95 komentarzy

 1. Magda
  31 sierpnia 2015 @ 20:28

  Dziś miałam obronę. 10 września podpisuję umowę zlecenie, a 21 września składam dokumenty na studia magisterskie. Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien odprowadzać składki w okresie, kiedy nie jestem studentem? A jak to jest w przypadku umowy o dzieło – może byłaby lepszym rozwiązaniem na ten okres?

  Reply

  • admin
   1 września 2015 @ 00:22

   Witam

   Tak. Jak rozumiem, obroniła Pani licencjat i zamierza rozpocząć studia uzupełniające. Z dniem obrony traci Pani status studenta w rozumieniu obowiązku oskładkowania umowy zlecenia. Prawa studenta zachowuje Pani do 31 października, ale status studenta traci Pani w dniu obrony. Oznacza to, że Pani umowa zlecenia powinna zostać oskładkowana, przy czym w dniu, w którym rozpocznie Pani studia uzupełniające, nabędzie Pani ponownie status studenta, w związku z czym zleceniodawca wyrejestruje Panią z ZUS. Niestety na te kilkanaście dni będzie Pani podlegać obowiązkowi ubezpieczeń. Proszę poinformować o tym zleceniodawcę. Proszę się nie urazić, bo nie zakładam, że chciałaby Pani ukryć przed nim fakt obrony, ale za dużo miałem w swojej karierze klientów – studentów, którzy ukrywali fakt obrony licencjatu licząc na to, że zleceniodawca nie zauważy, że od obrony licencjatu do rozpoczęcia uzupełniających minął niecały miesiąc. A potem problem. W razie kontroli z ZUS, jeśli sprawa wyjdzie na jaw, zleceniodawca poniesie karę, ale ma prawo rościć sobie od zleceniobiorcy stosownego zadośćuczynienia za poniesione szkody. Nie napisała Pani, kiedy rozpoczyna studia magisterskie, ale zakładam, że pewnie z początkiem października.
   Proszę poinformować zleceniodawcę przed zawarciem umowy, że obroniła się Pani ale że zamierza w najbliższym czasie rozpocząć studia magisterskie i że Pani będzie zwolniona z ZUS. To bardzo ważne, bowiem część składek na ubezpieczenie finansuje zleceniodawca z własnych środków. Skutkiem tego Pani zarobi troszeczkę mniej, a zleceniodawca zapłaci troszeczkę więcej, niemniej biorąc pod uwagę, że to niewiele dni od obrony do dnia podjęcia studiów, nie będą to znaczące różnice.

   Reply

   • Magda
    2 września 2015 @ 23:12

    Dziękuję za wyjaśnienie. A czy status studenta odzyskuję w momencie złożenia dokumentów (przyjęcia na studia) czy z dniem 1. października?

    Reply

    • admin
     3 września 2015 @ 19:50

     Status studenta odzyska Pani po wpisaniu Pani na listę studentów. Ten fakt również należy zgłosić zleceniodawcy. Wystarczy Pani zaswiadczenie z dziekanatu, że z dniem takim i takim została Pani wpisana na listę studentów.

     Reply

 2. Krzysiek
  2 sierpnia 2015 @ 11:23

  Mam 23 lata, pracuje na umowę zlecenie, zapisałem się do szkoły policealnej.//
  W takim razie czy mogę ubezpieczyć się u rodzica, który pobiera rentę??.

  Reply

 3. milek
  23 czerwca 2015 @ 20:47

  Obecnie kończę studia mgr, obronę mam we wrześniu, ponadto robię zaocznie technikum w studium, które trwało będzie jeszcze rok. Pracuję na umowę o pracę, pełny etat, być może jednocześnie będę miał możliwość współpracy z inną firmą w ramach umowy zlecenia. 26. rok życia kończę w maju 2016. Moje pytania: 1. czy nadal, nawet po obronie mgr będę miał status studenta/ucznia? 2. czy, jakich i do kiedy druga firma będzie mogła nie odprowadzać składek ZUS od ww. um. zlecenia? 3. Gdzie znajdę potwierdzającą podstawę prawną, jeżeli druga firma nie będzie musiała płacić ZUS od um. zlecenia?

  Reply

 4. ela
  22 czerwca 2015 @ 14:52

  Dzień dobry, od ok roku jestem zatrudniona na umowę zlecenie, za tydzień bronię tytułu magistra – czy pracodawca ma prawo obliżyć mi kwotę brutto jeśli na umowie wpisana jest równiez kwota netto? I czy w ogóle ma takie prawo?

  Reply

  • admin
   22 czerwca 2015 @ 19:11

   Witam
   Rozumiem, że w umowie zlecenia ma Pani wskazaną kwotę wynagrodzenia brutto i netto, tak? Jeśli tak, to konieczna będzie zmiana umowy, skoro bowiem obroni się Pani, to z tytułu Pani umowy zlecenia zleceniobiorca powinien odprowadzić składki ZUS (chorobowa jest dobrowolna i zależy od Pani, czy Pani chce być nią objęta, czy nie). A ponieważ część składek jest finansowana z wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy (czyli Pani), to wskazane na umowie kwota brutto i netto nie będą się już zgadzać – z tej samej kwoty brutto wyjdzie Pani niższa kwota netto.
   To już tylko od waszego ustalenia zależy, czy kwota netto pozostanie bez zmian, a podniesiona zostanie kwota brutto, czy w grę może wchodzić inne rozwiązanie. Proponowałbym zwrócić na to uwagę księgowej i ustalić ze zleceniodawcą. Jednostronnie nic nie może on zrobić, bo zawierając umowę zlecenia zgodziła się Pani na kwoty wskazane w umowie, a więc na kwotę brutto i netto.
   Natomiast jeśli ma Pani w umowie tylko kwotę netto, wejście w grę składek ZUS jest dla Pani bez znaczenia, zleceniobiorca będzie musiał po prostu podnieść kwotę brutto na umowie.

   Reply

 5. M
  19 czerwca 2015 @ 07:58

  Witam. Pracowałam na umowę zlecenie jako student (pracodawca nie chciał żadnego potwierdzenia, uwierzył na słowo) przez rok. Po 2 latach do mnie zadzwonił informując że miał kontrolę ZUS i jeżeli nie dostarczę zaświadczenia, że w tamtym czasie byłam studentką będzie ode mnie żądać uiszczenia kary jaką ZUS na niego nałoży. Czy może to zrobić?

  Reply

  • admin
   20 czerwca 2015 @ 20:14

   Co do zasady zleceniodawca nie za bardzo ma podstawy, aby żądać od Pani uiszczenia kary, jaką nałożył na niego ZUS. Należy jednak mieć na względzie, że gdy umowa zlecenia jest ozusowana, część składek finansowana jest z wynagrodzenia zleceniobiorcy, a część składek finansuje zleceniodawca z własnych środków. Dzięki temu, że Pani umowa nie podlegała składkom ZUS< otrzymywała Pani większe wynagrodzenie na rękę. Z przepisów jasno nie wynika, czy miała Pani obowiązek informowania o tym, że ma Pani status studenta, a jeśli informowała Pani o tym, a zleceniodawca uwierzył na słowo, to jego problem. Może Pani oczywiście iść mu na rękę i dostarczyć dyplom albo zaświadczenie, z którego wynika, w jakim okresie Pani studiowała. Dla ZUS ważne są dokumenty, stąd pewnie prośba byłego zleceniodawcy o dostarczenie zaświadczenia i grożenie Pani jakimikolwiek roszczeniami. Nie ma też pewności, że ZUS nałoży na niego jakąkolwiek karę. Rozumiem, że jest zdenerwowany samym faktem kontroli, ale sama kontrola jeszcze nie świadczy o sankcjach finansowych.

