwutygodniowy) okres wypowiedzenia umowy o pracę.

 50. Ciekawski

  Witam.
  Jeżeli przepracowałem u jednego pracodawcy, 3 miesiące umowy na zlecenie, potem następne 3 miesiące umowy na zlecenie, następnie rok umowy o pracę na czas określony i od początku roku 2013 mam umowę na czas nieokreślony to jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?
  Pozdrawiam!

  1. admin

   Witam
   Umowa zlecenia nie jest sposobem nawiązania stosunku pracy, więc nie zalicza się do stażu pracy na potrzeby ustalania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Ma Pan staż u swojego pracodawcy 1 rok (umowa na czas określony) plus czas, jaki biegnie od stycznia 2013 roku. Na chwilę obecną obowiązuje Pana zatem miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Po przepracowaniu 3 lat u tego pracodawcy (ale na umowie o pracę, nie na zleceniach) będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy.

 51. Wiśka

  Bardzo proszę o interpretację. Pracuję od 7 m-cy. Mam umowę na czas nieokreśłony. Jako załącznik otrzymałam informację o przysługującym mi urlopie, normie pracy oraz O DŁUGOŚCI OKRESU WYPOWIEDZENIA. Teoretycznie powinien być miesiąc, natomiast ja mam wpisane „trzy miesiące-zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy”. Proszę o informację jak wyglądałoby w praktyce, gdybym ja albo zakład pracy wypowiadała umowę? Co obowiązuje, kodeks pracy i 1 mc wypowiedzenia czy okres wypowiedzenia wpisany w załączniku do umowy tzn. trzymiesięczny okres wypowiedzenia?

  1. admin

   Witam
   Proszę o informację, czy pracuje Pani na stanowisku, związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie? Jeśli nie, to nawet w wypadku, kiedy w umowie o pracę wskazano 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to ze względu na staż pracy u pracodawcy obowiązuje Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Natomiast jeśli jest Pani zatrudniona na stanowisku, związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można w umowie o pracę zakreślić 3-miesięczny okres wypowiedzenia, nawet, jeśli nie ma Pani stażu pracy 3 lat u tego pracodawcy.

   1. Wiśka

    Serdecnie dziękuję za informację. Mam w umowie klauzulę o odpowiedzialnoći materialnej, więc wszystko się rozjaśniło :) Bardzo dziękuję.

 52. Alicja

  Przez dwa lata pracowalam na umowe na czas okreslony z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca aneksem zmienil mi umowe i obecnie jest to umowa na czas nieokreslony ( od ponad roku). W aneksie jest zapis „pozostale warunki umowy pozostaja bez zmian” Czy to oznacza ze nadal obowiazuja mnie 2 tygodnie wypowiedzenia czy stosuje sie juz przepisy dotyczace umow na czas nieokreslony ( czyli w moim przypadku byly by
  to 3 miesiace )

  1. admin

   Witam
   Jeśli umowa przekształciła się w umowę o pracę na czas nieokreślony, obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia (ma Pani staż pracy u pracodawcy, przekraczający w sumie trzy lata). Nawet, jeśli zachowano w umowie o pracę zapis „pozostałe warunki pozostają bez zmian”, to zapis taki nie obowiązuje w wypadku ustalania długości okresu wypowiedzenia – w tym wypadku w grę wchodzą przepisy kodeksu pracy, dotyczące okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

   1. Alicja

    Dziekuje za odpowiedz

 53. Karolina

  Witam !! Chciałabym zaczerpnąć porady na temat okresu wypowiedzenia . Pracodawca poinformował mnie iż w piątek 08.02.2013 wręczy mi wypowiedzenie , mam umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia i moje pytanie brzmi :
  Czy mój okres wypowiedzenia skończy się 8 marca , czy 31 marca.Wypowiedzenie będzie z przyczyn ekonomicznych , nie z winy pracownika.
  Proszę o odpowiedź.

  1. admin

   Okres wypowiedzenia umowy o pracę w Pani wypadku zakończy się w dniu 31 marca. Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się na koniec miesiąca.

   1. Karolina

    Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

 54. Renata

  Witam!Mam umowę na czas określony ,w firmie nie pracuję dłużej niż 6 miesięcy.Wypowiedzenie złożyłam 9.01.2013.,obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.W pracy powiedziano mi że wypowiedzenie moje powinnam złożyć w piątek 11.01.2013r.Moje pytanie dlaczego i na jakiej zasadzie ?

  1. admin

   Witam
   Nie miała Pani obowiązku składania wypowiedzenia w piątek 11 stycznia. Być może ta informacja wynika z faktu, że obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się zawsze w soboty. Bez znaczenia zatem, czy wypowiada Pani umowę w dniu 9 czy 11 stycznia, skoro i w jednym i drugim przypadku umowa o pracę rozwiąże się w dniu 26 stycznia.
   Jako pracownik może Pani składać wypowiedzenie w każdym czasie.

 55. justyna

  pracodawca nie przekazuje zaległych zwolnień do zusu po to abym nie dostała zasiłku chorobowego gdy się przypadkowo dowiedziałam sama odnoszę następne zwolnienia ale żeby dostać zasiłek chorobowy za te zwolnienia które teraz ja dostarczam musiałby wypełnić pracodawca formularz Z-3 w sprawie określenia płatnika składek ubezpieczonego będącego pracownikiem tylko jest z tym problem bo pracodawca nie chce wypełnić i zgłosić do zusu

  1. admin

   A dlaczego nie chce wypełnić? Czy chce w ten sposób ukryć fakt, że np. zaniżał podstawy do składek społecznych?

 56. justyna

  witam mam pytanie co mam zrobidż jeżeli pracodawca nie przekazuje zwolnień do zusu ani nie chce wypisać wniosku o skadkach jest to zgłoszone do zusu ale to nie pomogło

  1. admin

   Proszę precyzyjniej – o jaki wniosek o składki chodzi? Czy o zgłoszenie do ubezpieczeń? To, że pracodawca nie przekazuje zwolnień do ZUS, to na czym dokładnie polega i w jakiej sytuacji?

 57. justyna

  witam przysługuje mi trzy miesięczne wypowiedzenie, wypowiedzenie dostarczyłam 22.10 2012r i napisałam że kończy się 22.01.2013r wiem że to żle powinnam wpisać 31.01.2013r czy to automatycznie się przedłuży nie muszę napisać drugiego

  1. admin

   Witam
   Nie musi Pani pisać nowego wypowiedzenia. Z mocy przepisów kodeksu pracy obowiązuje Panią okres wypowiedzenia, który swój bieg zakończy 31 stycznia 2013 (pracodawca albo jego kadrowa powinni o tym wiedzieć).

 58. Jarek

  witam,

  mam pytanie odnoszące się do okresu wypowiedzenia: mam umowę zawartą na czas nieokreślony 9 lutego 2010 roku – czy składając wypowiedzenie w lutym (do 9 lutego), a więc nie przekraczając 3-letniego okresu zatrudnienia, obowiązuje mnie jedno- czy trzy-miesięczny okres wypowiedzenia (liczony oczywiście od dnia 1 marca 2013)?

  pozdrawiam

  1. admin

   Witam
   W takim wypadu będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy na potrzeby okresu wypowiedzenia liczony jest bowiem – jak napisałem w artykule – łącznie z tym okresem wypowiedzenia. Więc jeśli nawet przed 9 lutym wypowie Pan umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, to wraz z tym miesiącem i tak przekroczy Pan staż pracy 3 lata u tego pracodawcy, zatem będzie Pana obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 59. Emilia

  Witam. Bardzo proszę o poradę. U mojego byłego pracodawcy mialam podpisane dwieumowy. Pierwsza okres próbny od 01.04.2010 do 30.06.2010 a druga byla od 01.07.2010 do 30.06.2013. Dnia 30 listopada szefowa napisała wypowiedzenie i wysłala je poczta do mnie do domu gdyz bylam nieobecna w pracy. Wypowiedzenie dostalam poczta dnia 3.12.2012. Zaznaczam, ze to bylo wypowiedzenie z zachowaniem miesiecznego okresu wypowiedzenia. W tym wypadku od kiedy liczy sie okres wypowiedzenia??