   Reply

 6. Ola
  3 czerwca 2015 @ 14:51

  Witam, jestem studentką ostatniego roku studiów magisterskich (obrona w czerwcu). Dodatkowo pracuję na umowę zlecenie, w tym momencie nie są pobierane składki ZUS. Kiedy zaczną być pobierane? Czy następnego dnia po obronie, czy dopiero po ukończeniu 26 r.ż.? Wyczytałam również, że świadczenie zdrowotne przysługuje osobie, która zakończyła studia (obroniła się) przez kolejne 4 miesiące. Dopiero po tym czasie zobowiązana jest zadbać o odprowadzanie składek. Jak to wygląda? Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   4 czerwca 2015 @ 11:59

   Witam

   Dzień obrony jest ostatnim dniem, do kiedy zachowuje Pani status studenta. Od dnia następnego po obronie zleceniodawca ma obowiązek zgłosić Panią do ubezpieczeń społecznych (w tym, jeśli Pani chce, do dobrowolnego chorobowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Do dnia 31 października zachowuje Pani prawa studenta (gdyby Pani np. chciała rozpocząć nowy kierunek), ale nie status studenta, w związku z czym musi Pani o obronie poinformować zleceniodawcę. Ma on siedem dni na zgłoszenie Pani do ZUS.
   Z kolei po obronie ma Pani prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, świadczenia zdrowotne Pani przysługują (korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej), ale nie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłek chorobowy), te bowiem będą Pani przysługiwać dopiero po 90 dniach dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na umowie zlecenia albo jeśli podejmie Pani zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w okresie nie dłuższym niż 90 dni od dnia zakończenia studiów (obrony).

   Reply

 7. Joanna
  26 maja 2015 @ 07:10

  Dzień dobry!
  Jestem studentką pierwszego roku. W chwili obecnej podejmuję pracę na umowę zlecenie i zaniepokoiło mnie, że żadne składki nie będą odprowadzane od mojej wypłaty. Nie mam pewności, czy uczelnia faktycznie mnie ubezpiecza. Dodatkowo zastanawia mnie, co ze składkami na przyszłą emeryturę? Byłabym wdzięczna za odpowiedź mimo upływającego czasu od wstawienia tego artykułu.

  Reply

  • admin
   27 maja 2015 @ 08:04

   Witam

   Jako studentka na umowie zlecenia nie podlega Pani ubezpieczeniom ZUS. Oznacza to m.in., że nie są z wynagrodzenia z umowy zlecenia odprowadzane składki na Pani ubezpieczenie emerytalne. Co do opieki zdrowotnej – jako studentka ma Pani prawo do korzystania z niej bezpłatnie, uczelnia w tym zakresie powinna to Pani gwarantować (tego może Pani raczej być pewna).
   Co do składek na przyszłą emeryturę, to będą one odprowadzane jedynie w przypadku, gdy zostanie Pani zatrudniona na podstawie stosunku pracy (albo na umowie zlecenia, ale już nie jako studentka). Na chwilę obecną składkami na emeryturę proszę się nie martwić. Jak rozumiem, dopiero Pani zaczyna działalność zawodową, a przed Panią jeszcze tyle czasu i zawodowej pracy, że o kapitał emerytalny nie musi się Pani obecnie obawiać. Trudno zresztą przewidzieć, co będzie za te kilkadziesiąt lat, gdy osiągnie Pani wiek emerytalny, proszę o tym nie myśleć teraz.

   Reply

 8. Ann
  20 maja 2015 @ 21:08

  Witam serdecznie,

  Mam tak skomplikowaną sytuację, iż proszę o pomoc.. Posiadam rentę rodzinną po zmarłym ojcu, obecnie kończę studia magisterskie. (mam 25 lat, urodziny w lipcu) (obrona w lipcu lub we wrześniu). Od października planuję zapisać się do szkoły policealnej i przez rok mam jeszcze prawo otrzymywać rentę. Jednocześnie pracuję w firmie, gdzie na razie, z racji tego ze jestem studentką, mam umowę zlecenie. Moje pytanie to czy po zapisaniu się do szkoły policealnej będę mogła nadal mieć umowę zlecenia bez odprowadzania składek? I co ważniejsze, na jakiej podstawie będę wtedy ubezpieczona(za sprawą renty, czy muszę zgłosić się do ubezpieczenia na rodziców, czy przez szkołę policealną). Jak ma się do tego nie przekroczenie 70% średniej krajowej aby utrzymać rentę w pełnym wymiarze.(czy jest tak, że gdy jestem uczniem szkoły policealnej do 16 r.ż. to nie ważne ile zarobiła bym z tytułu umowy zlecenia to i tak zachowuję 100% renty?)

  Przepraszam za tak zawiły przykład i dziękuję za wyjaśnienie :)

  Reply

  • admin
   27 maja 2015 @ 08:08

   Witam

   Witam
   Uczeń gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej do ukończenia 26 lat z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak wynika z art. 6 ust. 4 ustawy o sus i art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy zdrowotnej. Do szkół ponadgimnazjalnych zalicza się m.in. szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, których ukończenie umożliwia osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu – art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Zatem uczeń szkoły policealnej z umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniu w ZUS, o ile nie ukończył 26 lat.
   Z kolei co do renty – to jest uzależnione od wynagrodzenia, jakie Pani otrzymuje z tytułu umowy zlecenia. Proszę nie podawać kwoty, tylko napisać, czy przekracza ono 70 % średniej krajowej?

   Reply

 9. tina
  8 maja 2015 @ 23:22

  Witam, jestem studentką, nie ukończyłam 26 lat, pracuję w jednej firmie ponad rok, ostatnią umowę zlecenie zawarłam 1 kwietnia z terminem do 31 czerwca. 27 kwietnia otrzymaliśmy e-maila z prośbą o dostarczenie legitymacji, dziwnym trafem,ale wysłałam wiadomość zwrotną bez załączonego załącznika. Czy zleceniobiorca ma prawo zgłosić mnie bez mojej gody do zus, gdy mam status studenta? Pragnę wspomnieć, że na początku października żadnej osobie z firmy legitymacja nie została sprawdzona, ja swoją wysłałam, bo po prostu sama tak stwierdziłam,

  Reply

 10. Ania
  24 kwietnia 2015 @ 22:03

  Witam!
  Mam 24 lata w zeszłym roku skończyłam studia dziennie i zaczęłam do września szkolę policealna dla dorosłych w trybie zaocznym (1 rok). Obecnie jestem ubezpieczona w PUP-ie, a w szkole nie opłacałam żadnych dodatkowych ubezpieczeń. 7 maja wychodzę za mąż i zostanę w jego zakładzie pracy ubezpieczona (oraz wykreślona z PUP-u).

  Czy z racji, że jestem uczniem zaocznym mam prawo do jakiś ulg od składek w przypadku podpisania umowy o prace / zlecenie? Od września prawdopodobnie rozpocznę inny kierunek również w trybie zaocznym czy przez okres wakacyjny ulgi będą również obowiązywać?

  Reply

 11. Anita
  31 marca 2015 @ 14:20

  Witam,
  Mam 21 lat, studiuje zaocznie oraz pracuje na umowę zlecenie. Czy uczelnia ma obowiązek mnie ubezpieczyć jeśli pracuję ?

  Reply

  • admin
   3 maja 2015 @ 21:30

   Jeśli ma Pani status studenta oraz mniej niż 26 lat, to podlega Pani ubezpieczeniu na uczelni. Z tytułu umowy zlecenia nie podlega Pani obowiązkom składkowym ZUS, a jedynie zleceniodawca ma obowiązek odliczyć od Pani wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. I nic więcej, żadnych składek.

   Reply

  • Ann
   27 maja 2015 @ 20:42

   Rozumiem, że muszę zrobić tak, żeby ta umowa zlecenia nie przekraczała 70% średniej krajowej.Podpisanie przeze mnie umowy o pracę w tym okresie szkoły policealnej i otrzymywania renty będzie dla mnie niekorzystne? Gdzieś czytałam, że jeżeli jest się studentem to nie patrzy się w ogóle na to 70%, tylko jeżeli jest to zlecenie to nie obniżają renty, czy to prawda również w tym wypadku? Czyli w mojej sytuacji najlepiej będzie szkoła policealna plus umowa zlecenia nie przekraczająca 70% średniej krajowej? I rozumiem, że do ubezpieczenia po obronie nie muszę się nigdzie zgłaszać?

   Reply

   • admin
    27 maja 2015 @ 21:09

    Witam ponownie

    Na wszelki wypadek sprawdzę jeszcze dokładnie, jak to jest z rentą i umową zlecenia w przypadku studenta. W dniu jutrzejszym otrzyma Pani wszelkie szczegółowe informacje. A co do obrony – tu już sprawa wygląda trochę inaczej. Po obronie, jeśli nie będzie Pani uczyć się dalej, należałoby ten fakt zgłosić zleceniodawcy, bo wówczas ma on obowiązek zgłosić Panią do ubezpieczeń społecznego (z dobrowolnym chorobowym) i zdrowotnego.

    Reply

 12. krystyna
  21 marca 2015 @ 18:22

  Witam,
  umowa zlecenie dla studenta bez składek na ubezpieczenia bo pracodawca nie ma obowiązku, ale czy można i jak pracodawca się zgodzi odprowadzać składki na ub. a oprócz tego chciałam bym opłacac dobrowolną składę chorobową

  Reply

 13. Marco
  3 marca 2015 @ 14:19

  A jesli zawarłem umowę zlecenie i po trzech tygodniach mialem obornę magistra i pracodawca przy wypelnianiu formularzu do zusu kazal o wpisanie nr legitymacji i ja te legitke mialem ze soba do konca pazdziernika ważną i dopiero ja oddale w listopadzie przy odbiorze dyplomu ze szkoły to jak to się ma do statusu studenta po obronie odnosnie skladek do zusu

  Reply

 14. GOść
  2 lutego 2015 @ 17:38

  Witam,
  Artykuł juz jest tu od dawna, ale moze uda mi sie uzyskać odpowiedź. Mam następujący problem, po ukończeniu studiów dostarczylam pracodawcy dyplom ukończenia, dajszej nauki nie podjelam mimo to pracodawca traktował mnie jako studenta nie odprowadzając za mnie skladek do zus. Jeżeli składnikiki nie byly odprowadzane z winy pracodawcy kto w takim razie powinien je uregulować ja z mojej pensji czy pracodawca?

  Reply

  • admin
   5 lutego 2015 @ 12:58

   Witam i proszę o doprecyzowanie – chodzi o umowę o pracę czy umowę zlecenia ze studentem? Na umowie o pracę wszystkie składki są obowiązkowe. Jeśli w grę wchodzi jednak umowa zlecenia, a Pani poinformowała zleceniodawcę o fakcie ukończenia studiów i utracie statusu studenta – zleceniodawca ma obowiązek zgłosić Panią do ubezpieczeń i należycie obliczać i odprowadzać składki. Jeśli tego nie robi, to teoretycznie ma Pani dzięki temu wyższe wynagrodzenie, ale jest to wykroczenie przeciwko przepisom, dotyczącym ubezpieczeń.

   Reply

 15. Angelika
  25 stycznia 2015 @ 00:09

  W tym roku rodzice muszą się rozliczyć z PIT, mam zapytanie dotyczące ulgi prorodzinnej. Mianowicie, od stycznia do końca września 2014 byłam studentką dzienną (studia ukończyłam w połowie lipca), ale z w połowie września zarejestrowałam się w urzędzie pracy. W październiku rozpoczełam studia zaoczne. Moje pytanie brzmi, z jakiego okresu rodzice mogą uzyskać ulgę prorodzinną? Czy zarejestrowanie się w urzędzie pracy nie daje już możliwości uzyskania ulgi? Jestem osobą, która ma 22 lata.

  Reply

 16. Kamil
  2 stycznia 2015 @ 11:55

  Jest taka sprawa – byłem zatrudniony na umowę zlecenie jako student – skończyłem studia magisterskie i miałem obronę 11 lipca – później dalej pracowałem na tej umowie ( zacząłem studia podylpomowe ) aż do końca roku – gdy chciałem przedłużyć umowę gdyż myślałem że dalej mam status studenta nie przedłużyli mi jej – z tym się zgadzam ale – kobieta z która rozmawiałem wyliczyła mi że od lipca do grudnia z zarobku 3400 zł muszę zapłacić 1400 zł podatku na zus – czy to możliwe że choć odprowadzała składki jako za studenta muszę aż tyle jeszcze zapłacić ??

  Reply

 17. lukasz
  21 grudnia 2014 @ 18:12

  Witam, do 31 stycznia bylem sluchaczem szkoly policealnej. 1 stycznia zawarlem umowe zlecenie. Po skresleniu z listy sluchaczy zapomnialem poinformowac zleceniodawce o tym. Czy zus moze wykazac, ze nie jestem sluchaczem? Czy moge.miec z tego tytulu jakies konsekwencje? Srednio mi sie usmiecha placic zalegle skladki teraz tym bardziej, ze i tak pojde na studia…
  Czy moge miec z tego tytulu jakies kary? Sprawe karna?
  Czy lepiej zostawic temat i podpisac nowa umowe jako nieuczacy sie, a zalegle skladki placic dopiero jak zus sie upomni?

  Reply

 18. Justyna
  15 grudnia 2014 @ 19:30

  Witam, ja mam takie pytanie, czy jak pracuje na umowie zlecenie jako uczeń szkoły policealnej to czy musze sie wyrejestrowywać z urzędu ?
  Bo pracodawczyni mi powiedziała, że nie musze, nie bede miała kary za to ? pomóżcie :)

  Reply

 19. Paulina
  13 marca 2014 @ 14:50

  Witam. Ja mam takie pytanie czy jeśli przerwałam studia pod koniec stycznia a nie dostałam informacji o skreśleniu z listy studentów a mam ważna legitymacje do 31 marca to czy na ten okres 2 ostatnich tygodni marca mogę podjąc prace jako student na umowa zlecenie??

  Reply

  • admin
   21 marca 2014 @ 11:55

   Jeśli nie trzymała Pani formalnej informacji o skreśleniu z listy studentów, to nadal zachowuje Pani status studenta, a Pani umowa zlecenia będzie zwolniona ze składek ZUS. Na wszelki wypadek radziłbym jednak upewnić się w dziekanacie, żeby potem przy ewentualnej kontroli z ZUS nie trzeba było naliczać zaległych składek, jeśli ZUS zakwestionuje Pani umowę zlecenia jako zawartą ze studentem.

   Reply

 20. Ela
  9 października 2013 @ 13:56

  Umowa zleceniem ze studentem poniżej 26 roku życia. Nie odpowadza się skladek do ZUS. A co będzie w przypadku kiedy taki zleceniobiorca ulegnie wypadkowi przy pracy? Czy pracodawca będzie zobowiązany wypłacić jakieś odszkodowanie? Czy może należy taką osobę ubezpieczyć od nieszczęśliwych wypadków?

  Reply

  • admin
   9 października 2013 @ 17:56

   W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż na umowie zlecenia nie ma kogoś takiego, jak pracodawca i pracownik (jest natomiast zleceniodawca i zleceniobiorca, ze wszelkimi tego konsekwencjami w postaci braku praw i obowiązków pracodawcy i pracownika). Jeśli student – zleceniodawca ulegnie wypadkowi, to kwestia ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej zleceniodawcy zależy od wielu okoliczności, przy czym w grę wchodzi tu ewentualne postępowanie przed sądem cywilnym, a nie sądem pracy.

   Reply

 21. Piotr
  1 października 2013 @ 17:44

  Witam.

  Proszę o stwierdzenie czy łamane jest prawo w następujących sytuacjach:

  1 października 2012 pracodawca podpisuje umowę-zlecenie ze studentką. Niestety po czasie okazuje się, że studentką ona nie była, prawda wychodzi na jaw 20 października 2013. Od 1 października 2013 jest ona uczennicą szkoły policealnej. Czy w takim wypadku pracodawca ponosi konsekwencje przed Urzędem Skarbowym zawsze czy tylko gdy nie odprowadzał składek(obowiązkowych w przypadku braku statusu studenta) ?

  Być może niektóre rzeczy niezbyt precyzyjnie napisałem, z góry przepraszam, ale nie mam do czynienia z prawem. W razie problemów proszę o dodatkowe pytania.