  1. admin

   Witam
   Po pierwsze – z jakiego powodu była Pani nieobecna w pracy? To ma znaczenie, bowiem w niektórych wypadkach w trakcie nieobecności pracownika w pracy nie można mu wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę. Po drugie – skoro miała Pani drugą umowę o pracę na czas określony, to jakim cudem szefowa zaznaczyła miesięczny okres wypowiedzenia, skoro w wypadku umowy o pracę na czas określony strony mogą przewidzieć DWUTYGODNIOWY okres wypowiedzenia? Nie ma możliwości, aby umowa na czas określony przewidywała inny termin. Proszę sprawdzić raz jeszcze to wypowiedzenie, czy faktycznie tam jest miesięczny okres wypowiedzenia.
   Z kolei co do tego, od kiedy liczy się ten okres wypowiedzenia – zakładając, że powinien on być dwutygodniowy, skoro była to umowa na czas określony, a otrzymała je Pani w dniu 3 grudnia 2012, to umowa o pracę powinna się zakończyć w dniu 22 grudnia 2012 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty). Proszę również o informację, czy otrzymała już Pani świadectwo pracy.

   1. Emilia

    Mam wypowiedzenie w domu i jest wyraźnie napisane: miesięczny okres wypowiedzenia. Na drugiej umowie tj. od 01.07.2010 też jest napisane miesięczny okres wypowiedzenia (na podst art.33 KP.). Co do nieobecności to miałam dzień wolny za pracującą sobotę. Świadectwo pracy zostało wystawione i jutro je odbieram.

    1. admin

     Pierwsza umowa była umową na okres próbny, zawartą na trzy miesiące, więc w jej wypadku co do okresu wypowiedzenia nie mam zastrzeżeń. Zastanawia mnie tylko, jakim cudem szefowa uwzględniła miesięczny okres wypowiedzenia, skoro druga Pani umowa była umową na czas określony, a w takim wypadku okres wypowiedzenia wynosi zawsze dwa tygodnie. Art. 33 kodeksu pracy mówi wyraźnie, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przyjmując ten miesięczny okres wypowiedzenia Pani umowa o pracę zakończy się w dniu 28 lutego 2013 roku (okresy wypowiedzenia, liczone w miesiącach, kończą się zawsze z upływem miesiąca. Okres wypowiedzenia w takim wypadku rozpocznie swój bieg 1 lutego 2013).
     A z czego wynikała Pani nieobecność w pracy? Jeśli z powodu choroby, urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności, to wypowiedzenie w ogóle nie powinno zostać wręczone.

     1. Emilia

      Tak jak wspomniałam wcześniej, miałam dzień wolny. U nas było tak, że za pracujące soboty były tzw. dni wolne do odebrania w późniejszym terminie. Wypowiedzenie było wystawione z datą 30 listopada 2012r. Dlaczego więc umowa wygasa 28 lutego??

     2. admin

      Wypowiedzenie datowane jest na dzień 30 listopada. Zostało do Pani wysłane pocztą, więc kiedy dokładnie je Pani odebrała? Jeśli w grudniu, to okres wypowiedzenia nie może zacząć swojego biegu przed dniem, w którym dowiedziała się Pani o wypowiedzeniu. Zatem jeśli ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia, bo tak wynika z wypowiedzenia (chociaż zgodnie z kodeksem pracy, powinien być dwutygodniowy), to Pani umowa rozwiąże się w dniu 31 stycznia. Wcześniej nie pisała Pani, z jakim dniem odebrała wypowiedzenie, więc myślałem, że w styczniu. Bo jeśli w styczniu, to miesięczny okres wypowiedzenia zakończy swój bieg 28 lutego 2013 roku.

 60. magda

  Witam, mam pytanie, planuję złozyc wypowiedzenie 01.02.13 , z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypoiwedzenia, niedawno dowiedziałam sie ze w salonie w którym pracuję, bedzie remont w dniach 11.02-23.02, w tych dniach pracownicy maja wykorzystac urlopy wypoczynkowe, moje pytanie -> czy bede musiała wydłużyc okres wypowiedzenia? gdyż urlopu nalezy mi sie 4 dni proporcjonalnie z czego wykorzystałam juz 2 dni w styczniu 2013. Prosze mi doradzic kiedy złożyc wypoiwedzenie.
  Pozdrawiam magda

  1. admin

   Witam
   Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to proszę mieć na względzie, że okresy liczone w tygodniach kończą się zawsze w sobotę. Jeśli zatem złoży Pani wypowiedzenie w dniu 1 lutego, to okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 16 lutego 2013 (sobota). Nie ma Pani możliwości wydłużenia okresu wypowiedzenia, on zawsze będzie dwutygodniowy. Może Pani co najwyżej zmienić termin, w którym planuje to wypowiedzenie złożyć. Urlopem wypoczynkowym nie musi się Pani przejmować – jeśli nie zdąży Pani go wykorzystać do dnia rozwiązania się umowy o pracę, pracodawca powinien Pani zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

   1. Anonim

    a jezeli wykorzystam wiecej urlopu niz mi przysługuje miesiecznie a potem zwolnię sie z pracy? mamy poczatek roku, urlop 2tygodniowy mozna wykorzystac po 6miesiacach pracy?czy nie to znaczenia?

    1. admin

     Jeśli wykorzysta Pani więcej urlopu, niż się Pani należy liczone proporcjonalnie, to co najwyżej, gdyby podjęła Pani pracę u innego pracodawcy, to u tego nowego pracodawcy przysługiwałby Pani odpowiednio mniejszy urlop. Informacja o tym, ile urlopu wykorzystała Pani znajdzie się w świadectwie pracy, stąd nowy pracodawca będzie wiedział, ile ewentualnie dni urlopu będzie Pani mogła u niego wykorzystać.

 61. Przemek

  Witam.
  Pisałem tutaj w Pazdzierniku że mam wpisany do umowy dwutygodniowy okres wypowiedzenia i dowiedziałem się że w przypadku wypowiedzenia przeze mnie umowyobowiązuje mnie te dwa tygodnie pracy. Ale teraz chciałbym się zapytać czy po uplywie 6 miesięcy dalej bedzie mnie obowiązywał dwutygodniowy okres wypowiedzenia tak jak to mam zapisane w umowie o pracę czy już będzie to 1 miesiąc? Pracę rozpoczełem na poczatku Sierpnia 2012.

  1. admin

   Jeśli ma Pan umowę na czas określony (bo rozumiem, że tak, skoro okres wypowiedzenia został do umowy wpisany), to okres wypowiedzenia będzie wynosił zawsze dwa tygodnie, niezależnie od długości trwania tej umowy i stażu Pana pracy. Po upływie 6 miesięcy stażu u danego pracodawcy okres wypowiedzenia wydłuża się z dwóch tygodni do miesiąca, ale tylko w wypadku umów na czas nieokreślony.

 62. Kasia

  Witam,
  Rozpoczęłam pracę u pracodawcy 15.06.2009r. Mam umowę na czas nieokreślony. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy to, że rozpoczęłam pracę w połowie miesiąca ma znaczenie? czy będą mnie obowiązywały takie same zasady jak w przypadku tych co rozpoczęli pracę 01.07.2009?
  np. żeby rozwiązać umowę z pracodawcą aby zatrudnienie skończyło się 30.04.2013 wypowiedzenie bym musiała złożyć do końca stycznia?

  1. admin

   To, że rozpoczęła Pani pracę w połowie miesiąca nie ma znaczenia. Ze względu na sposób obliczania upływu terminów wypowiedzeń (liczone w miesiącach kończą się ostatniego dnia miesiąca), aby zatrudnienie zakończyło się 30 kwietnia 2013 roku musi Pani złożyć wypowiedzenie do końca stycznia. Bez znaczenia jest, w którym dniu Pani to uczyni – i tak okres wypowiedzenia zakończy się w dniu 30 kwietnia 2013.

 63. Łukasz

  Witam, 31.12.2012 kończy mi się roczna umowa o pracę na czas nieokreślony (łącznie 3 umowa u mojego pracodawcy w przeciągu 19miesięcy – 1 um. zlecenie, 1 um o pracę na 3 miesiące, 1 um o pracę na 12 miesięcy). Postanowiłem złożyć wypowiedzenie pracodawcy, tak aby zacząć pracę w nowym miejscu od początku lutego 2013 – czy wypowiedzenie powinienem złożyć jutro(31.12), czy mogę to zrobić w styczniu?

  1. admin

   Witam

   Z informacji jakie Pan podał wynika, iż obowiązuje Pana jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Musiał Pan zatem wypowiedzieć umowę jeszcze w grudniu (okresy miesięczne kończą się z upływem miesiąca). W styczniu pozostaje Panu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – w ten sposób spokojnie od początku lutego będzie Pan mógł rozpocząć nową pracę.

 64. Marek

  Witam,
  chciałem zapytać czy jeżeli mam umowę na czas nie określony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, a jutro rozpoczyna mi się „okres ochronny przed emeryturą” to czy pracodawca może mi dziś wręczyć wypowiedzenie ?

  Pozdrawiam

  1. admin

   Witam
   Stosownie do treści art. 39. kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis wyraźnie mówi o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć, a nie, że umowa nie może się zakończyć, jeśli pracownik będzie w okresie ochronnym. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy, który w swoim wyroku z dnia 7 kwietnia 1999 roku, sygn. I PKN 643/98 stwierdził, iż „Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 KP nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku” przedemerytalnego”, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia”.
   Nadmienić należy jednocześnie, iż wobec faktu, iż ma Pan umowę na czas nieokreślony, pracodawca ma obowiązek wskazać przyczynę wypowiedzenia Panu umowy, jak również odpowiednio ją uzasadnić.

 65. Ewa

  Witam,
  Z dn.01.08 . rozpoczęłam pracę podpisując umowę na czas nieokreślony.
  W dn.19.11.wypowiedziałam umowę o pracę, rozumiem że okres wypowiedzenia to 2 tygodnie, tylko od kiedy jest liczony (z dn. złozenia wypowiedzenia?) jeżeli tak to rozwiazanie umowy następuje z dn.03.12? czy z dn.08.12?

  1. admin

   A czy pracowała Pani u tego pracodawcy wcześniej, np. na podstawie umowy na czas określony albo okres próbny? Jeśli nie, to obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa została przez Panią wypowiedziana w dniu 19 listopada. W Pani wypadku okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 8 grudnia 2012 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty).

   1. Ewa

    Dziękuję

 66. Patrycja

  Witam serdecznie. Jezeli data zlozenia wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreslony jest 30 czerwca 2009, okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 2 lata to data rozwiazania umowy jest…….prosze o odp..

  1. admin

   Witam
   Ze względu na staż pracy pracownika obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Powinien on upłynąć 31 lipca 2009 roku (okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się w ostatnim dniu miesiąca).

  2. Patrycja

   To jeszcze raz ja. Jeżeli datą złożenia wypowiedzenia jest 14 sierpnia 2011( umowa na czas określony) a okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 5 miesięcy to datą rozwiązania umowy jest???

   A jeżeli datą złożenia wypowiedzenia jest 27 czerwca 2012 ( umowa na okres próbny) a okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 2 tygodnie to datą rozwiązania umowy jest???
   Z góry dziękuję za odpowiedz :) Pozdrawiam

   1. admin

    Witam
    Proszę tylko o informację, na jaki okres została zawarta umowa na czas określony i umowa na okres próbny. W pierwszym przypadku od tego zależy, czy w ogóle można ją wypowiedzieć, a w drugim okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu, na jaki umowa została zawarta.

    1. Patrycja

     Rozumiem. Jeżeli chodzi o umowę na czas określony to została zawarta na 5 miesięcy a umowa na czas próbny zawarta jest na 2 tygodnie.

     1. admin

      W takim wypadku umowy na czas określony w ogóle nie można wypowiedzieć (musi być zawarta na co najmniej 6 miesięcy), a okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi trzy dni robocze.

 67. krotka

  Witam,
  jestem zatrudniona na okres próbny – 3 miesięczny, chcialabym by do zakonczenia okresu wypowiedzenia umowy doszło rowno 31.12.2012r, kiedy moge złożyć wypowiedzenie?

  1. admin

   Witam
   Obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, więc nie ma możliwości, aby Pani umowa rozwiązała się w dniu 31 grudnia. Najbliższe terminy to 29 grudnia (jeśli złoży Pani wypowiedzenie w okresie pomiędzy 10 a 14 grudnia) albo 5 stycznia 2013 roku (jeśli złoży Pani wypowiedzenie w okresie pomiędzy 17 a 21 grudnia).
   Jeśli chce Pani, by umowa rozwiązała się w dniu 31 grudnia 2012 roku, proponuję wystąpić do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, wskazując dzień 31 grudnia 2012 jako dzień rozwiązania umowy.

 68. Marta

  Witam, prosze o informacje, zamierzam napisac wypowiedzenie umowy z dniem 07.12.2012 z zachowaniem 2tyg oresu wypowiedzenia, gdyz taki mnie obowiązuje wg umowy. Kiedy faktycznie umowa zostanie zakonczona? na ile wczesniej musze wysłac wypowiedzenie umowy? jeżeli dojdzie do pracodawcy po .07.12.12 to bedzie ważne wypowiedzenie?

  Pozdrawiam Marta

  1. admin

   Witam
   Jeśli zamierza Pani wysłać wypowiedzenie umowy pocztą to proszę wziąć pod uwagę, że stanie się ono skuteczne z chwilą, w której pracodawca będzie mógł zapoznać się z jego treścią, a zatem w chwili doręczenia, a nie nadania na poczcie. Jeśli to wypowiedzenie dojdzie do pracodawcy po 7 grudnia, to będzie ono ważne, ale od dnia, w którym pracodawca je otrzyma.
   7 grudnia to jest piątek, więc jeśli do tego czasu pracodawca nie otrzyma wypowiedzenia, ale odbierze je np. w następnym tygodniu, to okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 29 grudnia.

   1. Marta

    Witam, dziekuje za odpowiedź, jeżeli wypowiem umowe do 29.12.12 czy bedzie mnie obejmowała premia świąteczna coroczna ze względu na zwiększone wydatki przed świetami jeżeli bede w tym czasie w okresie wypowiedzenia? wypłaty maja byc najpóźniej do 20.12.12.

    1. admin

     Witam
     Okres wypowiedzenia niczego w tym zakresie nie zmienia. W okresie wypowiedzenia zachowuje Pani prawo do świadczeń pracowniczych, w tym również do premii świątecznej (chyba, że co innego wynika z regulaminu wynagradzania, ale byłaby to jednak dyskryminacja pracownika).

 69. kasia

  Witam,

  Proszę o informację, mam podpisaną umowę o pracę od 27.08.12 do 31.12 .12 z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy muszę złożyć wypowiedzenie tak aby 30.11.12 umowę rozwiązać?

  1. admin

   A czemu jednotygodniowy okres wypowiedzenia? Czy to umowa na czas określony?

   1. Anonim

    Tak, jest to umowa zawarta na okres od 27.08 do 31.12.12. Czy jeżeli złożę wymówienie 22.11 umowa zostanie rozwiązana do końca listopada?

    1. admin

     Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają w soboty, czyli w Pani wypadku umowa zakończy się 1 grudnia 2012 roku. Zastanawia mnie tylko, czemu jednotygodniowy okres wypowiedzenia, skoro przepisy kodeksu pracy wskazują, iż w wypadku umowy na czas określony okres wypowiedzenia takiej umowy to dwa tygodnie.