  Pozdrawiam serdecznie

  Reply

  • admin
   1 października 2013 @ 21:35

   Witam

   Proszę o informację, czy na etapie zawierania ze „studentem” umowy zlecenia w dniu 1 października 2012 zleceniodawca wymagał pisemnego oświadczenia o posiadaniu statusu studenta, bądź jakiegokolwiek innego dokumentu, potwierdzającego fakt posiadania przez tą osobę statusu studenta? Czy ta osoba na etapie zawierania umowy zlecenia poinformowała w jakiś sposób, że ma status studenta?

   Od 1 października 2013 ta osoba podejmuje naukę w szkole policealnej. Proszę o informację, czy ma ona ukończone 26 lat?

   Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego konsekwencji nie powinno być, gdyż podatek z wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zapewne był odprowadzany (co więcej, został on zawyżony, gdyż podstawa wymiaru podatku była wyższa, niż byłaby, gdyby z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia odprowadzano składki ZUS). Ewentualne konsekwencje mogą dotyczyć ZUS (przy czym nie muszą one dotyczyć zleceniodawcy, ale również zleceniobiorcy, jednak aby udzielić informacji w tym zakresie proszę o odpowiedź na moje powyższe pytania.

   Reply

   • Piotr
    3 października 2013 @ 10:14

    Nie jestem pewien czy pracodawca wymagał takiego dokumentu, wiem natomiast, że osoba ta ustnie poświadczyła nieprawdę, iż studiuje.

    Dnia 1 października 2013 osoba ta nie ma ukończonych 26 lat.

    Reply

    • admin
     9 października 2013 @ 18:08

     Co do zasady umowa zlecenia może zostać zawarta ustnie. Przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają dla jej ważności formy pisemnej. Jeśli zatem sama umowa może zostać zawarta w takiej formie, to uznać należy, iż wszelkie oświadczenia zleceniodawcy i zleceniobiorcy również mogą taką formę przybrać. Skoro zatem zleceniobiorca ukrył fakt braku statusu studenta, wszelkie konsekwencje w tym zakresie powinien ponieść zleceniobiorca (oczywiście niewykluczone jest, że zasłoni się niewiedzą). Jeśli natomiast świadomie złożył fałszywe oświadczenie, ponosi z tego tytułu pełną odpowiedzialność, w tym również ewentualną odpowiedzialność w zakresie ubezpieczeń i podatków. W razie kontroli ZUS i nałożenia na zleceniodawcę jakichkolwiek sankcji z tytułu nieobjęcia zleceniobiorcy ubezpieczeniem, zleceniodawcy przysługuje roszczenie w stosunku do zleceniobiorcy o naprawienie szkód, które zostały spowodowane faktem, iż złożył fałszywe oświadczenie. Niemniej jednak należy nadmienić, iż w tego typu wypadkach – zawierania umowy zlecenia ze studentem – najlepiej wymagać okazania aktualnej legitymacji studenckiej czy zaświadczenia ze studiów o posiadaniu statusu studenta.

     Reply

 22. Justyna
  18 września 2013 @ 19:23

  Witam pisze do Państwa z takim problemem bo już sama nie wiem…. Mam 24 lata w tym roku 12 lipca obroniłam się na studiach magisterskich. 19 sierpnia podjęłam prace na umowę zlecenie… ale już 30 sierpnia zapisałam się do szkoły policealnej 2 letniej, Obecnie jestem wpisana do ubezpiecznia rodziców. W pracy podałam pracodawcy że jestem jeszcze studentką szkoły wyższej bo niestety nie wiedziałam że z dniem obrony straciłam status studenta, więc składki dobrowolne( rentowe, emerytalne itd.)nie zostały mi pobrane. I za wrzesień otrzymałam wynagrodzenie bez zabrania mnie składek. Czy wszystko odbyło się zgodnie? Zgłaszałam do kadr że zmieniam szkołe i mam tylko napisac oświadczenie, ale tyle ludzi już się wypowiada na ten temat że sama nie wiem czy jest wszystko zrobione zgodnie z prawem. Nie wiem czy skłądki miały być pobrane czy nie. Prosze o pomoc . Dziękuję i pozdrawiam!

  Reply

  • admin
   25 września 2013 @ 22:59

   Witam

   Proszę o doprecyzowanie – pisze Pani o pracy, ale rozumiem, że w grę wchodzi umowa zlecenia, tak?

   Reply

   • Justyna
    26 października 2013 @ 21:21

    Tak oczywiście , chodzi o umowę zlecenie.

    Reply

    • admin
     28 października 2013 @ 11:20

     Witam ponownie i proszę o jeszcze jedną informację. W szkole policealnej jest Pani uczniem, czy słuchaczem? Jako uczeń nie podlega Pani obowiązkowi składkowemu, jako słuchacz natomiast składki z takiej umowy powinny być odprowadzane.

     Reply

 23. Karolina
  9 września 2013 @ 15:15

  Witam. Mam 22 lata i obroniony licencjat. Zarejestrowałam się w biurze pracy jako osoba bezrobotna, aby miec ubezpieczenie w razie wizyty u lekarza. Nie mogę być ubezpieczona przy rodzicach, ponieważ wyszłam za mąż. Partner nie jest nigdzie ubezpieczony, a ja w pażdzierniku podejmę studia zaoczne magisterskie. Znalazłam pracę, gdzie pracodawca zawiera ze mną umowę-zlecenie. Czy powinnam sie wyrejestrować z biura pracy? Co wtedy zrobić z ubezpieczeniem w razie choroby? Proszę o pomoc.

  Reply

  • admin
   25 września 2013 @ 23:03

   Jeśli zamierza Pani zawrzeć umowę zlecenia, powinna się Pani wyrejestrować z Urzędu Pracy. Podejmując bowiem studia będzie Pani objęta ubezpieczeniem, a Pani umowa zlecenia nie będzie objęta ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Jako studentka będzie Pani miała prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia bez dodatkowych ubezpieczeń.

   Reply

 24. Angelika
  27 lipca 2013 @ 11:44

  Dzień dobry,
  Mam taki problem, od początku studiów pracuje w jednej firmie, we wrześniu kończę już studia magisterskie, cały czas mam umowę zlecenie, wiem, że jak stracę status studenta moja firma będzie musiała płacić za mnie składki do ZUS, a wtedy zostanę zwolniona:(.. Zastanawiam się czy jakbym po studiach zapisała się do jakiegoś studium lub szkoły policealnej to czy dalej miałabym status osoby uczącej się a tym samym moja firma nie musiałaby odprowadzać za mnie składek?? Dodam, że mam 24 lata.

  Reply

  • admin
   29 lipca 2013 @ 10:37

   Witam

   W wypadku podjęcia nauki w szkole policealnej będzie Pani nadal zwolniona z obowiązku ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia, aż do ukończenia 26 roku życia. Wynika to wprost m.in. z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Szkoła policealna jest traktowana jako szkoła ponadgimnazjalna (przepis nie mówi nic o szkole policealnej, stanowi jednak wprost, że z obowiązku ozusowania zwolnieni są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a zatem policealnych również).

   Reply

 25. Paulina
  24 czerwca 2013 @ 10:25

  Witam,
  pracuję na umowę zlecenie. Pracodawca odprowadza składki.
  Teraz dostanę też umowę o pracę na pełny etat i chcę, aby pracodawca od umowy zlecenie zaprzestał opłacania moich składek.
  Jakie pismo powinnam wystosować do niego?
  Dziękuję za pomoc

  Reply

 26. sss
  9 maja 2013 @ 22:57

  Witam.
  Mój problem polega na tym, że jestem zatrudniona na umowę zlecenie i studiuje ale moje studia też mam w piątki po południu i szef nie chce mnie zwalniać do tej szkoły. Czy on nie ma obowiązku tego robić czy powinien mnie zwalniać to tylko 2 godziny co dwa tygodnie. A jest jeszcze sytuacja taka, że pracuje już tak niecały rok, nadal na umowę zlecenie, ale dostając umowę nie mam tam od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca tylko np. od 4 do 26. Pytając się czemu tak, nie uzyskuje informacji… co z tym zrobić?