 70. Jola

  Dziękuję serdecznie za błyskawiczną odpowiedź. Pozdrawiam:)

 71. Jola

  Witam!
  Proszę o pomoc i poradę.
  Jestem pracownikiem obsługi szkoły. Mam umowę na czas określony od 01.01.2012 do 31.12.2012 roku. Od 24 marca br. przebywałam na l-4 przez 182 dni i po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy tzn. do 08.01.2012r. Po ustaniu świadczenia chcę podjąć inną pracę. Moje pytania :
  1) czy muszę wypowiedzięć umowę,
  2) czy może ona wygasnąć sama,
  3) czy otrzymam ekwiwalent za niewykorzystany urlop i kiedy zostanie wypłacony
  4) czy przysługuje mi 13 pensja za, jeśli tak to kiedy musi zostać wypłacona

  1. admin

   Witam
   1. Nie musi Pani wypowiadać umowy – umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta, czyli w Pani wypadku będzie to 31 grudnia 2012 roku (to będzie ostatni dzień obowiązywania umowy).
   2. Jak powyżej, przy czym umowa nie wygaśnie, a rozwiąże się w tym dniu.
   3. Jeśli na dzień 31 grudnia 2012 roku będzie Pani miała zaległy urlop wypoczynkowy to tak – otrzyma Pani za niego ekwiwalent. Termin jego wypłaty uzależniony jest od pracodawcy – może wypłacić od razu, a może też w dniu, w którym w zakładzie pracy wypłacane są wynagrodzenia.
   4. 13 pensja przysługuje, jeśli pracownik przepracował w roku kalendarzowym minimum 6 miesięcy. W Pani wypadku w 2012 roku nie przepracowała Pani tego okresu, więc co do zasady 13 pensja nie będzie się Pani należeć.

 72. K.D

  Witam mam mały problem . Pracuje w firmie . w zeszłym miesiącu dostałam pożyczke przyznaną na 12 rat w tym miesiącu pobrali mi pierwszą rate . ale problem jestw tym że chciała bym dać wypowiedzenie umowy tylko nie wiem czy pracodawca sie zgodzi chciała bym żeby mi nie wypłacali pensji tylko sobie ja całą pobrali . czy jest taka możliwość .

  1. admin

   Witam

   Nie ma możliwości, aby pracodawca potrącił Pani całą pensję z tytułu udzielonej pożyczki. Potrącenie takie odbywa się za zgodą pracownika, ale minimalna kwota, która musi zostać wypłacona, to kwota minimalnego wynagrodzenia netto (około 1111 zł na rękę). Należy pamiętać, iż co do zasady pracodawca nie musi się zgadzać na wypowiedzenie, dokonane przez pracownika, aby było oo skuteczne (chyba, że jakieś zapisy w tym zakresie są w umowie pożyczki). Jednakże najlepiej by było, aby pracodawca wypłacił Pani wynagrodzenie, a Pani spłaciła pożyczkę w jego kasie albo a jego konto. Dodatkowo jeśli wypowie Pani umowę o pracę to swój bieg zaczyna okres wypowiedzenia, a zatem będzie jeszcze czas na wyrównanie ewentualnych należności w stosunku do pracodawcy.

 73. Magda

  Witam, mam pytanie, pracuję w firmie na czas określony 3 lata, przepracowałam juz 18miesiecy, jeżeli bede chciała złozyć wypowiedzenie w styczniu 2013 to obowiązuje mnie 2 tyg okres wypowiedzenia ? ile urlopu bede miala do wykorzystania a za ile zostanie mi zapłacone?

  Pozdrawiam

  1. admin

   Obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jednakże pod warunkiem, że Pani i pracodawca uzgodniliście, że umowę w ogóle można wypowiedzieć. Z kolei to, ile Pani zostanie urlopu do wykorzystania zależy od tego, ile będzie Pani miała zaległego urlopu i od tego, kiedy umowa się rozwiąże. Jednocześnie „ile zostanie mi zapłacone” – jak rozumiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – zależy od tego, ile faktycznie tego urlopu zostanie.
   Proszę napisać, kiedy dokładnie zamierza Pani złożyć wypowiedzenie.

   1. Magda

    Witam, w umowie mam infrmacje ze moge rozwiązać umowę o pracę, przysługuje mi ok 20 dni urlopu, (wliczając studia i jest to moja druga obecnie praca na umowę o pracę) , zamierzam zakończyć pracę 30stycznia 2013 zachowując 2 tygodniowy okres wypowiedzenia . Z tego roku 2012 został mi jeszcze 1dzień urlopu. Chciałabym wiedziec czy podczas wypowiedzenia bede musiała wykorzystać urlop zeby firma mi nie płaciła za niego i ile to bedzie dni.
    Z góry dziekuje za informację.

    1. admin

     Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia i zamierza Pani wypowiedzieć umowę o pracę w dniu 30 stycznia 2013 roku, to okres wypowiedzenia tej umowy zakończy się w dniu 16 lutego 2013 i w tym też dniu umowa się rozwiąże. Jeśli z 2012 roku pozostanie Pani zaległy urlop w wymiarze 1 dnia i zakładając, że w 2013 roku nie będzie Pani korzystać z urlopu, to na dzień 16 lutego 2013 będzie Pani miała łącznie 5 dni urlopu (1 zaległy z 2012 roku i 4 za 2013 rok). Jeśli firma nie chce płacić Pani ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, to w okresie wypowiedzenia będzie Pani miała prawo do 5 dni urlopu.

     1. Magda

      Witam, ja pracuję w handlu, wiec mam zmiany także w sobotę i w niedzielę, czy okres wypowiedzenia bedzie krótszy?od złożenia wypowiedzenia 30stycznia minie 17dni zanim umowa sie rozwiąże?

     2. admin

      Okres wypowiedzenia nie zależy od tego, czy pracuje Pani również w soboty i niedziele. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 30 stycznia, to należy liczyć dwa tygodnie plus do soboty – okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty.

 74. Agnieszka

  Witam. Pracuje w firmie na umowę o pracę od 1 listopada 2011 roku, obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy mogę prosić o obliczenie dnia złożenia wypowiedzenia by kończył się on wraz z ostatnim dniem miesiąca? od dnia 20 listopada mam przewidziany w grafiku urlop do końca miesiąca, czyli dni urlopowych w grafiku 9. Dziś dostałam od księgowej zestawienie mojego urlopu. Przysługuje mi 26 dni/rok, plus 5 dni zaległego za zeszły, czyli w tym roku miałam do wykorzystania 31 dni. Na dzień dzisiejszy pozostało 21(z dniami grudniowymi). Nie wiem za ile dni będzie musiał mi pracodawca zapłacić, za 12 czy 10. Czy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop razem z ostatnią pensją na koniec miesiąca, czy wypłaci go w grudniu? I jeszcze jedno czy mogę w okresie wypowiedzenia wziąć urlop na żądanie? albo przysługujące dwa dni opieki na dziecko? Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że nie namieszałam zbytnio. :) Pozdrawiam

  1. admin

   Witam
   Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to niezależnie, kiedy złoży Pani wypowiedzenie, skończy się ono dopiero po dwóch tygodniach plus dni do soboty włącznie. Np. jeśli dziś wypowiedziałaby Pani umowę (9 listopada), to okres wypowiedzenia upłynie w dniu 24 listopada. Jeśli wypowie Pani umowę pomiędzy 12 a 16 listopada, to umowa rozwiąże się w dniu 1 grudnia. Co do urlopu to proszę się upewnić, ile faktycznie pracodawca udziela Pani za ten rok, bo za cały należy się Pani 26 dni, ale jeśli umowa ma się rozwiązać jeszcze np. w listopadzie, to za grudzień nie nabędzie Pani już prawa do urlopu (wskutek zakończenia stosunku pracy jest on liczony proporcjonalnie). Co do zasady pracodawcy wypłacają ekwiwalent wraz z wynagrodzeniem za pracę, ale to nie jest reguła ani ich obowiązek, więc może się okazać, że ekwiwalent otrzyma Pani dopiero w grudniu. Oczywiście w trakcie okresu wypowiedzenia może Pani wziąć urlop na żądanie (tylko pomniejszy on Pani ewentualnie ekwiwalent za urlop, bo urlop na żądanie zalicza się do puli urlopu wypoczynkowego), jak również przysługuje Pani dwa dni opieki na dziecko. W trakcie okresu wypowiedzenia zachowuje Pani swoje prawa i obowiązki jako pracownika, więc te uprawnienia pracownicze się Pani należą.

   1. Agnieszka

    Dziękuję za szybką odpowiedź :) więc mam pytanie, w poniedziałek okaże się czy dostałam nową pracę. Jeśli złoże w tym dniu wypowiedzenie , to skończy sie ono 1 grudnia, czy wystarczy ten jeden dzień by nabyć prawo do pełnych 26 dni urlopu? na obecna chwile pracodawca wyliczył ich 26 w tym do wykorzystania jeszcze 21, wybieram w listopadzie ich 9 zostaje 12. Oczywiście nie wie, ze moge zlozyc wypowiedzenie, wiec zaklada ze w grudniu rowniez bede jego pracownikiem.A te dwa dni opieki na dziecko sa dniami wolnym poza urlopem?

    1. admin

     Tak, jeśli Pani złoży wypowiedzenie w poniedziałek, to umowa rozwiąże się 1 grudnia, a Pani będzie mieć za ten rok 26 dni urlopu. Z kolei te dwa dni opieki nie są zaliczane do puli urlopu wypoczynkowego, więc może Pani z nich korzystać bez uszczuplania urlopu. Te dwa dni nie są urlopem (potocznie mówi się o nich opieka na zdrowe dziecko) – są szczególnym zwolnieniem pracownika od pracy z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Wykorzystanie w Pani wypadku tych dwóch dni opieki nie będzie mieć wpływu na wysokość urlopu wypoczynkowego – to dwa niezależne uprawnienia pracownicze.

 75. Michał

  Witam,

  Mam pytanie, jeżeli pismo o rozwiązaniu umowy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia dostałem we wrześniu (20.09). To rozumiem że okres wypowiedzenia to od 01.10 do 31.12 ? Jeżeli tak to przez te trzy miesiące będę dostawał jeszcze wypłatę – dobrze rozumiem ?? Byłem zatrudniony w firmie ponad 3 lata (prawie 4). Czyli reasumując – w styczniu otrzymam wypłatę za grudzień – bo to będzie ostatni miesiąc wypowiedzenia za który powinienem dostać wypłatę – zgadza się ?? Jeżeli nie – proszę o korektę, jeśli tak – proszę o potwierdzenie :)

  Pozdrawiam i będę bardzooooo wdzięczny za odpowiedź (szybką :P )

  1. admin

   Pana wyliczenia są poprawne. Termin wypłaty wynagrodzenia uzależniony jest od kryteriów, przyjętych w zakładzie pracy, ale jeśli przyjęto u Was, iż pensja np. za wrzesień jest płacona w październiku to tak, ostatnie wynagrodzenie otrzyma Pan w styczniu 2013 roku, będzie to pensja za grudzień 2012 roku – ostatni miesiąc okresu wypowiedzenia i ostatni miesiąc Pana stosunku pracy w tym zakładzie pracy.

   1. Michał

    Ok – super, dzięki za odpowiedź.

    Mam jeszcze jedno pytanie – bo na wypowiedzeniu nie ma wzmianki o wypłacie kasy. Mam rozumieć że w okresie wypowiedzenia, wypłata jest normalnie wypłacana i nie musi być to napisane w wypowiedzeniu bo krótko mówiąc – należy mi się to jak psu zupa.

    I jeszcze jedno – miałem w pracy pożyczkę z ZFŚS. Napisali że co miesiąc (przez 3 miesięczny okres) będę musiał im wpłacać po około 450 zł i tu jest ok. Natomiast nie doczytałem że to „JA” muszę wpłacać, tylko zrozumiałem na pierwszy rzut oka że będą to ściągać sobie sami :P mój błąd – ok.
    Ale reasumując czy jeśli nie wpłaciłem im pierwszej raty, albo dwóch czy całej kwoty. To mogą mi nie wypłacić którejś wypłaty na poczet pożyczki czy muszą to zrobić poprzez komornika ?

    Będę wdzięczny za kolejną odpowiedź :)
    Pozdrawiam

    1. admin

     W okresie wypowiedzenia wynagrodzenie wypłacane jest normalnie – tu się nic nie zmienia i nie musi to być zapisane w treści wypowiedzenia.
     Co do pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to wszystko jest uzależnione od treści umowy pożyczki. Jeśli z umowy wynika, iż raty pożyczki będą potrącane z wynagrodzenia, to w okresie wypowiedzenia nic się tu nie zmienia. Skoro został Pan poinformowany, iż w okresie wypowiedzenia ma Pan wpłacać po około 450 złotych, to pewnie jest to warunkowane tym, aby całą kwotę pożyczki spłacić do końca okresu wypowiedzenia. Brak wpłaty którejś z rat, czy nawet całej kwoty, skutkować może postępowaniem w sądzie, ale to też zależy od postanowień umowy pożyczki. Oczywiście pracodawca może Panu potrącić pewną kwotę z wynagrodzenia, ale nie ma możliwości, aby nagle Panu nie wypłacił w ogóle wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracodawca może od Pana egzekwować należną część zadłużenia również poprzez postępowanie komornicze, ale wcześniej pewnie musiałby wystąpić na drogę sądową, a do komornika udać się z prawomocnym wyrokiem sądu.
     Najlepiej będzie i najbezpieczniej dla Pana, aby wyrównać zaległe należności, jeśli nie zostały one potrącone z wynagrodzenia. Nic się nie dzieje, jeśli nie uiścił Pan jednej z tych rat po 450 zł w terminie, ale do końca okresu wypowiedzenia najlepiej spłacić całość zadłużenia. Wówczas pracodawca nie będzie miał w stosunku do Pana żadnych roszczeń i nie wystąpi na drogę sądową.

     1. Michał

      Znakomicie :) o to mi chodziło – dzięki bo to naprawdę radosne a zarazem cenne informacje – przynajmniej jak dla mnie :)

      Jeszcze jedno (już na koniec).

      Kwestia wygląda tak – pracodawca w wypowiedzeniu napisał że zostałem zwolniony z powodu straty zaufania do pracownika – długa historia. I jak by to powiedzieć…..czy są jakieś okoliczności kiedy pracodawca mimo okresu wypowiedzenia nie jest zobowiązany do wypłaty „wypłaty” – czyli czy może być 3-miesięczny okres wypowiedzenia ale bez wypłat ? albo np 3-miesięczny ale….z jedną czy dwiema wypłatami ???

      Będę również wdzięczny za odpowiedź i z góry dzięki za szybkie odpowiedzi :)

     2. admin

      Utrata zaufania do pracownika może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy (więcej o tym pisaliśmy już w naszym serwisie). Nie może być jednak przyczyną odmowy wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Co do zasady nie ma możliwości, aby pracodawca nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia za każdy z miesięcy, w których biegnie okres wypowiedzenia. Nie może być okresu wypowiedzenia bez wypłat. Jedyna możliwość jest taka, iż pracodawca potrąca pracownikowi część wynagrodzenia za tzw. pracę złej jakości, ale w praktyce rozwiązanie to nie jest stosowane.
      Generalnie w okresie wypowiedzenia należy się Panu wynagrodzenie na zasadach ogólnych – pracodawca nie ma możliwości odmowy jego wypłacania za dany miesiąc czy za cały okres wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia umowa o pracę obowiązuje, a zatem zarówno Pan ma swoje obowiązki pracownicze, jak i pracodawca ma swoje obowiązki, a jednym z nich jest właściwe i terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę.

     3. Michał

      :) jesteście (jesteś) rewelacyjny :) powaga :) bardzo mi pomogłeś.

      Możesz jeszcze napisać czy jest jakiś przepis prawny czy paragraf na temat wypłat w czasie wypowiedzenia ???