  Reply

  • admin
   10 maja 2013 @ 20:09

   Witam
   Umowa zlecenia nie jest formą nawiązania stosunku pracy. Nie mają do niej zatem zastosowania przepisy czy zasady prawa pracy, dotyczące obowiązku pracodawcy umożliwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony umowa zlecenia nie przewiduje co do zasady pracy w godzinach „od” „do” (to może przypominać regulacje, dotyczące umowy o pracę, a wówczas taka umowa zlecenia mogłaby (przy spełnieniu jeszcze pewnych dodatkowych okoliczności) uznana za umowę o pracę). Co do zawierania umowy nie od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, to tu również żadne przepisy prawa cywilnego czy prawa pracy nie decydują. To, w jakich dniach zleceniobiorca będzie wykonywał swoje czynności, zależy od kwestii ustalenia pomiędzy stronami umowy zlecenia (najczęściej w treści umowy). Być może zleceniodawca postępuje w ten sposób, nie chcąc ryzykować, że w razie ewentualnego konfliktu wystąpi Pani do sądu pracy o uznanie Pani umowy zlecenia za umowę o pracę.

   Reply

 27. Mad
  17 kwietnia 2013 @ 18:32

  Witam,
  w maju zaczęłam pracę będąc studentką. Później zrezygnowałam ze studiów i w wakacje nie miałam statusu studenta. Nie poinformowałam o tym pracodawcy w sumie 3 miesiące tak przepracowałam. Czy powinnam teraz zadzwonić do kierowniczki i powiadomić o zaistniałej sytuacji?? Czy będę miała z tego tytułu jakieś problemy?

  Reply

  • admin
   17 kwietnia 2013 @ 22:50

   Witam

   Rozumiem, że pisząc o pracy ma Pani na myśli relację, jaką jest umowa zlecenia ze studentem.

   Co do zasady ma Pani obowiązek poinformować zleceniodawcę o takiej zmianie. W praktyce jednak ZUS nie ma możliwości ustalenia (nawet w trakcie kontroli), czy w danej chwili dany zleceniodawca miał bądź nie status studenta.
   Gdyby jednak sprawa wyszła na jaw, zleceniodawca będzie zmuszony naliczyć od Pani wynagrodzenia składki ZUS, co oznacza dla Pani, że gdyby te składki zostały naliczone poprawnie przy wypłacie wynagrodzenia, otrzymałaby Pani niższe wynagrodzenie „do ręki”. Wówczas zleceniodawca będzie miał w stosunku do Pani roszczenie o uiszczenie tych zaległych składek.

   Reply

   • Anonim
    18 kwietnia 2013 @ 02:00

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    Reply

 28. mar
  23 marca 2013 @ 23:29

  mam 24 lata pracuje na umowe zlecenie i mam odprowadzane skladki podjelem obecnie nauke i nie wiem czy musze o tym informowac pracodawce

  Reply

  • admin
   23 marca 2013 @ 23:37

   Witam
   Tak – musi Pan poinformować zleceniodawcę, że obecnie się Pan uczy. To ma wpływ nie tylko na obowiązek składkowy ( od umowy zlecenia z uczniem nie odprowadza się składek), ale również na Pana wynagrodzenie („na rękę” otrzyma Pan więcej, jeśli z Pana umowy zlecenia nie będą odprowadzane składki ZUS).

   Reply

 29. Ludwika
  4 marca 2013 @ 13:13

  Witam,
  Sprawa moja wygląda mianowicie tak:
  Mam 25lat we wrześniu 26. Pracuje od 2 lat w jednej firmie na umowę zlecenie, na moje oko niezbyt skrupulatnie prowadzą dokumentacje, ponieważ od 5 listopada 2012roku zostałąm skreślona z listy studentów ( a firma ode mnie nie brała do tej pory legitymacji) ja kompletnie o tym tez zapomniałam żeby ich poinformować. Wiedziałam jedynie że po skreśleniu z listy studentów mam 4 miesiące karencji kiedy to moge jeszcze się leczyć na kasę chorych.
  Czy będę mieć z tego powodu nie poinformowania mojej firmy jakies problemy? Muszę się w najbliższym czasie zgłosić na przedłużeniu umowy i nie wiem co mam robić. Czy oni normalnie teraz mogą mi potracać składkę bez jakiś problemów?

  Pozdrawiam

  Reply

  • admin
   4 marca 2013 @ 13:45

   Witam
   Proszę poinformować zleceniodawcę o tym, że nie jest już Pani studentką. Zleceniodawca będzie miał obowiązek zgłosić Panią do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego (przy czym ubezpieczenie chorobowe będzie dobrowolne).
   W razie kontroli z ZUS, gdyby okazało się, że sprawa wyjdzie na jaw, zleceniodawca będzie musiał prawdopodobnie wyrównać zaległe składki, przy czym część z tych składek powinna być sfinansowana z Pani wynagrodzenia. Przy zawieraniu kolejnej umowy proszę powiedzieć zleceniodawcy, że nie jest już Pani studentką.

   Reply

 30. Dorotka
  26 lutego 2013 @ 16:23

  Dzień Dobry,
  skończyłam właśnie studia inżynierskie, za miesiąc mam planowaną obronę. Jednak od 1 marca chcę rozpocząć pracę na umowę zlecenie. Legitymację mam wydaną do końca marca. Studia magisterskie mogę zacząć dopiero od października, Czy po tym miesiącu nie musze mieć odprowadzanych składek do ZUS czy po miesiącu tak? Obowiązuje to, ze mam status studenta do końca października mimo iż nie jestem studentem?

  Reply

  • admin
   26 lutego 2013 @ 22:34

   Witam
   Za okres od pierwszego dnia po obronie pracy inżynierskiej do dnia wpisania Pani na listę studentów studiów uzupełniających zleceniodawca powinien zgłosić Panią do ubezpieczeń (proszę pamiętać, iż ubezpieczenie chorobowe będzie w tym wypadku dobrowolne). Dopiero po wpisaniu Pani na listę studentów studiów uzupełniających Pani umowa zlecenia będzie zwolniona ze składek ZUS.

   Reply

 31. Anonim
  19 lutego 2013 @ 09:31

  Witam
  2011 podjalem prace na umowe zlecenie. Mialem wtedy status ucznia (szkola srednia) w 2011 skonczylem szkole srednia. W sierpniu zapisalem sie na studia zaoczne. W pazdzierniku badz listopadzie zrezygnowalem ze studiow ale mialem 3 miesieczny okres wypowiedzenia. W lutym 2012 zapisalem sie do bezplatnej szkoly policealnej ale tam nie uczeszczalem. W lipcu 2012 zabralem dokumenty ze szkoly policealnej i zapisalem sie na studia. Niestety z pewnych wzgledow znowu zrezygnowalem se studiow, bylo to jakos na poczatku grudnia. Teraz, na poczatku lutego znowu zapisalem sie do szkoly policealnej. Zaklad pracy nie odprowadzal ode mnie zadnych skladek. Moje pytanie brzmii czy moge miec z tego powodu jakies sankcje? Jakies kary?
  Prosze o szybka odpowiedz.
  Dziekuje i pozdrawiam

  Reply

  • admin
   19 lutego 2013 @ 10:16

   Witam
   Kar raczej nie będzie, natomiast powinien Pan informować zleceniodawcę, że w danym okresie nie jest Pan już uczniem albo studentem. Wówczas zleceniodawca ma obowiązek Pana zgłosić do właściwych ubezpieczeń i odprowadzać do ZUS składki od Pana wynagrodzenia. Gdyby w trakcie kontroli z ZUS sprawa wyszła na jaw, może się okazać, że zleceniodawca będzie żądał od Pana częściowego zwrotu wynagrodzenia, na pokrycie składek (składki finansowane są zarówno ze środków zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy).

   Reply

   • Anonim
    19 lutego 2013 @ 11:22

    Dziekuje serdecznie za odpowiedz. A tak na marginesie to niewiedza czasami potrafi byc zgubna. Pozdrawiam

    Reply

 32. Oliwia
  6 lutego 2013 @ 19:11

  Witam.Mam pytanie…studiuję zaocznie,mam 21 lat.Byłam zatrudniona na umowę zlecenie.Mój szef nie odprowadzał za mnie składek.I w zawiązku z tym czy będę musiała złożyć zeznanie podatkowe- pit za rok 2012?i kolejne pytanie bo rozpoczęłam pracę 23 października 2012r a zakończyłam 23 stycznia 2013r i w związku z tym czy te 23 dni stycznia podlegają również pod rozliczenie do pitu czy przechodzą na kolejny rok do rozliczenia?

  Reply

  • admin
   6 lutego 2013 @ 21:28

   Witam
   Tak – będzie Pani musiała złożyć PIT. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (których nie ma w przypadku umowy zlecenia ze studentem) to nie to samo, co podatek dochodowy, który z pewnością z tytułu Pani wynagrodzenia z umowy zlecenia był uiszczany. PIT służy do wykazania osiągniętego przychodu, dochodu, kosztów jego uzyskania oraz uiszczonych zaliczek na podatek dochodowy. Z kolei dochód, jaki Pani osiągnęła w styczniu 2013 roku wykazuje Pani w zeznaniu podatkowym PIT dopiero w 2014 roku.

   Reply

   • Oliwia
    13 lutego 2013 @ 21:50

    Dziękuję bardzo za informację.

    Reply

 33. Marzena
  25 stycznia 2013 @ 15:38

  syn jest studentem zaocznym i w styczniu podjął prace na umowę zlecenie bez składek zus.Do listopada 2012 był dopisany do mojego ubezpieczenia.W obecnej chwili oboje z mężem jesteśmy bezrobotni i w UP odmówiono nam dopisania syna do ubezpieczenia,ponieważ pracuje. W takim razie co mamy zrobić w przypadku choroby czy pobytu w szpitalu,czy status studenta zobowiązuje uczelnie do zgłoszenia w zus

  Reply

  • admin
   27 stycznia 2013 @ 18:45

   Witam
   Syn, mając status studenta, ma prawo do opieki lekarskiej. Taka umowa zlecenia, zawarta ze studentem, nie jest ozusowana, niemniej syn jako student ma możliwość korzystania z wizyt u lekarza czy pobytu w szpitalu. Jedyny minus jest taki, że nie mając płaconej składki na ubezpieczenie chorobowe, idąc na zwolnienie lekarskie nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

   Reply

 34. Agata
  18 stycznia 2013 @ 08:49

  Witam,
  mam pytanie. Mam 23 lata i pracuje w firmie która zatrudnia tylko studentów do 26 roku życia. Moje wynagrodzenie zależy od ilości przepracowanych godzin ( kiedy mam dzień wolny – nie zarabiam ).
  Moje pytanie dotyczy zwolnienia lekarskiego. Czy w momencie kiedy choroba ( np. grypa ) rozłoży mnie na łopatki i poinformuje mojego przełożonego o tym, że nie jestem w stanie zjawić się w pracy, czy ma on prawo wymagać ode mnie zwolnienia lekarskiego ( nie mówię tu o L4, ale o zaświadczeniu o chorobie jak do szkoły ) ?
  Problem polega na tym, że niejednokrotnie owa choroba nie wymaga wizyty u u lekarza, a np. jedynie „wyleżenie” jej przez cały dzień. Innym problemem jest fakt, że będąc zarejestrowana w przychodni w mojej rodzinnej miejscowości nie mam możliwości skorzystania z wizyty u lekarza w mieście gdzie pracuje/uczę się bez przerejestrowania ( czego nie chce robić ).

  Bardzo proszę o informację jakie prawo ma wtedy pracodawca a jakie pracownik.
  Pozdrawiam

  Reply

 35. piotrek
  9 stycznia 2013 @ 14:43

  Witam, mam 24

  od 2011 pracuję na umowę zlecenie i jednocześnie do 09.2012 byłem studentem i ubezpieczał mnie tata. w okresie od dnia po obronie pracy przez kilka dni do momentu uzyskania statusu studenta drugiego stopnia nie byłem studentem i mój pracodawca potrącił mi składkę ubezpieczeniową za te kilka dni (i pewnie mnie zgłosił do zus – nie wiem jak to wygląda) po tym jak już zostałęm studentem drugiego stopnia pracodawca dalej traktował mnie jak studenta. ale czy jestem dalej ubezpieczony przez tatę ? czy muszę coś załatwiać? proszę o odpowiedź

  pozdrawiam

  Reply

  • admin
   9 stycznia 2013 @ 16:13

   Witam
   Jeśli formalnie ma Pan obecnie status studenta, a tata zgłosił Pana wcześniej do ubezpieczeń jako członka rodziny, a swojemu pracodawcy nie zgłaszał potem faktu, że przez kilka dni był Pan również zgłoszony do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia, to aktualnie nadal pozostaje Pan ubezpieczony przez tatę, a zleceniodawca powinien Pana z ubezpieczenia wyrejestrować. Pan nie musi dopełniać żadnych formalności, jeśli zleceniodawca traktuje Pana jako studenta.

   Reply

 36. anionim
  3 stycznia 2013 @ 23:03

  Witam, mam pytanie czy jeżeli pracuję na umowę zlecenie odnawianą co miesiąc, ale tak naprawdę powinna to być umowa o pracę. Bo przy tym jakie są określone warunki w „umowie”, a jaka jest rzeczywistość jest duża rozbieżność. Dodatkowo pracodawca, żeby sobie ułatwić życie postanowił zmienić określone warunki tzn. skrócić okres obowiązywania, ale tylko na piśmie, a nie w praktyce. To skoro zgodziłam się na takie warunki w razie jakichkolwiek kłopotów, jakby ktoś się dopatrzył tych tak naprawdę fałszy to mogę mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności?

  Reply

  • admin
   4 stycznia 2013 @ 10:45

   Witam
   Jeśli zleceniodawca nie zatrudnia Pani całkiem na czarno, tzn. jeśli z tytułu umowy zlecenia odprowadza za Panią należne składki ZUS i podatek dochodowy to nie będzie Pani miała żadnych nieprzyjemności. Co najwyżej pracodawca w trakcie ewentualnej kontroli z PIP może mieć nieprzyjemności, skoro w miejsce ewidentnej umowy o pracę zawiera umowy cywilnoprawne, natomiast Pani jako zleceniobiorcy ten problem nie dotyczy w tym sensie, że bie grożą Pani z tego tytułu żadne nieprzyjemności.

   Reply

 37. Dorota
  27 grudnia 2012 @ 00:29

  Witam,
  Mam 23 lata, studiuję zaocznie i pracuję w szkole muzycznej w oparciu o umowę o pracę. Jednocześnie posiadam umowę zlecenie podpisaną z rada rodziców, która nie podlega księgowości w szkole, ale jest obsługiwana przez biuro rachunkowe. Czy z tytułu umowy zlecenia powinnam zostać zgłoszona do zus? a jeśli nie to jaka dokumentacja powinna zostać dołączona do umowy? czy zaświadczenie z uczelni o statusie studenta oraz ksero legitymacji jest wystarczającą podkładką pod taka umowę?

  Reply

  • admin
   2 stycznia 2013 @ 18:06

   Jeśli ma Pani status studenta to z tytułu umowy zlecenia nie podlega Pani ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wobec tego zleceniodawca nie ma obowiązku zgłaszania Pani do ubezpieczeń w ZUS. Zaświadczenie z uczelni o statusie studenta w zupełności wystarczy.

   Reply

 38. Ernest
  11 grudnia 2012 @ 22:30

  Witam,
  Jestem studentem dziennym, ale ukończyłem 26 lat. Mam następujące pytanie czy pracodawca musi odprowadzać ode mnie wszystkie składki tj. zdrowotną i na ubezpieczenie społeczne, czy też mogę być traktowany jak student?