      I JESZCZE RAZ – WIELKIE DZIĘKI :) należy ci się piwo, ewentualnie flaszka albo wino co kto lubi :)

      Pozdrawiam Serdecznie !!!!

     4. admin

      Nie ma żadnego przepisu, który różnicuje wynagrodzenie pracownika normalnie wykonującego swoją pracę, czy znajdującego się w okresie wypowiedzenia. Skutkiem tego zastosowanie znajdują przepisy ogólne, a z nich wynika, że pracodawca ma obowiązek właściwie i terminowo wypłacać wynagrodzenie, ponieważ w okresie wypowiedzenia stosunek pracy istnieje nadal:

      art. 94 kodeksu pracy: Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
      5) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie

      Istnieją przypadki, gdy wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia będzie obliczane trochę inaczej, ale tak może się zdarzyć np. w wypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku wypłaty pracownikowi pensji (jest ona tylko inaczej liczona, ale różnice są minimalne w stosunku do normalnej pensji).

     5. Michał

      Ok, naprawdę wielkie podziękowania.

      Jeszcze tylko zapytam, jeżeli zostałem zwolniony za przestępstwo – a mimo to dostałem pismo o wypowiedzeniu w okresie 3 miesięcy – to i tak należy mi się wypłata – nic to nie zmienia ?? Czy może pracodawca w tym okresie nic mi nie wypłacić ?

     6. admin

      To nic nie zmienia. Gdyby dostał Pan dyscyplinarkę, to stosunek pracy ustaje natychmiast, ale Pan dostał wypowiedzenie umowy, formalnie zatem do końca okresu wypowiedzenia jest Pan pracownikiem i należy się Panu wynagrodzenie za pracę. Pracodawca nie może Panu nie wypłacić wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia.

     7. Michał

      Ok…pytam się bo do 10 każdego mc mamy wypłatę, natomiast wszyscy juz dostali, ja nie :/

      Martwi mnie to trochę.

     8. admin

      Spokojnie. Pracodawca nie może Panu nie zapłacić. Na pewno dostanie Pan wynagrodzenie. W razie problemów, proszę się kontaktować z nami poprzez e-mail albo formularz w zakładce Kontakt

     9. Michał

      Dobra pod adresem : http://img854.imageshack.us/img854/678/img20121109181649.jpg

      Znajduje się zdjęcie (proszę wybaczyć za jakość ale robione telefonem – jednak najważniejsze widać) pisma które dostałem pocztą od firmy. Proszę mi powiedzieć czy tak wygląda pismo o wypowiedzenie i czy można się do czegoś przyczepić. Tzn czy to pismo jasno mówi że do końca roku powinienem dostawać normalnie pensje na konto ??

      Jeśli potwierdzi mi to Pan to znaczy że zakład poleciał w kulki krótko mówiąc i zakończymy już ten temat :)

      Będę wdzięczny jak nie wiem co i nie wiem jak się odwdzięczę ale jak tylko będę mógł to symboliczne piwo ma Pan w jak w banku.

      Pozdrawiam i czekam na informację.

 76. Monika

  Witam. Kiedy skończy mi się wypowiedzenie (umowa na czas określony) jeżeli złożyłam je 5 listopada 2012. 14 dni wypada 18 listopad(niedziela), ale czy kończyć sie będzie dopiero w następnym tygodniu w sobote? bardzo proszę o pomoc.

  1. admin

   Tak. Umowa zakończy się dopiero w tym następnym tygodniu w sobotę 24 listopada. Okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach, upływa zawsze w sobotę.

 77. Mietek

  Mam jedno hipotetyczne pytanie. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i obowiązuje mnie już 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Załóżmy, że składam wypowiedzenie w dniu 15 miesiąca X. Czy jeśli pracodawca rozwiąże, ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika po 15 miesiąca X ale nie przed rozpoczęciem następnego miesiąca to w świdectwie pracy będzie widniał zapis o tym, że to ja rozwiązałem umowę o pracę za wypowiedzeniem czy pracodawca bez wypowiedzenia?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam

  1. admin

   W świadectwie pracy będzie wówczas zapis, że umowa zakończyła się rozwiązaniem bez wypowiedzenia. Samo wręczenie wypowiedzenia nie kończy umowy o pracę, natomiast dyscyplinarka wręczona w trakcie okresu wypowiedzenia rozwiązuje umowę natychmiast i to ona będzie figurowała jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy.

 78. Dorota

  Witam,
  Wlasnie podejmuje decyzje w sprawie rozwiazania umowy o prace. Umowa zostala zawarta dnia 1 kwietnia 2012 roku na czas nieokreslony. W zwiazku z powyzszym mam miesiac wypowiedzenia w umowie, z jaka data zlozyc wymowienie zeby 31 grudnia byl moim ostatnim dniem pracy?

  1. admin

   Ze względu na staż pracy u danego pracodawcy, przekraczający 6 miesięcy, obowiązuje Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli chodzi o datę wręczenia wypowiedzenia, to w grę wchodzi każdy dzień listopada. Okres wypowiedzenia, niezależnie w którym dniu listopada wręczy Pani wypowiedzenie pracodawcy, zakończy się 31 grudnia i w tym też dniu umowa o pracę rozwiąże się (okresy wypowiedzenia, liczone w miesiącach, kończą się zawsze ostatniego dnia miesiąca).

   1. Dorota

    Bardzo dziekuje za informacje, jestem Panstwu wdzieczna za tak szybka odpowiedz i mam nadzieje ze bede czesto tutaj zagladac.

    Pozdrawiam

    1. admin

     Nie ma sprawy, proszę śmiało pisać w razie potrzeby. Nie zawsze mamy możliwość odpowiedzieć od razu, ale staramy się odpowiadać na wszystkie pytania.

 79. magda

  Witam,

  Mam następujące pytanie:
  Pracę rozpoczęłam 21 czerwca 2012r. na 3 miesięczny okres próbny. Następnie od 21 września 2012r. podpisałam umowę na czas nieokreślony. Jeżeli złożę wypowiedzenie 21 grudnia 2012r. (piątek), to umowa rozwiąże się 5 stycznia 2013r., tak?

  Z góry dziękuję za informację.
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Umowa na okres próbny została zawarta w dniu 21 czerwca 2012 roku. Od 21 września 2012 roku łączy Panią z pracodawcą kolejna umowa (tym razem na czas nieokreślony), a zatem na dzień 21 grudnia 2012 roku ma Pani staż pracy u tego pracodawcy w wymiarze 6 miesięcy. Jeśli w tym dniu złoży Pani wypowiedzenie, to uwzględniając dodatkowo okres wypowiedzenia, będzie Pani miała staż pracy u tego pracodawcy dłuższy niż 6 miesięcy. W takim wypadku, zgodnie z treścią art. 36 par. 1 ust. 2 Kodeksu pracy, będzie Panią obowiązywał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Z kolei biorąc pod uwagę przepis art. 30 par. 2(1) Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W Pani wypadku zatem wypowiedzenie, złożone pracodawcy w dniu 21 grudnia 2012 roku będzie skutkować rozwiązaniem się umowy w dniu 31 stycznia 2013 roku.

   1. magda

    Dziękuję za informację. O to mi chodziło właśnie. Zatem, żeby zachować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia musiałabym rozwiązać umowę 14 grudnia, czy wystarczy po prostu 1 dzień wcześniej? Rozumiem również, że te 2 tygodnie są kalendarzowe i Święta się w tym okresie wliczają?

    Pozdrawiam.