  Reply

  • admin
   11 grudnia 2012 @ 23:36

   Witam
   Jeśli ukończył Pan 26 rok życia, umowa zlecenia jest Pana jedynym tytułem do ubezpieczeń, to zleceniodawca ma obowiązek zgłosić Pana do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych emerytalnego, rentowego i wypadkowego, a kwestia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego to Pana wniosek i decyzja. Jeśli natomiast ma Pan umowę o pracę, albo w inny sposób nawiązał Pan stosunek pracy, to obowiązkowo podlega Pan wszystkim ubezpieczeniom.

   Reply

 39. Mateusz
  11 grudnia 2012 @ 11:42

  Witam. Mam 22 lata i obecnie pracuje na umowę zlecenie. Wcześniej byłem zatrudniony w dwóch placówkach na umowę o pracę. Jestem studentem zaocznym i nie jestem ubezpieczony w żadnej ubezpieczalni. Ostatnio dowiedziałem się, że jeśli osoba do 26 roku życia podejmie pracę na umowę o pracę wtedy ubezpieczenie rodzinne wygasa i trzeba zgłosić zerwanie umowy z pracodawcą żeby odnowić to ubezpieczenie. Czy faktycznie tak jest? Jeśli tak to gdzie mam to zgłosić? Z góry dziękuje za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Mateusz

  Reply

  • admin
   11 grudnia 2012 @ 12:35

   Witam
   Pracując w oparciu o umowę zlecenia jako student nie podlega Pan z tytułu tej umowy ubezpieczeniom społecznym. Rozumiem, że został Pan zgłoszony do ubezpieczenia społecznego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. W takim wypadku, jeśli podejmie Pan zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, to z tytułu umowy o pracę będzie Pan podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W takim wypadku osoba, która zgłosiła Pana do ubezpieczenia jako członka rodziny, powinna swojego pracodawcę o tym poinformować (że zawarł Pan umowę o pracę i z tytułu tej umowy podlega ubezpieczeniom). Wówczas jako członek rodziny zostanie Pan wyrejestrowany. W wypadku, gdy umowa o pracę zakończy się, to ta osoba, która zgłaszała Pana do ubezpieczeń jako członka rodziny musi ponownie wystąpić do swojego pracodawcy o zgłoszenie Pana formularzem ZUS ZCNA jako członka rodziny.

   Reply

 40. ewelina
  10 grudnia 2012 @ 16:38

  Witam, jestem zatrudniona w firmie na umowę zlecenia na czas nieokreślony z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Umowa został podpisana 24.10.2011r. Na chwile obecną chciałabym rozwiązać tą umowę niestety nie mam pojęcia jak to zrobić. Chciałabym zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy jest taka możliwość? A co jeśli pracodawca odmówi? Czy poniosę za to jakąś odpowiedzialność za szkody wobec pracodawcy? Chciałabym rozstać się w pokojowej atmosferze tym bardziej że nasza współpraca przebiegała prawidłowo.
  Czy posiadają Państwo jakiś wzór rozwiązania umowy zlecenia?

  Mam jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki. Jestem studentkom i jestem ubezpieczona u mojego taty w firmie. Pracując na umowę zlecenia pracodawca nie odprowadza za mnie składek zdrowotnych. W momencie kiedy jestem chora i okazuję mu zwolnienie chorobowe ma prawo nie zapłacić mi za to? Co on robi z tym chorobowym skoro nie odprowadza składek, chyba nie okazuje go nigdzie ma je tylko dla własnej informacji??! Ile mam dni na doniesienie chorobowego na umowę zlecenia skoro moja umowa tego nie reguluje w żaden sposób?!
  Bardzo proszę o pomoc!

  Reply

  • admin
   10 grudnia 2012 @ 19:52

   Witam
   Jeśli z treści umowy wynika, iż obowiązuje Panią dwutygodniowy okres jej wypowiedzenia, to oczywiście może Pani wystąpić do zleceniodawcy z prośbą o rozwiązanie umowy zlecenia za porozumieniem stron, jednakże zleceniodawca nie ma obowiązku się na to zgodzić. Wówczas pozostaje Pani złożenie wypowiedzenia – jest to zwykłe pismo: Niniejszym wypowiadam umowę zlecenia, zawartą w dniu… Na wypowiedzeniu nie musi Pani podawać przyczyny, dla której chce tą umowę wypowiedzieć. Nie ponosi Pani żadnych konsekwencji, wypowiedzenie umowy jest Pani prawem i może Pani śmiało z niego skorzystać.
   Co do drugiej części Pani komentarza, to proszę o sprecyzowanie, na jakiej podstawie jest Pani ubezpieczona u taty w firmie? Czy na podstawie jakiejś np. umowy, czy też tato zgłosił Panią do ZUS jako członka rodziny?
   Jeśli idzie Pani na zwolnienie lekarskie, to zleceniodawca ma prawo obniżyć Pani wynagrodzenie za czas tego zwolnienia. Natomiast w kwestii zasiłku chorobowego w tym czasie, to przysługuje on osobom, objętym ubezpieczeniem chorobowym. Takiego zwolnienia lekarskiego nie musi Pani nawet zostawiać zleceniodawcy, powinien on je Pani zwrócić, bo nie prowadzi on dla Pani żadnej dokumentacji pracowniczej, w której mógłby dokument zwolnienia lekarskiego przechowywać. Jeśli umowa nie reguluje, w jakim czasie informuje Pani zleceniodawcę o przyczynach niemożności wykonywania zlecenia (np. z powodu choroby), to powinna Pani zrobić to niezwłocznie (wystarczy nawet telefonicznie).

   Reply

 41. monia
  3 grudnia 2012 @ 21:01

  witam:P mam pytanie, mam 23 lata jestem studentka, odbywałam staż, obecnie mam umowe zlecenie… mianowicie, czy moge isc do lekarza , jeżeli nie jestem wciagnięta w ubezpieczenie rodziców?

  Reply

  • admin
   4 grudnia 2012 @ 00:11

   Studenci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny pracownika (rodzica), ze względu na pozostawanie na wyłącznym utrzymaniu pracownika, który podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli nie pozostają na wyłącznym utrzymaniu pracownika, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Ma Pani zatem prawo do korzystania z opieki zdrowotnej, w tym wizyt u lekarza.

   Reply

 42. Michał
  28 listopada 2012 @ 14:26

  Witam,
  do końca pażdziernika miałem umowę z biurem pośrednictwa.Nie mam zamiaru przedłużać z nimi umowy. Jestem na ostatnim roku studiów i właśnie skreślili mnie z listy studentów. Czyli…wnioskuję że mój ststus studenta trewał jeszcze do czasu skreślenia z listy,czy jeżeli będę się odwoływał od decyzji to jeszcze trawa i czy w pośredniaku mają prawo, bo chcą, wymagać legitymacji za listopad bo inaczej wypłata za październik będzie oskładkowana…pytam czy jest takie prawo bo zlecenie wykonałęm w pździerniku i na uprtego legitymacja jest do października pomimo jak wyczytałęm z artykułu że do momentu skreślenia wszystko mnie obowiązuje

  Reply

  • admin
   28 listopada 2012 @ 15:15

   Z chwilą skreślenia z listy stracił Pan status studenta. Status ten zostanie Panu przywrócony po pozytywnym uwzględnieniu Pana odwołania. Biuro pośrednictwa nalicza Panu wynagrodzenie za listopad, a w tym miesiącu jak rozumiem, miał Pan jeszcze status studenta. Do października miałby Pan status studenta po np. obronie studiów licencjackich w czerwcu czy lipcu. Z chwilą skreślenia z listy studentów stracił Pan status studenta.
   Proszę napisać jeszcze dokładnie, kiedy został Pan skreślony z listy studentów, wówczas dokładnie Panu odpowiem.