    1. admin

     Nie może być jeden dzień wcześniej, bo ustalając staż u pracodawcy musi Pani doliczyć do niego okres wypowiedzenia. Gdyby zatem wypowiedziała Pani umowę np. 20 grudnia (mając staż mniej niż 6 miesięcy), to jak zacznie biec okres wypowiedzenia to Pani i tak przekroczy te 6 miesięcy okresu zatrudnienia, a zatem obowiązywałby Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
     Jeśli wypowie Pani umowę w dniu 14 grudnia (mając staż pracy u pracodawcy mniejszy niż 6 miesięcy), to i tak biorąc pod uwagę, że przy dwutygodniowym okresie wypowiedzenia umowa rozwiązałaby się 29 grudnia w sobotę. Zatem i w tym wypadku będzie Pani miała staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy, więc umowa rozwiązałaby się w dniu 31 stycznia 2013 roku.
     Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach kończy się w sobotę. Nie zawsze więc będą to dwa tygodnie. Jeśli np. wypowie Pani umowę 4 grudnia (wtorek), to rozwiąże się ona 22 grudnia (sobota), a zatem mija więcej niż dwa tygodnie.
     Proszę pamiętać, że aby miała Pani możliwość skorzystania z dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, to musi on zakończyć swój bieg w ostatnią sobotę przed 21 grudnia (czyli najpóźniej w sobotę 15 grudnia. Aby tak się stało, musiałaby Pani wypowiedzieć umowę w ostatnim tygodniu listopada (bez znaczenia, w który dzień, bo okres wypowiedzenia i tak zakończy się w sobotę 15 grudnia). Wówczas nie przekroczy Pani 6 miesięcy stażu zatrudnienia u pracodawcy i nie „wpadnie” w miesięczny okres wypowiedzenia.

     1. magda

      Bardzo dziękuję za pomoc.

      Pozdrawiam.

     2. admin

      Nie ma sprawy. Proszę śmiało pisać w razie potrzeby. Nie zawsze mamy możliwość udzielenia odpowiedzi natychmiast, ale staramy się odpowiadać na każde pytania.

 80. Ela

  cyt>>”Niektóre osoby twierdzą, iż okres wypowiedzenia biegnie w takim wypadku od soboty, bez względu na to, kiedy wypowiedzenie zostało wręczone, i kończy się w sobotę po dwóch tygodniach. Niektórzy twierdzą jednak, iż okres wypowiedzenia biegnie od dnia, w którym zostało ono wręczone. …”
  Moje pytanie: co mówią na ten temat przepisy kp czy jeśli wręcze wypowiedzenie 8 .X.2012 to upłynie termin 27 października 2012?

  1. admin

   Zakładając, iż pracownik ma dwutygodniowy okres wypowiedzenia to tak, umowa rozwiąże się w dniu 27 października, bo w tym dniu upływa okres wypowiedzenia (sobota).

 81. andrej

  Przepraszam że pytanie z innej beczki. Chodzi mi o świadectwo pracy. Ide jutro na rozmowę i Pani poprosiła abym zabrał ze sobą świadectwo pracy z tym że nie otrzymałem go jeszcze. Czy pracodawca może przesłać w ciągu 7 dni od zakończenia stosunku pracy pocztą na adres domowy jeżeli siedziba firmy jest w innym mieście? (adres siedziby widnieje na umowie) Czy powinien mi wystawić odrazu po ustaniu stosunku? Mimo że w moim mieście jest ich oddział – sklep w którym pracowałem? Nie rozumiem trochę przepisów dotyczących tej kwestii. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam
   Świadectwo pracy pracodawca powinien wystawić niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Może je przesłać pocztą na adres do korespondencji pracownika. To, że w Pana mieście jest oddział firmy, nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracodawca wysłał świadectwo pracy pocztą. To kwestia organizacji, np. u Pana w mieście jest tylko sklep firmy, ale osoba, zajmująca się kwestią prawa pracy, pracuje w siedzibie firmy, czyli w innym mieście.
   Jutro na rozmowie proszę powiedzieć, że świadectwa jeszcze Pan nie otrzymał, ze względu na fakt, iż zostało wysłane pocztą, ale w ciągu 3 – 4 dni dostarczy je Pan. O ile istnieje taka możliwość i czas na to pozwoli, może Pan zadzwonić do działu kadr i poprosić o skan świadectwa na maila (doręczenie skanu nie jest tożsame z doręczeniem oryginału, ale na rozmowie jutro wystarczy Panu skan).
   Gdyby pracodawca zwlekał z wystawieniem Panu świadectwa pracy, ma Pan prawo do odszkodowania. Jednakże ze względu na fakt, iż może je wysłać pocztą, może się okazać, iż na to świadectwo pracy będzie Pan musiał poczekać kilka dni.

 82. Przemek

  Witam.

  W umowie mam zapisany dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy jeżeli postanowiłbym się zwolnić to muszę pracować w okresie tego wypowiedzenia?

  1. admin

   Tak. Co do zasady w okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek normalnie wykonywać pracę. Jeśli chce Pan się zwolnić, proponuję rozwiązanie z pracodawcą umowy za porozumieniem stron. Wówczas ustalacie datę zakończenia stosunku pracy, która może być wcześniejsza niż potencjalny termin rozwiązania się umowy o pracę po zakończeniu okresu wypowiedzenia.

 83. Sylwia

  Witam, mam pytanie dotyczące okresy wywiedzenia, a ściśle rzecz ujmując – od kiedy zaczyna biec okres wypowiedzenia ? Znalazłam w dzisiejszej GP: „Wypoczynku można udzielić bezpośrednio po doręczeniu pracownikowi wymówienia, bowiem w tym dniu rozpoczyna bieg okres wypowiedzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., SN II PK 302/10, OSNP 2012/17 – 18/215).”
  Pracodawca może wysłać na przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia, tylko czy okres wypowiedzenia zaczyna biec już od dnia wręczenia wypowiedzenia ?
  Pozdrawiam.

  1. admin

   Witam. W tej kwestii poglądy są różne, podobnie jak orzecznictwo Sądu Najwyższego i stanowiska doktryny. Problem wynika z kodeksowego liczenia okresów wypowiedzenia, które w zależności od długości trwania okresu wypowiedzenia kończą się albo w sobotę (jeśli liczone są w tygodniach) albo na koniec miesiąca (jeśli liczone są w miesiącach). Jeśli np. w danym wypadku obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to umowa, wypowiedziana w dniu 3 października 2012 roku rozwiąże się w sobotę 20 października (a zatem od dnia, w którym dokonano wypowiedzenia minie więcej niż dwa tygodnie, choć przepis mówi wyraźnie o dwóch tygodniach.
   Niektóre osoby twierdzą, iż okres wypowiedzenia biegnie w takim wypadku od soboty, bez względu na to, kiedy wypowiedzenie zostało wręczone, i kończy się w sobotę po dwóch tygodniach. Niektórzy twierdzą jednak, iż okres wypowiedzenia biegnie od dnia, w którym zostało ono wręczone. W praktyce, jeśli chodzi np. o udzielanie w okresie wypowiedzenia zaległego urlopu wypoczynkowego, to przyjmuje się, iż pracodawca może „zmusić” pracownika do wykorzystania tego urlopu od razu po wręczeniu wypowiedzenia.

 84. andrzej

  Witam,
  mam pytanie bo słabo rozumiem te wszystkie przepisy prawa a wiem ze moj pracodawca lubi naciagac do granic mozliwosci prawo wiec wolal bym dobrze wiedziec na czym stoje. 12 pazdziernika w piatek dostałem wypowiedzenie 2 tygodniowe, pracowalem w centrum handlowym gdzie tryb pracy byl pon-niedziela, chciałem zapytac kiedy konczy mi sie okres wypowiedzenia i jak liczona bedzie ostatnia wyplata, bo zostalem zwolniony z pelnienia obowiazkow, do tego 4 dni urlopu wypoczynkowego (muszę się na niego godzic? wolal bym pieniazki) i 2 dni na szukanie pracy. jak liczona bedzie wyplata? 8 godzin od pon do piatku? czy jak to jest? prosze o pomoc.

  dziekuje i pozdrawiam
  andrej

  1. admin

   Witam
   Rozumiem, że miał Pan umowę na czas określony, tak? Jeśli wypowiedzenie zostało wręczone w dniu 12 października to umowa rozwiąże się w dniu 27 października (sobota). Zaległy urlop musi Pan wykorzystać, dopiero jeśli pracownik nie zdąży go wykorzystać przed upływem okresu wypowiedzenia, to wówczas pracodawca płaci ekwiwalent. Co do ostatniego wynagrodzenia, to proszę napisać, czy ma Pan tylko pensję zasadniczą, czy też jakieś ruchome składniki, np. premie, prowizje itp. Od tego zależy sposób liczenia wynagrodzenia urlopowego.

   1. andrzej

    Otrzymywałem podstawę ok 1350+ dodatek funkcyjny w wysokosci 100 zl. jeszcze musze sprawdzic ile dni wypracowalem do 12 pazdziernika bo to tez ma znaczenie.

    Dziękuję za pomoc ;))

    1. andrzej

     dokładnie sprawdziłem i włącznie z 12 kiedy byłem w pracy do końca zmiany i otrzymałem wypowiedzenie przepracowałem 8 dni. pracowalem w systemie 8 godzinnym 7 dni w tygodniu, tak więc drogi Adminie za ile godzin pracodawca poiwinien mi zapłacic? i jak to jest liczone?

     z góry dziękuje.
     andrej

     1. andrej

      jest szansa na odpowiedz?

      dziekuje i pozdrawiam

     2. andrej

      jest szansa na odpowiedz?

     3. admin

      Oczywiście może Pan zawsze liczyć na odpowiedź, choć nie zawsze mam możliwość udzielić jej od razu. Proszę jeszcze tylko o informację, czy ten dodatek funkcyjny jest stały (czyli wypłacany za cały miesiąc w pełnej kwocie, bez względu na to, ile pracownik przepracuje), czy też jest proporcjonalny do np. czasu pracy.

     4. andrzej

      stały…

      rozumiem i dziekuje :)

     5. admin

      W Pana przypadku, ponieważ ma Pan stałe składniki wynagrodzenia (podstawa 1350 zł i dodatek funkcyjny 100 zł stały), to wynagrodzenie urlopowe będzie liczone od tych składników, które należały się Panu w miesiącu korzystania z urlopu, czyli w październiku. Jedna dniówka Pana pracy, jak również wynagrodzenie za jeden dzień urlopu, liczone będą od sumy składników, czyli od 1540 zł.
      Wynagrodzenie za 8 dni pracy:
      1450 zł / 184 (godziny do przepracowania w październiku) = 7,88 (zł/h)
      7,88 * 8 (dni) * 8 (godzin w każdym dniu) = 504,32 zł
      Wynagrodzenie za dwa dni urlopu na poszukiwanie pracy:
      7,88 * 2 * 8 = 126,08 zł
      Wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia:
      7,88 * 8 (godzin) * ilość dni, jakie po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego i urlopu na poszukiwanie pracy miał Pan przepracować do dnia 27 października (to już zależy od tego, jak miał Pan ułożony grafik i ile dni roboczych przypadało na ten okres).
      Generalnie zakładając, że od 1 do 27 października miał Pan w sumie 20 dni pracy, urlopu wypoczynkowego i urlopu na poszukiwanie pracy, powinien Pan otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1260,80 zł brutto.
      Powyższy sposób może się nieznacznie różnić od sposobu, przyjętego przez Pana pracodawcę. Wszystko zależy od tego, jak w październiku potraktuje dodatek funkcyjny (różnie będą minimalne).

     6. andrej

      dziekuje :)

 85. Tomek

  Witam,

  chciałbym się dowiedzieć na jakie mogę liczyć wynagrodzenie podczas okresu wypowiedzenia.
  Od 18.11.2009r jestem zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony ( ogólnie to u tego samego pracodawcy pracuje od 18.08.2008) na stanowisku doradca, od 01.07.2011 do 30.09.2012r. pełnie funkcję dyrektora ( p.o. dyrektora związane jest z większą kasą). Teraz pytanie czy jeżeli złożę wypowiedzenie do końca tego miesiąca to podczas okresu wypowiedzenia ( 3m-ce) będę dostawał wynagrodzenie jak Dyrektor czy niższe jak doradca?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pzdr
  Tomek

  1. admin

   Jeśli w okresie wypowiedzenia dalej będzie Pan pełniącym obowiązki Dyrektora, to wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinno być adekwatne do pełnionej funkcji. Sprawa nie jest jednoznacznie określona w przepisach prawa pracy. Co do zasady, będąc p.o. zachowuje Pan w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie p.o.

   1. Anonim

    Dziękuję za info.
    Pzdr

 86. kamila

  pracowałam w firmie od 26.09.2011 umowe miałam do 31.12.2012 wypowiedzenie dostałam 2 tygodniowe które kończy sie jutro tj. 15.09.2012 Jak powinien mnie wypłacić?? do pensji miałam jeszcze 1% utargu miesięcznego za każdy przepracowany dzień czy to też mi się jakoś liczy?? kiedy powinien dać mi pieniądze???

  1. admin

   Przepisy prawa pracy nie wskazują w tym wypadku daty, w której pracodawca ma wypłacić Pani pensję. Może to zrobić w każdej chwili, ale nie później niż ustalone w zakładzie pracy daty wypłat za przepracowany miesiąc. Musiałaby Pani napisać jeszcze, jakie były zasady wypłaty wynagrodzeń w waszej firmie, jak również z czego wynikał ten 1% prowizji? Z umowy, regulaminu wynagradzania? Proszę o udzielenie tych informacji, odpowiem Pani bardziej szczegółowo.

 87. Paula

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć od kiedy zacznie liczyć mi się okres wypowiedzenia. Jestem na okresie próbnym (trzy miesięcznym) w umowie mam dwu tygodniowy okres wypowiedzenia, który powinien ustać w sobotę. Wypowiedzenie złożyłam 04.09.2012r.

  1. admin

   Witam
   W Pani wypadku okres wypowiedzenia zakończy się w dniu 22 września. W tym dniu umowa o pracę się rozwiąże. Skoro złożyła Pani wypowiedzenie w dniu dzisiejszym (tj. 4 września), to zgodnie z powołanym w treści artykułu wyrokiem Sądu Najwyższego okres wypowiedzenia zacznie swój bieg w sobotę 8 września, chociaż niektórzy pracodawcy wychodzą z założenia, iż pierwszym dniem okresu wypowiedzenia jest dzień, w którym wypowiedzenie zostało dokonane (jeśli np. zwalniają pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia).

 88. Kasia

  Pracownik zatrudniony na czas okreslony z mozliwością wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia złożył wypowiedzenie 23.07.2012
  kiedy kończy mu się to wypowiedzenie

  1. admin

   Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę, zawartej na czas określony nastąpiło w dniu 23 lipca 2012, to zgodnie z przepisami kodeksu, dotyczącymi kwestii, kiedy upływa okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach, to umowa rozwiąże się w sobotę 11 sierpnia 2012 roku (liczy Pani dwa tygodnie plus do soboty).

 89. Ryszard

  Coś mi nie pasuje w obliczeniu terminu rozwiązania umowy o pracę wg przypadku 2.
  Jeżeli pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2010 i złożył w dniu 16 maja oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia to jakim cudem ta umowa rozwiąże się w dniu 31 sierpnia. Od 1 czerwca do 31 sierpnia to 3 miesiące. Wg mnie rozmowa rozwiąże się w dniu 30 czerwca. Czy dobrze to rozumiem.
  Pozdrawiam
  R.B.

  1. admin

   Oczywiście ma Pan rację, umowa rozwiąże się 30 czerwca, bo pracownika obowiązuje 1 – miesięczny okres ​​wypowiedzenia. Wkradł się mały chochlik. Obecnie przykład 2 jest już poprawny – stosowne poprawki już zostały naniesione.

   Dziękuję za konstruktywną uwagę i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wysłać pracownika do pracy za granicą – oddelegowanie czy zagraniczna podróż służbowa

Pracodawca, który zamierza wysłać swoich pracowników do pracy za granicą, powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż takie „oddelegowanie pracownika...

Zamknij