   Reply

 43. MJ
  28 listopada 2012 @ 12:03

  Pracowałem na umowę-zlecenie i w tym samym czasie studiowałem (przez rok pracowałem mając już ukończone 26 lat). Pracodawca podpisywał ze mną umowę co miesiąc gdzie widniało na umowie że „oświadczam że nie mam ukończonego 26 roku życia” . Po roku czasu ksiegowa zoorientowała sie iz firma nie odprowadzała składek przez około rok czasu bo równiez nie zauważyli iz już ukończyłem 26 lat
  (z mojej strony również działo sie to nieświadomie). Teraz firma chce ściągnąć ze mnie zaległe składki. Czy jest jakis sposób by tak sie nie stało???

  Reply

  • admin
   28 listopada 2012 @ 12:28

   Witam
   W takim wypadku księgowa musi dokonać korekty wypłaconych Panu wynagrodzeń i naliczyć składki ZUS. Nie ma możliwości, aby to ominąć – zakład pracy mógłby mieć problemy w razie kontroli z ZUS, a z drugiej strony Pan mógłby mieć nieprzyjemności, gdyż (nawet nieświadomie) wprowadził swojego zleceniodawcę w błąd.
   Ponieważ składki od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia finansowane są ze środków zleceniobiorcy i zleceniodawcy, księgowa powinna Pana poinformować o kwocie składek, którą Pan powinien sobie sfinansować. Zleceniodawca ma prawo wymagać tej kwoty od Pana, inaczej będzie musiał pokryć ją z własnych środków.

   Reply

 44. Mricin
  20 listopada 2012 @ 10:50

  Witam,
  Broniłem licencjat 16 listopada, czy w tym przypadku również jest jakiś okres na wypadek gdybym chciał zacząć studia 2 stopnia?

  Reply

  • admin
   20 listopada 2012 @ 11:13

   Witam
   W Pana wypadku formalnie nie ma Pan już statusu studenta, w związku z czym Pana umowa zlecenia będzie oskładkowana. Dopiero po podjęciu studiów II-go stopnia i po wpisaniu Pana na listę studentów (oczywiście zakładając, że nie ukończył Pan 26 roku życia) nie będzie Pan podlegał ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia.

   Reply

 45. Paweł
  13 listopada 2012 @ 21:23

  Pracowałem na umowę zlecenie będąc studentem. Mój pracodawca nie otrzymał żadnego zaświadczenia z uczelni ani wypełnionego formularza na podstawie którego mógłby stwierdzić czy jestem studentem. Został o tym poinformowany ustnie i na tej podstawie nie opłacał składek ZUS. W tym momencie jestem bezrobotny i chciałem dostać zasiłek. Okazało się jednak że nie był opłacany Fundusz Pracy który zawiera się w składkach ZUS i przez to nie mam prawa do zasiłku. W firmie przepracowałem parę lat a w ostatnim roku pracy podjąłem naukę. I teraz okazuje się że przez to że zacząłem studiować nie mam prawa do zasiłku, bez którego nie stać mnie na kontynuowanie nauki. Czy jest jakiż sposób na to aby pracodawca dopłacił ZUS (nie ma przecież żadnego potwierdzenia faktu że byłem studentem)? Czy należy mi się w tym wypadku jakieś dofinansowane z Urzędu Pracy czy coś w tym stylu?

  Reply

  • admin
   14 listopada 2012 @ 11:08

   Witam
   Rozumiem, że najpierw pracował Pan w tej firmie na umowie zlecenia nie będąc jednocześnie studentem, a w tym czasie zleceniodawca odprowadzał składki ZUS z Pana wynagrodzenia. Dopiero potem podjął Pan studia, poinformował o tym zleceniobiorcę, a ten w oparciu o Pana oświadczenie wyrejestrował Pana z ZUS i zaprzestał opłacania składek. Proszę napisać, ile czasu pracował Pan na tej umowie zlecenia łącznie, a ile będąc jednocześnie studentem.

   Reply

 46. Patrycja
  10 listopada 2012 @ 01:41

  Witam. Przy podpisywaniu umowy zlecenie przy oświadczeniu zapytałam się czy mam zaznaczyć, że jestem studentką to pracodawca odpowiedział, że nie, że to dotyczy tylko studentów dziennych. Jestm studentką zaoczną. Po 8 miesiącach okazało się,że dotyczy to wszystkich studentów. Przez pracodawcę byłam stratna co miesiąc 300 zł. Czy mogę się odwołać? W sumie 2400 zł. Proszę o informację. Z góry bardzo dziękuję

  Reply

  • admin
   10 listopada 2012 @ 12:53

   Przez to, że jest Pani stratna, rozumiem fakt, iż skoro zleceniodawca nie potraktował Pani jako studentki, to Pani umowa zlecenia została ozusowana i część składek została sfinansowana z Pani wynagrodzenia. W takim wypadku nie przysługuje Pani formalnie żadne odwołanie, ale może Pani wystąpić z wnioskiem do zleceniodawcy, aby dokonał korekty Pani zgłoszenia do ZUS i korekty wynagrodzenia o nienależne składki. Dla Pani zleceniodawcy będzie to się wiązało z koniecznością sporządzenia korekty za każdy miesiąc, w którym od Pani umowy zlecenia nienależnie pobrał i odprowadził na konto ZUS składki społeczne i zdrowotną. Po sporządzeniu tych korekt zleceniodawca powinien dokonać również korekty wystawionych przez Panią rachunków i uzupełnić Pani wynagrodzenie.
   Nie ma żadnych podstaw prawnych, aby mogła Pani się odwoływać, jednakże skoro informowała Pani zleceniodawcę, że jest studentką, a na skutek omyłki nie uwzględnił tego faktu, to ma on obowiązek dokonania korekt, zarówno składek zus, jaki podatku dochodowego, który również został błędnie naliczony.

   Reply

   • Patrycja
    12 listopada 2012 @ 17:37

    Dzwoniłam dzsisiaj do Zleceniodawcy i oni powiedzieli mi, że nie ma żadnych podstaw, żeby zrobić korektę. Powiedzieli, że tak zaznaczyłam na oświadczeniu i cały czas się powołują na te oświadczenie. Mówiłam im że Pani Dyrektor mi tak kazała zaznaczyć, bo to się tyczy tylko studentem dziennych to mi powiedzieli, że to wina Pani Dyrektor a nie ich i że oni nic nie zrobią. Zapytałam się ich, czy tak trudno wprowadzić wam korektę, a one mi powiedziały, że nie ma żdanych podstaw aby tak zrobić. Proszę o pomoc. Jestem bezradna;(

    Reply

    • admin
     12 listopada 2012 @ 23:18

     Skoro powiedzieli Pani, że to wina Pani Dyrektor, to nie kwestionują faktu, iż wprowadzili Panią w błąd. Bez znaczenia, że jest to wina Pani Dyrektor – mają obowiązek dokonać korekty. Ja rozumiem, że to wymaga dodatkowej pracy, ale jeśli wadliwie została Pani zgłoszona – powinna zostać sporządzona korekta – zarówno zgłoszenia, jak i rozliczania Pani składek i wynagrodzenia. Nieprawdą jest, że nie ma podstaw do korekty – jeśli miała Pani status studenta (i ma Pani mniej niż 26 lat) to z Pani umowy zlecenia nie odprowadza się składek, co skutkuje Pani wyższym wynagrodzeniem. W razie wątpliwości niech Pani powie, że pójdzie się upewnić do oddziału ZUS. Proponuję również na piśmie złożyć wniosek o dokonanie korekty zgłoszenia i wynagrodzeń. Proszę nie podchodzić do sprawy na zasadzie konfliktu – Pani po prostu walczy o swoją część wynagrodzenia, która została zaniżona poprzez nienależne odprowadzanie składek ZUS.

     Reply

 47. stasia
  7 listopada 2012 @ 09:30

  jak studium to gzie ubezpieczenie

  Reply

  • admin
   7 listopada 2012 @ 12:41

   O jakie ubezpieczenie Pani pyta? Czy osoby, kształcące się w tym studium posiadają status studenta?

   Reply

Odpowiedz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy
Wypowiedzenie zmieniające – kiedy trzeba uzasadniać

Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy lub płacy jest jednym ze sposobów zmiany wynikających z umowy o pracę warunków zatrudnienia. Ten sposób zmiany warunków stosunku pracy wykorzystywany...

Zamknij